Bezsenność zwiększa ryzyko udaru i zawału
Wielokrotnie pisaliśmy już o negatywnych skutkach częstych zaburzeń snu. Bezsenność wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Brak odpowiedniej ilości godzin snu oraz jego zła jakość prędzej czy później odcisną piętno nie tylko na oczach, lecz także na pracy układu sercowo-naczyniowego.
Bezsenność to zaburzenie, które dotyczy coraz większej liczby osób na całym świecie. W żadnym wypadku nie należy go lekceważyć, ponieważ może prowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych, nawet do udaru mózgu i zawału mięśnia sercowego.
Nocny odpoczynek jest bardzo ważnym elementem życia – jest on niezbędny do przeprowadzania procesów regeneracji komórek, które doznały uszkodzenia w ciągu całego dnia. Jeśli procesy te nie zachodzą prawidłowo, organizm się osłabia i szybciej się starzeje.
Jak bezsenność wpływa na nasze zdrowie?
Chociaż w ostatnich latach świadomość dbania o zdrowie i szczupłą sylwetkę coraz bardziej wzrasta, wysoko postawiona poprzeczka w życiu społecznym wymaga od nas wiele wysiłku i pracy. Nierzadko spycha to niektóre aspekty życia na dalszy plan. Jednym z nich jest higiena snu.
Czasami zaburzenia snu są tak poważne, że nie potrafimy zasnąć nawet przez całą noc. Warto jednak uświadomić sobie, że konsekwencje takiej nieprzespanej nocy są ogromne. A w przypadku kilku lub kilkunastu nocy z rzędu mogą być naprawdę dramatyczne.
Bezsenność obejmuje wszelkiego rodzaju zaburzenia snu. Mówimy o niej wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie zapaść w głęboki sen i utrzymać go przez kilka godzin z rzędu, na przykład powyżej sześciu.
Po każdej nieprzespanej nocy organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować, a komórki nie regenerują się prawidłowo. Konsekwencji bezsenności może być wiele, a dziś chcemy się skupić na dwóch bardzo poważnych.
Chińscy naukowcy odkryli bowiem, że zaburzenia snu prowadzą do wzrostu ryzyka wystąpienia udaru mózgu oraz zawału mięśnia sercowego.
Bezsenność zwiększa ryzyko wystąpienia udaru i zawału
Przeczytaj także artykuł: Osiągnij dobry sen i bądź wypoczętym – 11 porad
Aby dojść do tego wniosku, naukowcy wykonali 15 odrębnych badań, w których wzięło udział 160798 uczestników. W trakcie eksperymentu odnotowano 11702 przypadki ataków na tle sercowo-naczyniowym. W każdym z tych przypadków badani cierpieli na bezsenność w okresie przeprowadzania badania.
Uwagę przykuwa fakt, że ani zawał, ani udar nie wystąpił u ani jednej z osób, które budzą się tuż przed dźwiękiem budzika. Z kolei odnotowano, że u osób, które mają problem z zasypianiem lub nie są w stanie zapaść w ciągły sen, wzrasta ryzyko wystąpienia zawału i udaru mózgu.
Qiao He, kierownik eksperymentu, twierdzi, że jest jeszcze za wcześnie, aby dokładnie określić powiązanie między tymi dwoma zaburzeniami. Kilka czynników jest jednak pewnych:
- Bezsenność i zaburzenia snu w znaczący sposób wpływają na przemianę materii organizmu: spowalniają ją i prowadzą do występowania zaparć.
- Jedną z konsekwencji bezsenności są wahania ciśnienia tętniczego krwi oraz poziom cytokin prozapalnych. Zaburzenia te mogą prowadzić do wystąpienia udaru mózgu lub zawału mięśnia sercowego.
- Konsekwencje bezsenności i zaburzeń snu nie są jednakowe dla obydwóch płci. Na ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca są narażone głównie kobiety. Być może dlatego, że to właśnie płeć piękna jest szczególnie podatna na bezsenność. Wiąże się to ze zmianami hormonalnymi w organizmie oraz reakcją na stres.
