Bóle stawów – produkty, które mogą je wywoływać
Bardzo często jesteśmy przekonani, że towarzyszące nam na co dzień bóle stawów są rezultatem nieprawidłowej postawy ciała przez kilka godzin z rzędu lub nadmiernego wysiłku fizycznego. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad tym, że nasza codzienna dieta może stanowić jedną z głównych przyczyn bólu stawów?
Tak, istnieje szereg produktów żywnościowych, które wywołują stany zapalne w naszym organizmie i sprzyjają rozwojowi wielu różnych chorób. Poznaj dziś z nami żywność, która negatywnie wpływa na zdrowie naszych stawów. Rozpocznij korzystne zmiany w swoim życiu od modyfikacji codziennej diety.
Zapalenie stawów, dna moczanowa i fibromialgia a codzienna dieta
Nie ma co ukrywać i doskonale wiemy o tym wszyscy, że wiele produktów żywnościowych ze sklepowych półek jest naszprycowanych tak ogromną ilością składników chemicznych, że nawet nie jesteśmy w stanie przeczytać długiej listy obcobrzmiących składników danego produktu.
Nietrudno odgadnąć też, że cała ta chemia bardzo niekorzystnie odbija się na zdrowiu naszego organizmu i jest przyczyną wielu rozmaitych chorób. Znaczny odsetek ludności świata umiera właśnie w wyniku zmian wywołanych przez niezdrową i ubogą w składniki odżywcze dietę.
Każdego dnia, podczas każdej wizyty na targu czy w supermarkecie musimy zmierzyć się z setkami sztucznych dodatków i chemicznych konserwantów, które stopniowo zabijają nasz organizm. Najnowsze badania potwierdzają natomiast, że niektóre produkty żywnościowe mogą nasilać dolegliwości bólowe stawów, zwłaszcza u osób cierpiących na takie choroby, jak:
- Fibromialgia
- Dna moczanowa
- Zapalenie stawów
- Choroby zwyrodnieniowe
- Przepuklina dysku
Bóle stawów a codzienna dieta
Wyeliminowanie z diety pewnych produktów pomaga skutecznie złagodzić najpopularniejsze objawy chorób stawów, takie jak ich sztywność, opuchlizna, ból.
Co więcej, zmiana diety może również oznaczać powrót do dawnych czynności, których wykonywanie musiałaś zaniechać z powodu uciążliwego bólu i sztywności połączeń kości.
Przekonaj się sama, że już wkrótce bez problemu będziesz mogła samodzielnie otworzyć słoik z konfiturą czy wspiąć się po stromych schodach.
Z pewnością z początku nie będzie Ci łatwo, ponieważ do niektórych ze szkodliwych produktów jesteśmy tak bardzo przyzwyczajeni, że trudno nam będzie wyobrazić sobie codzienną dietę bez nich.
Zachęcamy Cię jednak do wysiłku, ponieważ rezultaty są naprawdę spektakularne i znacząco wpływają na jakość i komfort życia. Zacznij już dziś, a wkrótce poczujesz ulgę!
Zanim przystąpisz do rewolucji w swojej kuchni, koniecznie powinnaś sobie uświadomić, że to właśnie te produkty szkodzą Twojemu organizmowi i wywołują okropne bóle stawów. Będziesz więc musiała rozstać się z nimi na zawsze.
Nie mówimy tu o chwilowej kuracji leczniczej, lecz o trwałej zmianie nawyków, ponieważ po przerwaniu kuracji ból powraca.
Przeczytaj koniecznie: Zapalenie stawów – 5 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz
Bóle stawów – grupy żywności, które szkodzą
Poniżej wyszczególniamy grupy produktów żywnościowych, które mogą wywoływać u Ciebie zapalenie stawów. Zapoznaj się z nimi koniecznie i stopniowo eliminuj je z diety w celu określenia, czy stanowią one dla Ciebie zagrożenie, czy nie.
