Smoothie z buraków do kontrolowania poziomu cholesterolu

Oprócz regularnego picia opisywanego przez nas w dzisiejszym artykule smoothie z buraków, bardzo ważną kwestią jest przestrzeganie szeregu innych zdrowych nawyków. Należą do nich między innymi ćwiczenia fizyczne, a także pozbywanie się szkodliwych nałogów i przyzwyczajeń. Tylko wtedy będziesz w stanie utrzymać poziom cholesterolu we krwi na właściwym poziomie.
Smoothie z buraków do kontrolowania poziomu cholesterolu
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zdrowe i smaczne smoothie z buraków pomoże Ci uporać się z ważnym problemem, jakim jest zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi. Ogólnie rzecz biorąc jest on substancją lipidową występującą między innymi pod postacią lipoprotein w osoczu krwi. Nasz organizm potrzebuje go do pewnego stopnia, aby móc stale produkować nowe, zdrowe komórki do zastąpienia zużytych.

Jednakże jeśli masz go zbyt dużo we krwi, może on zacząć stopniowo odkładać się w Twoich naczyniach krwionośnych i znacznie zwiększać w ten sposób ryzyko problemów z sercem. Ten stan chorobowy jest znany w medycynie pod nazwą hipercholesterolemii. Utrudnia ona funkcjonowanie ważnych narządów i zagraża nawet naszemu życiu.

Podczas gdy predyspozycje genetyczne są jednym z czynników wpływających na rozwój tego problemu, to jednak w przeważającej większości przypadków nadmiernie wysoki poziom cholesterolu jest spowodowany niezdrowym stylem życia i brakiem właściwego jedzenia.

Dlatego właśnie tak ważną kwestią jest stosowanie lepszych, zdrowych nawyków i uciekać się do pewnych środków zaradczych, takich jak smoothie z buraków które mogą pomóc Ci w naturalnej kontroli poziomu cholesterolu.

Smoothie z buraków pozwoli Ci zredukować poziom cholesterolu we krwi!

Jeśli też należysz do grona osób zmagających się z tym problemem, to mamy dla Ciebie przydatną poradę. Po prostu spróbuj tego specjalnego, pysznego i odżywczego smoothie z buraków, które może pomóc Ci w rozkładaniu nadmiaru tłuszczu krążącego w Twojej krwi.

A jak przyrządzić rzeczone smoothie? Tego właśnie możesz dowiedzieć się już za kilka minut – po prostu przeczytaj dalszą część naszego dzisiejszego artykułu!

Jakie są zagrożenia związane z wysokim poziomem cholesterolu w Twoim organizmie?

Wysoki poziom cholesterolu stanowi czynnik podwyższonego ryzyka w przypadku naprawdę wielu chorób. Można powiedzieć, że stanowi on obecnie wręcz chorobę cywilizacyjną. Cały problem polega bowiem na tym, że substancja ta blokuje nasze tętnice i utrudnia w nich swobodny przepływ krwi.

Niektóre z konsekwencji tego problemu natury zdrowotnej mogą być następujące:

 • Nadwaga lub otyłość
 • Miażdżyca żył lub tętnic
 • Choroba pęcherzykowa
 • Atak serca
 • Nadmiernie wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie)
 • Choroby wątroby i ogólny stan niedokrwienia organizmu
 • Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi

Objawy zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi

Główne ryzyko związane z wysokim poziomem cholesterolu zazwyczaj wiąże się z tym, że osoba odczuwająca jeden lub kilka z wymienionych przez nas poniżej objawów z reguły nie jest w stanie powiedzieć, co jest ich przyczyną. W rzeczywistości choroba ta jest bowiem często określana, jako „cichy zabójca”.

Cholesterol

Pomimo tego niektóre objawy zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi są na tyle typowe, że mogą umożliwić postawienie szybkiej i co najważniejsze – odpowiednio wczesnej diagnozy. Symptomy ostrzegawcze, na jakie musisz koniecznie zwrócić uwagę obejmują między innymi:

 • Wzdęcia brzucha i uporczywe gazy
 • Regularne zawroty głowy i niewyraźne widzenie
 • Obrzęk kończyn (opuchlizna podobna do zjawiska zatrzymania płynów w organizmie)
 • Nieprzyjemny oddech
 • Ból w klatce piersiowej
 • Ogólna słabość i zmęczenie
 • Nietolerancja na określone rodzaje produktów spożywczych
 • Problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego
 • Wypryski, egzemy lub alergie skórne

Dlaczego warto pić regularnie smoothie z buraków w celu obniżenia poziomu cholesterolu?

Najzwyklejsze w świecie buraki są jednym z najbardziej zalecanych przez lekarzy warzyw dla pacjentów z problemami z cholesterolem. Ich główne zalety wynikają z wysokiej zawartości błonnika i przeciwutleniaczy, które pomagają skutecznie rozkładać ten niepożądane przez nas lipidy.