- Specjaliści zalecają, aby kobiety cierpiące na bezsenność lub jakiekolwiek inne zaburzenia snu nie ignorowały problemu i zasięgnęły w tej kwestii porady lekarza.
Jak naturalnie zwalczyć bezsenność?
Regularna aktywność fizyczna
Pamiętajmy, że wysiłek fizyczny nie tylko prowadzi do zmęczenia organizmu, lecz także stymuluje mózg do wytwarzania substancji o nazwie serotonina. To dzięki niej odczuwamy senność i jesteśmy w stanie spać nieprzerwanie przez kilka godzin z rzędu.
Z drugiej strony, regularne uprawianie sportu pomaga w naturalny sposób obniżyć poziom kortyzolu we krwi, czyli hormonu stresu. To dlatego po intensywnym treningu czujemy przypływ pozytywnej energii oraz przyjemne odprężenie całego organizmu.
Jakby tego było mało, sport pomaga zbudować poczucie własnej wartości. Osiągając coraz to nowsze cele i poprawiając dotychczasowe wyniki, pozytywnie wpływamy na funkcjonowanie naszego mózgu. Co więcej, aktywność fizyczna to doskonały sposób na osiągnięcie i utrzymanie pięknej sylwetki.
Idealna pora na spanie
Wielu z nas popełnia powszechny błąd chodzenia do łóżka o porze, która wydaje nam się odpowiednia. No właśnie – wydaje nam się odpowiednia. To właśnie jedna z najczęstszych przyczyn występowania problemów z zasypianiem.
Kiedy nasz organizm nie jest zmęczony, a my usilnie upieramy się, aby zasnąć, skutek bywa odwrotny. A kiedy nie potrafimy zasnąć, zaczynamy się stresować i w ten sposób wpadamy w pułapkę bezsenności.
Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że przez całą noc nie zmrużyłaś oka tylko dlatego, że następnego ranka musiałaś wstać wcześniej niż zwykle? Właśnie w takich przypadkach obsesyjnie próbujemy zasnąć, lecz nasz organizm natychmiast wyczuwa presję i reaguje w zupełnie odwrotny sposób.
Polecamy przeczytać również: Najlepsze pozycje do spania z partnerem
Staraj się zasypiać i budzić zawsze o tej samej porze
Nawet jeśli musisz wstać wcześniej niż zwykle, pójdź spać o tej samej porze. Nasz mózg to maszyneria, która bardzo lubi rutynę.
Kiedy następuje zaburzenie codziennych przyzwyczajeń, mózg odczuwa to dotkliwie i powoduje bezsenność.
- Najlepszą porą na pójście spać jest godzina, o której pojawia się pierwsze ziewanie. Nasz organizm daje nam w ten sposób znak, że jest już zmęczony i zasługuje na nocny odpoczynek.
- Jeśli chodzi o porę wstawania, należy zrobić eksperyment – nie nastawiaj budzika przez kilka dni. Organizm sam da nam znać, ile godzin snu potrzebuje i o której jest już wypoczęty i gotowy do pracy.
- Jeśli masz problem z zasypianiem, sięgnij po nudną książkę i czytaj tak długo, aż mózg się znudzi i zrelaksuje do tego stopnia, że po prostu zaśniesz. Wybierz książkę, którą nigdy nie byłaś w stanie przeczytać do końca.
Pomimo niezbyt optymistycznych wyników badań, mamy dla Ciebie optymistyczną wiadomość – bezsenność to zaburzenie, które jest w 100% wyleczalne. Nie lekceważ bezsennych nocy, ponieważ mogą skończyć się tragicznie dla Twojego organizmu.
Jak już wspomnieliśmy, problemy ze snem zwiększają ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca. Prawidłowa higiena snu pomaga zapobiec tym dwóm poważnym chorobom. To już wystarczający powód do zadbania o zdrowy i regenerujący sen.