Warzywa należące do rodziny psiankowatych
Cała rodzina tych warzyw może okazać się dla Twoich stawów prawdziwym koszmarem. Należą do niej:
- Ziemniaki
- Pomidory
- Bakłażany
- Wszelkiego rodzaju odmiany papryki
- Bataty
Zwracaj więc szczególną uwagę na niektóre potrawy przygotowane na bazie powyższych warzyw. Mogą one bowiem zawierać alkaloid o nazwie solanina, który przyczynia się do nadmiernego gromadzenia wapnia w tkankach organizmu.
Zrób miesięczną próbę i przez ten okres czasu wyeliminuj ze swojej diety wszystkie te warzywa. Być może to one są przyczyną problemów ze stawami.
Produkty żywnościowe o wysokiej zawartości puryn
Puryny to związki chemiczne, które stymulują produkcję kwasu moczowego i jego odkładanie się w organizmie, zwłaszcza w stawach i różnych tkankach . Proces ten bywa bardzo bolesny i może stać się podłożem do rozwoju ciężkiej choroby, jaką jest dna moczanowa.
Jeśli na co dzień towarzyszą Ci bóle stawów, koniecznie powinnaś wyeliminować ze swojej diety następujące produkty żywnościowe:
- Wątróbkę
- Nerki
- Móżdżek
- Gęste sosy
- Kostki rosołowe i zupy z torebki
- Wołowinę
- Boczek
- Indyka
- Śledzie
- Makrelę
- Małże
- Dorsza
- Fileciki anchois
- Pstrąga
- Sardynki
- Grzyby
- Zielony groszek
- Szpinak
- Szparagi
- Bób
- Ciecierzycę i groch
- Piwo
Suszone owoce i oleje
Do gotowania używaj wyłącznie oliwy z oliwek extra virgin. Zrezygnuj ze wszystkich innych olejów, które mogą być przyczyną problemów ze stawami. Niektórzy specjaliści zalecają olej lniany, który jest cennym źródłem kwasów omega-3 oraz wykazuje właściwości łagodzące zapalenia stawów.
Natomiast w kwestii suszonych owoców, które również są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych, specjaliści odradzają ich spożywanie, ponieważ również mogą przyczyniać się one do wzrostu natężenia dolegliwości bólowych mięśni i stawów.
Nie musisz całkowicie rezygnować z suszonych owoców, lecz ograniczyć ich spożycie. Garść orzechów czy rodzynek na tydzień w zupełności wystarczy.
Produkty mleczne potęgują bóle stawów
Osoby chorujące na zapalenie stawów lub cierpiące na chroniczne bóle stawów zwykle odnotowują pogorszenie stanu zdrowia po spożyciu produktów mlecznych. Po ich ograniczeniu lub wyeliminowaniu z diety, dolegliwości w większości przypadków ustępują.
O jakich produktach mowa? Poniżej znajdziesz pełną ich listę.
- Mleko
- Jogurt
- Masło
- Margaryna
- Śmietana
- Lody
Dlaczego produkty mleczne tak niekorzystnie wpływają na zdrowie stawów? Główną tego przyczyną jest ich składnik o nazwie kazeina, który wywołuje zapalenie i dolegliwości bólowe w obrębie połączeń kości.
Alternatywą dla wapnia pochodzącego z produktów mlecznych są następujące produkty:
- Szpinak
- Botwina
- Migdały
- Soczewica
- Quinoa (komosa ryżowa)
- Tofu
Przeczytaj koniecznie: Zdrowe hamburgery z soczewicą i komosą ryżową
Produkty z białej mąki
Biała mąka pszenna i żytnia są źródłem glutenu. Poza tym, że składnik ten nie jest tolerowany przez osoby wrażliwe na gluten. Również u osób zdrowych może on prowadzić do zaburzeń pracy układu trawiennego.
