Ból emocjonalny - 5 sposobów jak sobie z nim radzić
Emocje mają głęboki wpływ na ludzi i mogą przyczynić się do ogromnego cierpienia, jeśli nie są właściwie kontrolowane. Ból emocjonalny to stan, który może wpłynąć na normalne funkcjonowanie organizmu.
To dlatego jest tak istotne, aby wiedzieć co robić, kiedy pojawi się ból emocjonalny. Uchroni Cię to przed pogrążaniem się w desperacji, nawet jeśli Twoje problemy wydają się Ciebie przerastać. Istnieją jednak sposoby na to, jak złagodzić ten ból.
Jesteś w stanie wykształcić w sobie siłę oraz poprawić poczucie własnej wartości. To niezwykle ważne czynniki, które pomogą Ci przezwyciężyć jakiekolwiek trudności.
1. Ofiaruj sobie miłość, na jaką zasługujesz
Nikt nie uczy Cię jak o siebie zadbać oraz jak siebie pokochać. Mimo to ludzie oczekują od Ciebie, że zawsze będziesz przy nich, kiedy Cię potrzebują.
Jeżeli nie ustanowisz priorytetów i nie postawisz siebie na pierwszym miejscu, wówczas, kiedy pojawią się problemy, nie będziesz w stanie się o siebie zatroszczyć.
Nigdy nie wpadaj w tą pułapkę obwiniania siebie lub uważania się za ofiarę sytuacji, która Ci się przytrafiła. To tylko zwiększy ból emocjonalny.
Aby sobie z nim radzić, musisz być wspaniałomyślny, cierpliwy, elastyczny oraz miły dla samego siebie. To jedyny sposób na to, aby pozostawić za sobą przykre wspomnienia i poradzić sobie z własnymi emocjami.
Przeczytaj również: Wypalenie emocjonalne – dowiedz się, jak odzyskać energię
2. Skąd się bierze ból emocjonalny?
Jedną z najtrudniejszych rzeczy jest zidentyfikowanie źródła naszego bólu i spojrzenie mu w oczy bez lęku. Może to zwiększyć Twoje cierpienie, ale musisz to uczynić, aby móc się w końcu od niego uwolnić.
Ból emocjonalny można zwalczyć nie poprzez szukanie od niego drogi ucieczki, lecz stawiając mu czoła. Nie powinniśmy się od niego odwracać plecami ani próbować ukryć, ponieważ to tylko przedłuży nasze cierpienie.
Musisz wrócić do samego początku i zapytać siebie: w którym momencie dokładnie pojawił się ten ból? Rozpoznanie przyczyn swojej udręki da Ci olbrzymią przewagę.
Jeżeli jesteś świadomy tego, co zapoczątkowało Twoje cierpienie, znajdziesz również sposób na to, jak je zakończyć.
3. Zaakceptuj to, czego nie możesz zmienić
Aby z sukcesem usunąć ból emocjonalny, musisz przeanalizować sytuację, która jest źródłem Twojego cierpienia i zadać sobie to pytanie: “Czy mogę ją zmienić?”
Są sytuacje, kiedy możesz zmienić miejsce zamieszkania, oddalić się od osoby, która Cię rani lub podjąć jakąkolwiek inną decyzję, która zatrzyma dalszy ból emocjonalny.
Są jednak okoliczności, których po prostu nie jesteś w stanie zmienić. To między innymi choroba, śmierć bliskiej osoby czy utrata pracy.
W takich przypadkach musisz popracować nad akceptacją. To dobry moment na naukę i doświadczenie, które przyda Ci się w wielu sytuacjach życiowych.
4. Nie poddawaj się i przejmij kontrolę
Bardzo łatwo jest stracić kontrolę nad swoim życiem, kiedy pogrążasz się w rozpaczy. Sprawia to, że dryfujesz bez celu i czujesz się kompletnie zagubiony.
Przede wszystkim ważne jest, abyś zdobył się na ten wysiłek i zobaczył z dalszej perspektywy, co się z Tobą stało. W trudnych chwilach łatwo uwierzyć, że najgorsze masz już za sobą – co wcale nie pomaga w danej sytuacji.
Należy też znaleźć siłę gdzieś indziej, aby osiągnąć to, czego potrzebujesz. To może być świetna sposobność, aby wyznaczyć sobie bardziej realistyczne cele, jeżeli właśnie to powoduje Twój ból emocjonalny.
Najważniejszą dla Ciebie rzeczą jest odnalezienie w sobie siły, przejęcie kontroli oraz niepozwolenie na to, by zabrał Cię wartki prąd. Twoje problemy i przeciwności losu mogą pomóc Ci się rozwijać, jeśli tylko im na to pozwolisz.
Przeczytaj również: Wewnętrzna siła – gdy ją odkryjesz, nikt Cię nie pokona
5. Zrozum to, co czujesz – ból emocjonalny będzie mniejszy
To wszystko, o czym pisaliśmy, nie przyda się na nic, jeśli nie będziesz akceptować faktu, że odczuwasz ból emocjonalny i cierpisz. Czasami możesz nie chcieć się do tego przyznać, ale bardzo ważne jest zrozumienie i zaakceptowanie tego, co przeżywasz.
- Bycie szczerym wobec samego siebie pozwoli Ci również być bardziej szczerym wobec innych. Dzięki temu będą wiedzieć, jak Cię wspierać i podarować Ci siłę, którą myślisz, że utraciłeś.
Jeżeli nic z tego nie pomaga, nie obawiaj się porozmawiać z profesjonalistą.
Psycholog może zaopatrzyć Cię w narzędzia, których potrzebujesz do tego, by poradzić sobie z bólem emocjonalnym oraz być przygotowanym na przyszłe doświadczenia i sytuacje.
Dzięki tym prostym krokom, ból emocjonalny okaże się o wiele lżejszym. Jednocześnie każda trudność, którą napotykasz w życiu, pomoże Ci się rozwijać, jako że uczysz się jak sobie z nią radzić i jak ruszać naprzód ze swoim życiem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Borsook, D., & Becerra, L. (2009). Emotional Pain without Sensory Pain-Dream On? Neuron. https://doi.org/10.1016/j.neuron.2009.01.003
- Lumley, M. A., Cohen, J. L., Borszcz, G. S., Cano, A., Radcliffe, A. M., Porter, L. S., … Keefe, F. J. (2011). Pain and emotion: A biopsychosocial review of recent research. Journal of Clinical Psychology. https://doi.org/10.1002/jclp.20816
- Rhudy, J. L., & Meagher, M. W. (2000). Fear and anxiety: Divergent effects on human pain thresholds. Pain. https://doi.org/10.1016/S0304-3959(99)00183-9