Bóle stawów - domowe lekarstwo na bazie żelatyny

Żelatyna może być naszym wielkim sprzymierzeńcem, dostarczając organizmowi kolagenu. Doskonale wzmacnia to i odżywia stawy. Choć żelatyna najskuteczniej działa, gdy się ją spożywa, można ją również stosować na skórę.
Bóle stawów - domowe lekarstwo na bazie żelatyny
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Bóle stawów to dolegliwość, która nie omija nikogo. Choć znacznie częściej pojawiają się one u sportowców i osób aktywnych, dowiedziono, że bóle stawów mogą się pojawić na skutek jakiejkolwiek kontuzji. Dodatkowymi czynnikami są tendencje genetyczne oraz siedzący tryb życia.

Osoby dotknięte bólami stawów mają trudności z wykonywaniem swoich codziennych zadań. W niektórych przypadkach pojawiają się również trudności z poruszaniem się.

Może to mieć swoje przyczyny w zmniejszonym poziomie kolagenu w organizmie. Kolagen to białko stanowiące podstawę tkanki chrzęstnej, kości oraz ścięgien.

Na szczęście, w katalogu medycyny naturalnej znajdujemy pewne bardzo skuteczne lekarstwo naturalne, które jest w stanie powstrzymać proces niszczenia się tkanki oraz przynieść ulgę w bólu.

Chodzi o żelatynę, składnik gorąco polecany przez wielu specjalistów w dziedzinie żywienia i zdrowia.

W dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą informacją o korzyściach, jakie przynosi stosowanie żelatyny, gdy pojawiają się bóle stawów.

Bóle stawów – dlaczego warto stosować żelatynę?

Żelatyna to bardzo powszechny i ​​tani na rynku żywności produkt wykorzystywane do wielu celów gastronomicznych. Przydaje się również do zabiegów dla naszego zdrowia i urody.

Żelatyna

Z żywieniowego punktu widzenia charakteryzuje się znaczącą ilością białka, które pochodzi z przetwórstwa kolagenu zwierzęcego.

Tysiące ludzi postanowiło włączyć żelatynę do swojej codziennej diety dla zdrowia stawów. Jest tak, ponieważ zawiera ona składniki odżywcze, które regenerują i chronią tkankę łączną.

Szacuje się, że żelatyna składa się w 90% z białek ze skóry i kości zwierząt. Zawiera również 2% soli mineralnych i resztę wody.

Związki te pozwalają korzystać z żelatyny w różnych celach terapeutycznych, zwłaszcza, że wspomagają procesy syntezy kolagenu w naszym organizmie. Dzięki temu, regularnie spożywana żelatyna pomoże Ci ochronić stawy i dodatkowo pozytywnie wpłynie na paznokcie, włosy, zęby i skórę.

Ból kolana i bóle stawów

Żelatyna zalecana jest w leczeniu chorób tkanki łącznej, takich jak zapalenie kości i stawów. Jej składniki odżywcze pomagają bowiem zmniejszyć stan zapalny i naprawić chrząstkę, która ulega zniszczeniu na skutek zmian chorobowych.

Zawiera ona podstawowe aminokwasy, takie jak glicyna i arginina, które stymulują budowę tkanki mięśniowej w organizmie. Jest to produkt wolny od cholesterolu i tłuszczu. Śmiało więc możesz sięgać po żelatynę, gdy jesteś na diecie odchudzającej, ponieważ chcesz pozbyć się kilku zbędnych kilogramów.

Zawiera substancje, które poprawiają trawienie ciężkich potraw, dzięki czemu pomaga łagodzić wzdęcia i gazy. Żelatyna stosowana jako środek leczniczy zapewnia elastyczność i wytrzymałość ścięgien i więzadeł, aby uniknąć różnego rodzaju obrażeń.

Na dodatek, zawarte w żelatynie składniki odżywcze wzmacniają układ odpornościowy i zapobiega rozwojowi różnych chorób.

Środki na bazie żelatyny na bóle stawów

Aby należycie zadbać o zdrowie, zaleca się spożycie 10 gramów żelatyny dziennie. Można to uzyskać dodając ją do deserów, koktajli mlecznych i innych przepisów.

Jednakże, w celu zwiększenia jej mocy terapeutycznej proponujemy serię środków przeznaczonych do łagodzenia bólu stawów.

Żelatyna i zimna woda

Środek ten powinien być spożywany codziennie na czczo, co najmniej pół godziny przed śniadaniem. Może być łączony z sokiem pomarańczowym ze świeżych owoców dla uzyskania lepszego smaku i ułatwienia wchłaniania żelatyny.

słoiki z żelatyną

Składniki:

  • Pół łyżki żelatyny bez smaku (5 g)
  • 1/2 szklanki zimnej wody (100 ml)
  • 1/2 szklanki letniej wody (100 ml)

Sposób przygotowania

  • Wsypać żelatynę do zimnej wody i pozostawić na noc.
  • Następnego dnia, dodać ciepłą wodę i podgrzać w kąpieli wodnej.
  • Gdy rozpuści się całkowicie, zdjąć z ognia i spożyć.

Galaretka mleczna

Naturalna galaretka mleczna to kolejna zdrowa alternatywa mająca na celu zwiększenie konsumpcji żelatyny. Pomoże Ci ona doskonale zadbać o zdrowie.

Ten produkt doskonale dba o nawilżenie chrząstek i więzadeł, aby utrzymać je mocne i silne.

Składniki:

  • 2 łyżki żelatyny bez smaku (20 g),
  • 3/4 kubka zimnego mleka (150 ml)

Sposób przygotowania

  • Rozcieńczyć żelatynę bez dodatków w zimnym mleku i odstawić na około godzinę.
  • Jeśli chcesz nieco dosłodzić, możesz dodać trochę miodu.
  • Następnie podgrzać mieszankę w kąpieli wodnej, nie pozwalając jej wrzeć.
  • Zdjąć z ognia, odstawić i spożyć.
  • Aby odczuć pozytywne skutki, należy powtarzać czynność przez co najmniej trzy tygodnie z rzędu.

Kompresy z żelatyny

Kompresy z żelatyny nie dostarczają wprawdzie zbyt wielu składników odżywczych bezpośrednio do chrząstki, ale są one dobrym wyborem, gdy chcemy odczuć ulgę w bólu i w stanach zapalnych.

żelatyna w proszku

Składniki:

  • 1 łyżka żelatyny bez smaku (10 g),
  • litr wody
  • szeroki bandaż
  • elastyczna płytka metalowa

Sposób przygotowania

  • Zanurzyć bandaż w gorącej wodzie, kilkakrotnie go składając, a następnie dodać żelatynę bez smaku.
  • Owiń obolałe stawy i przymocuj bandaż metalową płytką.
  • Pozostaw na około 20 minut. Stosuj codziennie.

Pamiętaj, aby nie spożywać nadmiaru żelatyny, jeśli masz problemy z żołądkiem, wątrobą lub cierpisz na miażdżycę.

Zastosuj podane przez nas wskazówki i korzystaj garściami z właściwości żelatyny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rodríguez-Hernández, J. L. (2004). Dolor osteomuscular y reumatológico. Revista de La Sociedad Espanola Del Dolor.

  • Sánchez Martín, M. M. (2013). Artrosis. Etiopatogenia y tratamiento. An Real Acad Med Cir Vall. https://doi.org/10.1890/12-1810.1.

  • Sandoval, W. (2012). Lesiones Musculares. Dirección de La Cultura Fisica y El Deporte.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.