Co więcej, rafinowana mąka bardzo negatywnie wpływa na zdrowie stawów. Jest jedną z bezpośrednich przyczyn obrzęku i artretyzmu. Regularne spożywanie produktów na bazie białej mąki przez osoby cierpiące na bóle w obrębie stawów dodatkowo zaognia objawy.
Eksperci zalecają więc całkowite zastąpienie białej mąki wyrobami pełnoziarnistymi.
Jajka
Jajko – zdrowe czy niezdrowe? Kontrowersje odnośnie spożywania jajek od lat towarzyszą dietetykom i specjalistom ds. zdrowego żywienia. Nie ma wątpliwości, że jajka są podstawą wielu różnych przepisów kulinarnych, zarówno potraw na słono, jak i słodkich deserów.
Chociaż jajka są cennym źródłem białka, nie są zalecane dla osób cierpiących na bóle stawów. Mogą zaostrzyć one dolegliwości i zaognić stan zapalny. Dlaczego?
Żółto kurzego jaja zawiera składnik o nazwie kwas arachidonowy, którego działanie jest bezpośrednio powiązane z występowaniem stanów zapalnych w obrębie stawów.
Przekonaj się sama, że po wyeliminowaniu jajek z codziennej diety, poczujesz się znacznie lepiej, a bóle stawów stopniowo zaczną ustępować. Zastąp jajka białkami pochodzenia roślinnego, które w dużych ilościach znajdują się w roślinach strączkowych i ziarnach roślin.
Owoce cytrusowe
Niektóre osoby chorujące na dnę moczanową lub artretyzm odczuwają poprawę stanu zdrowia również po odstawieniu owoców cytrusowych, zarówno świeżych, jak i tych przetworzonych. Spróbuj zatem wyeliminować ze swojego jadłospisu następujące owoce:
- Pomarańcze
- Cytryny
- Grejpfruty
- Mandarynki
- Limonki
W celu zapewnienia organizmowi odpowiedniej dawki witaminy C, która stoi na straży naszej odporności i pomaga zapobiegać licznym chorobom, należy spożywać codziennie między 75 i 90 mg tej substancji odżywczej.
Zamiast po cytrusy, sięgnij po inne owoce i warzywa, które również są cennym źródłem witaminy C i jednocześnie nie szkodzą Twoim stawom. Włącz do swojej diety następujące produkty:
- Brokuły
- Papaję
- Kiwi
- Guajawę
- Truskawki
Kawa i herbata a bóle stawów
Kofeina, i w mniejszym stopniu teina, absolutnie nie są sprzymierzeńcami zdrowych stawów. Składniki zawarte w tych obydwu napojach zaogniają bowiem stany zapalne w obrębie połączeń kości. Co więcej, wypijanie kilku filiżanek kawy czy czarnej herbaty dziennie prowadzi do wypłukiwania związków mineralnych i witamin z organizmu.
Bardzo podobne działanie ma również czekolada i napoje typu cola.
Eksperci jednogłośnie odradzają spożywanie tych czterech produktów (kawy, czarnej herbaty, czekolady i coca-coli) tuż po posiłku, ponieważ w ten sposób utracimy część cennych składników odżywczych, jakie właśnie dostarczyliśmy naszemu organizmowi.
Przeczytaj koniecznie: Jak coca-cola wpływa na nasz organizm?
Jak dieta jest dobra na stawy?
Pobieżnie patrząc na powyższe listy produktów zabronionych, mogłoby się wydawać, że nie możemy jeść praktycznie niczego, gdy cierpimy na problemy ze stawami.
Jak więc odżywić organizm? Nadal pozostaje wiele produktów, które możesz jeść do woli:
- Czerwone owoce
- Pełne ziarna zbóż
- Zielona herbata
- Cebula
- Pory
- Cukinia
- Sałata
- Marchew
- Jabłka
- Świeże zioła
- Naturalne soki
- Brązowy cukier
- Stewia
- Banany
- Winogrona
- Owies