Wypalenie emocjonalne - dowiedz się, jak odzyskać energię

Naucz się odpoczywać i nie pozwól, żeby dotknęło Cię wypalenie emocjonalne
Wypalenie emocjonalne - dowiedz się, jak odzyskać energię

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wypalenie emocjonalne to powszechne zjawisko, które może dotknąć każdego. Ten rodzaj zmęczenia wynika z faktu, że potrafimy myśleć i tworzyć własne życiowe doświadczenia, które nie pozostają bez wpływu na naszą psychikę.

Każde doświadczenie, sprawia, że odczuwamy emocje, które niekiedy mogą być bardzo silne. Jeśli Twoje doświadczenia naładowane są głównie negatywną energią, bardzo możliwe, że masz problemy z obniżonym nastrojem oraz zdrowiem.

Jeśli czujesz, że dotknęło Cię wypalenie emocjonalne, ten artykuł jest dla Ciebie! Dowiesz się z niego, jak odzyskać energię i radość życia.

Wypalenie emocjonalne – pomóż sobie

1. Bądź świadomy swoich emocji

Wszyscy jesteśmy istotami emocjonalnymi i doświadczamy wielu negatywnych i pozytywnych emocji w ciągu dnia. Mogą nam umożliwić rozwój lub wręcz przeciwnie, powstrzymywać nas przed podejmowaniem działań. Wszystko zależy od tego, jak sobie z nimi poradzimy.

Aby zachować równowagę i dobre samopoczucie, nie możesz ich w sobie dusić. Powinieneś nauczyć się, jak pozwolić im odejść.

Medytująca kobieta świadoma swoich emocji zwalcza wypalenie emocjonalne

Jeśli chcesz przejąć kontrolę nad swoimi emocjami, najpierw musisz uświadomić sobie ich obecność i nazwać je. Przed wyrażeniem opinii lub sądu odetchnij głęboko i zrozum swoje uczucia.

To małe ćwiczenie pozwala Ci dotlenić organizm i zwalczyć uczucie zmęczenia. Jeśli będziesz je regularnie praktykował, wprowadzisz harmonię do umysłu, ciała i duszy.

Najlepsze jest to, że Twoje relacje z innymi ludźmi również ulegną poprawie dzięki niemu.

2. Kochaj to, kim jesteś

Innym sposobem, który pomoże Ci pokonać wypalenie emocjonalne, jest nauka miłości do samego siebie. To uczucie powinno być szczere oraz kompletne. Innymi słowy, powinieneś kochać się za to, kim teraz jesteś, nawet jeśli są rzeczy, których w sobie nie lubisz lub które chciałbyś zmienić.

Często zdarza się, że ludzie idą przez życie z negatywnym oraz krytycznym nastawieniem wobec siebie. Niska samoocena na ogół spowodowana jest niezadowoleniem ze swojego wyglądu oraz różnymi, często nieistniejącymi, niedostatkami intelektu czy charakteru.

Takie osoby najczęściej kończą całkowicie pozbawione energii i zwyczajnie nie potrafią być szczęśliwe.

Radość i miłość własna to najlepsze metody na wypalenie emocjonalne

Twój umysł zawsze będzie zajęty, będzie hałasował oraz szukał powiązań przyczynowo-skutkowych pomiędzy różnymi rzeczami. Dlatego tak ważne jest, żebyś na koniec dnia kochał siebie bezwarunkowo. Tylko dzięki temu osiągniesz harmonię wewnętrzną.

Jeśli trudno jest Ci zaakceptować siebie i swoje ciało z powodu zdarzeń z przeszłości, które zaburzyły Twoją samoocenę, być może powinieneś rozważyć terapię. Istnieje wiele różnych sposobów na nauczenie się miłości do samego siebie, a wyniki mogą być bardzo zaskakujące.

3. Połącz się ze swoim wewnętrznym ja

Innym sposobem, który pomoże Ci przezwyciężyć wypalenie emocjonalne, jest analiza podejmowanych przez Ciebie działań oraz rozwijanie umiejętności i talentów, które pozwolą Ci nawiązać kontakt z Twoim wewnętrznym ja.

Obserwuj siebie i bądź świadomym tego, co myślisz i jak te myśli wpływają na Twoje emocje oraz podejmowane przez Ciebie działania. Kiedy zwracasz uwagę na swoje wnętrze, stajesz się świadomy swoich zalet i mocnych stron.

