Buraki wspomagają pracę mózgu
Buraki mają wyrazisty smak i są dla wielu osób jednym z ulubionych warzyw. Można z nich robić różnorodne potrawy lub wyciskać z nich smaczny, słodki sok.
Badania wykazały, że wypijanie zaledwie jednej szklanki soku z buraków dziennie poprawia krążenie krwi, w tym samym podwyższa poziom dotlenienia mózgu.
W ten prosty sposób możesz ochronić się w znacznym stopniu przed demencją starczą i innymi chorobami zwyrodnieniowymi.
Dowiedz się jak korzystny wpływ maja buraki na pracę twojego mózgu.
Sok z buraków – naturalne lekarstwo dla twojego mózgu
Buraki były pierwotnie hodowane na wybrzeżach Afryki, a wraz z rozwojem handlu zostały rozpowszechnione w Europie i Azji.
Choć może trudno w to uwierzyć, swoją popularność zawdzięczają nie tylko bulwom, ale również liściom, które były wykorzystywane w kuchni już w starożytnym Rzymie.
W późniejszych latach Napoleon spopularyzował wykorzystywanie buraków do produkcji cukru.
Miało to miejsce po tym, jak Anglia utrudniła Francji dostęp do trzciny cukrowej.
Tak naprawdę do dnia dzisiejszego warzywa te są wykorzystywane do produkcji cukru, o czym powinny pamiętać szczególnie osoby cierpiące na cukrzycę.
Czy oznacza to jednak, ze ze względu na wysoką zawartość cukru, buraki mogą bardziej szkodzić, niż służyć naszemu zdrowiu?
Nic bardziej mylnego. Należy przecież mieć na uwadze fakt, że nasze ciało i mózg potrzebują glukozy aby móc prawidłowo funkcjonować.
Oprócz cukru, buraki zawierają również cenne składniki odżywcze.
Azotany
W burakach można znaleźć mnóstwo azotanów, które mają bardzo korzystny wpływ na układ krążenia. Azotany rozszerzają naczynia krwionośne i poprawiają dopływ tlenu do wszystkich komórek ciała.
Takie samo działanie – choć w mniejszym zakresie – mają m.in. czosnek, kapusta i warzywa liściaste, jak np. szpinak. Spożywając regularnie buraki, obniżasz prawdopodobieństwo wystąpienia zawału.
Nie wszyscy lubią buraki twierdząc, że warzywo to ma zbyt intensywny smak. Inni z kolei włączają je regularnie pod różnymi postaciami do swojej diety.
Ze względu na bardzo dobry wpływ buraków na zdrowie, warto poszukać jednak takich przepisów, w których są one połączone z innymi produktami, przez co ich smak nie jest tak wyraźny.
Buraki zwalczają przewlekłe stany zapalne
Oprócz azotanów, buraki zawierają również mnóstwo składników bioaktywnych, które pomagają łagodzić przewlekłe stany zapalne.
Stany zapalne są główną przyczyną wielu chorób serca i zawałów. Im silniejszy stan zapalny, tym bardziej ograniczone jest krążenie krwi w żyłach.
To z kolei ogranicza ilość tlenu doprowadzanego do komórek i ułatwia toksynom akumulację w organizmie.
Wystarczy jednak jeść buraki dwa do trzech razy w tygodniu, aby obniżyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia i miażdżycy oraz wspomóc pracę mózgu.
Zobacz także: Miażdżyca tętnic – 7 zalecanych produktów
Buraki – zrób z nich zdrowy i pyszny sok
Składniki
- 3 świeże buraki
- 2 marchewki
- 1/4 główki czerwonej kapusty
- 7 mandarynek
- 2 szklanki wody
Przeczytaj również: Smoothie z buraków do kontrolowania poziomu cholesterolu
Sposób przygotowania
- Najpierw umyj dokładnie buraki i marchew.
- Pokrój warzywa na małe kawałki, aby było je łatwiej zmiksować.
- Pokrój kapustę i włóż przygotowane warzywa do pojemnika blendera.
- Miksuj je aż otrzymasz gładką masę.
- Wyciśnij sok z 6 mandarynek i dodaj go wraz z wodą do zmiksowanych warzyw. Połącz dokładnie wszystkie składniki.
Popijaj sok w niewielkich porcjach przez cały dzień. Najlepiej wypijaj szklankę przed śniadaniem, a kolejne porcje wraz z głównymi posiłkami.
Jeśli szukasz szybszego rozwiązania, a lubisz smak buraków, możesz zmiksować średniej wielkości buraka ze szklanką wody. Przekonaj się, jak świetny wpływ ma ten napój na Twoje zdrowie!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Clifford, T., Howatson, G., West, D. J., & Stevenson, E. J. (2015). The potential benefits of red beetroot supplementation in health and disease. Nutrients. https://doi.org/10.3390/nu7042801
- B.H., C., V., B., S., P., V.R., G., Y.A., V., K., K., & R.M., M. (2016). Effects of a dietary beetroot juice treatment on systemic and cerebral haemodynamics-A pilot study. Journal of Clinical and Diagnostic Research. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.7860/JCDR/2016/20049.8113