Smoothie z buraków ma także doskonałe właściwości oczyszczające, które stymulują funkcjonowanie wątroby. A jak zapewne doskonale wiesz, to właśnie ona jest organem, w którym wytwarzana jest większość cholesterolu. Zawarte w tym napoju cenne składniki odżywcze pomagają oczyścić Twoją krew i wyeliminować jednocześnie toksyny z organizmu.

Ponadto wysoka zawartość błonnika, jaką cechuje się smoothie z buraków, poprawia proces wchłaniania tłuszczu. A to rzecz jasna skutecznie zapobiega gromadzeniu się zapasów tkanki tłuszczowej w organizmie. Ta cecha oczywiście także zmniejsza ogólną tendencję do odkładania się większych ilości cholesterolu w naszych tętnicach.

Smoothie z buraków cechuje się także wysoką zawartością niacyny. Jest to związek chemiczny, który skutecznie wspomaga wytwarzanie „dobrego” cholesterolu (HDL). Ta lipoproteina o wysokiej gęstości jest wręcz niezbędna do pozbycia się z naszego organizmu „złego” cholesterolu (LDL) i trójglicerydów.

Surowe buraki

Ponadto smoothie z buraków zawiera między innymi także cenne składniki odżywcze, takie jak betanina i wulgaksantyna. Są to dwie ważne substancje chemiczne, które mogą pomóc Ci zmniejszyć obrzęki wszelkiego rodzaju. A jednocześnie stymulują procesy regeneracji komórek Twojego ciała.

Ale oprócz regularnego picia opisywanego przez nas w dzisiejszym artykule smoothie z buraków, bardzo ważną kwestią jest przestrzeganie szeregu innych zdrowych nawyków. Należą do nich między innymi ćwiczenia fizyczne, a także pozbywanie się szkodliwych nałogów i przyzwyczajeń. Tylko wtedy będziesz w stanie utrzymać poziom cholesterolu we krwi na właściwym poziomie.

Jak możesz przyrządzić to specjalne smoothie z buraków na potrzeby kontrolowania poziomu cholesterolu we krwi?

Wprawdzie to buraki są kluczowym elementem tego smoothie, ale jednak w jego skład wchodzą także inne produkty spożywcze, które pomagają regulować poziom cholesterolu we krwi. W rezultacie otrzymujesz niezwykle zdrowy i smaczny napój o właściwościach detoksykacyjnych, który poprawia zdrowie układu krążenia, obniża masę ciała i poprawia Twoją ogólną witalność.

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

 • 1 duże jabłko
 • 1 świeży burak
 • Sok wyciśnięty z 2 pomarańczy
 • Sok wyciśnięty z ½ cytryny

Procedura przygotowania opisywanego smoothie z buraków:

  • Obierz jabłko i pokrój je na kilka mniejszych kawałków.
  • Pokrój buraki w małe kostki i odłóż na bok.
  • Pokrój owoce cytrusowe na pół i wyciśnij z ich sok.
 • Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki i, jeśli to będzie konieczne, dodaj także odrobinę wody, aby łatwiej się wymieszały.
 • Następnie miksuj całość w blenderze przez kilka minut tak, by otrzymać pozbawiony grudek napój o jednorodnej konsystencji.

Jak powinieneś pić tak uzyskane smoothie z buraków?

Dobrym i godnym uwagi pomysłem jest picie tego smoothie z buraków zaraz po jego przyrządzeniu. Wynika to z tego, że jest to idealny moment, kiedy to wszystkie cenne właściwości jego składników są skoncentrowane w jednym napoju.

Smoothie z buraków i owoców cytrusowych

Możesz oczywiście przechowywać to smoothie w lodówce, ale pamiętaj jednak o tym, że po kilku godzinach straci ono część swoich istotnych składników odżywczych.

 • Pij tak przygotowane smoothie z buraków na pusty żołądek co najmniej 3 razy w tygodniu.
 • Jeśli usłyszałeś właśnie od swojego lekarza diagnozę w postaci zbyt wysokiego poziomu cholesterolu, to pij ten napój codziennie przez 3 lub 4 tygodnie z rzędu. Twoje wyniki powinny się w ten sposób znacząco poprawić.
 • Pamiętaj jednak, aby nie pić tego tego smoothie z buraków, jeśli zmagasz się z jakąkolwiek chorobą nerek. Buraki zawierają spore ilości szczawianów, które mogą powodować dodatkowe komplikacje w przypadku kamieni nerkowych.

Kilka słów na koniec

Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania, powinieneś pamiętać o tym, że chociaż ten koktajl pomaga kontrolować poziom cholesterolu we krwi, to nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów.

Musisz mieć także na uwadze to, że koniecznym będzie także wdrożenie w życie innych zdrowych nawyków. Na przykład regularnie uprawiaj ćwiczenia fizyczne, dobrze (zdrowo!) się odżywiaj i unikaj niepotrzebnego stresu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.