Mężczyzna rozkłada latawiec
  • Odkryj lub przypomnij sobie rzeczy, które są lub były Twoją pasją i które sprawiają, że chcesz się budzić rano.
  • Pozwolą Ci one zrozumieć, czego potrzebujesz, aby się ciągle rozwijać, iść do przodu i osiągać swoje cele, pozostawiając za sobą lęk, strach i nieufność.

Jeśli do tej pory robiłeś rzeczy tylko dlatego, że inni tego od Ciebie oczekiwali, może dobrze jest przyjrzeć się swoim znajomym i uciąć te kontakty, które nie przynoszą Ci korzyści. Pamiętaj, że to Ty jesteś centrum swojego życia i jedyną osobą, którą powinieneś zadowolić, jesteś Ty sam.

4. Bądź wdzięczny

Jedną z głównych rzeczy, które powodują wypalenie emocjonalne, jest nieustanne narzekanie na to, że czegoś nie masz, czegoś chcesz, oraz na to, co masz, ale tego nie lubisz.

Jeśli chcesz odzyskać energię, zmień niezadowolenie na wdzięczność. Chociaż może to brzmieć jak tania filozofia, zmiana perspektywy będzie mieć ogromny wpływ na Twoje emocje.

Nawet jeśli Twoje życie wygląda na złe, znalezienie w nim czegoś dobrego jest zawsze możliwe.

Kiedy po raz ostatni powiedziałeś swojemu partnerowi, że go doceniasz i jesteś wdzięczny za to, że jesteś z nimi? Czy Twoi rodzice ostatnio usłyszeli od ciebie “dziękuję”? Te proste gesty mogą wydawać się nieistotne, ale są bardzo ważne.

5. Znajdź cel

Jedną z najczęstszych przyczyn wypalenia emocjonalnego jest mechaniczne wypełnianie obowiązków i niepodążanie za swoją pasją. Jeśli dotarłeś do tego punktu, pamiętaj, że możesz robić, co tylko chcesz.

Myślenie o przeszłości lub o swoich dawnych porażkach sprawia, że czujesz się ciągle zmęczony i pozbawia Cię szczęścia. Zamiast tego, szukaj nowego celu i skup swoją energię na zrealizowaniu go. Tylko upewnij się, że ten cel jest czymś pozytywnym.

Znalezienie celu pozwoli Ci przezwyciężyć wypalenie emocjonalne

Odkrycie i rozwinięcie swoich talentów wymaga ciężkiej pracy, ale dzięki temu znajdziesz się w miejscu, w którym zawsze chciałeś być. Prawdopodobnie się boisz, jesteś niepewny i zdezorientowany, a jeśli uda Ci się pokonać te uczucia, osiągniesz szczęście.

6. Zapomnij o próbach kontrolowania wszystkiego

Najgorsze w wypaleniu emocjonalnym jest to, że nie można zwalczyć go raz a dobrze. Wypalenie emocjonalne może wrócić do Ciebie w każdym momencie, nawet jeśli uodpornisz się na krytykę i znajdziesz cel w życiu. Najczęściej dotyka ono ludzi, którzy są uważani za perfekcjonistów i muszą kontrolować każdą minutę swojego dnia.

Niestety życie to takie zjawisko, którego nigdy nie będziesz w stanie w pełni kontrolować. Kiedy tylko to zrozumiesz i nauczysz się pozwalać zdarzeniom przychodzić i odchodzić, poczujesz się o wiele szczęśliwszy.

Alternatywą dla walki z wypaleniem emocjonalnym przy jednoczesnym zachowaniu Twojej potrzeby kontroli jest oferowanie pomocy. Jeśli zaistniała sytuacja powoduje duże problemy, stwórz plan działania, który pomoże Ci stawić jej czoła.

Jakie inne sposoby polecasz na odzyskanie energii?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barnes, C. M., & Van Dyne, L. (2009). I’m tired’: Differential effects of physical and emotional fatigue on workload management strategies. Human Relations, 62(1), 59-92.
  • Ramírez, M. T. G., & Hernández, R. L. (2007). Escala de cansancio emocional (ECE) para estudiantes universitarios: propiedades psicométricas en una muestra de México. Anales de psicología, 23(2), 253-257.
  • Teresa González Ramárez, M., Landero Hernández, R., & Tapia Vargas, A. (2007). Percepción de salud, cansancio emocional y síntomas psicosomáticos en estudiantes universitarios. Ansiedad y estrés, 13(1).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.