Bazylia sposobem na wypadanie włosów
Wiedziałaś, że bazylia, dzięki swoim właściwościom, może zahamować łysienie? To normalne, że jesienią i wiosną włosy wpadają w większych ilościach. Ale uwaga! Powodem mogą też być inne czynniki.
W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci domowe remedium, którego podstawowym składnikiem jest właśnie bazylia. Zobaczysz, że Twoje włosy będą rosły zdrowe i gęste.
Bazylia a wypadające włosy
Dlaczego wypadają nam włosy?
Nie ma w tym nic dziwnego, że jesienią lub zimą zauważamy większą ilość wypadających włosów. Co więcej, to normalny proces regeneracji naszego organizmu. Po kilku tygodniach zazwyczaj wszystko wraca do normy.
Należy jednak wziąć pod uwagę, że w niektórych przypadkach okresy te mogą się wydłużyć i przeistoczyć w naprawdę poważny problem. Trzeba się wtedy zastanowić, co jest przyczyną tej dolegliwości.
Bez wątpienia te najczęściej spotykane to:
- Niedobór nutrientów
- Zmiany hormonalne
- Choroby nerek
- Niedoczynność tarczycy
- Stres
- Poddawanie włosów terapiom na bazie środków chemicznych
- Uwarunkowania genetyczne
Proponujemy Wam skorzystać z naturalnego, sprawdzonego sposobu, którego głównym składnikiem jest powszechnie znana bazylia.
Przeczytaj również: Wzrost włosów – 4 zioła i przyprawy, które go przyspieszą
Bazylia
Roślina ta jest szczególnie rozpowszechniona w kuchni śródziemnomorskiej, będąc dodatkiem do wielu dań, sałatek, makaronów, ryżu, zup, sosów itd.
W medycynie naturalnej używa się bazylii ze względu na to, że świetnie wpływa na przemianę materii i układ nerwowy.
Jak przygotować odżywkę przeciw wypadaniu włosów?
Nie ma w tym nic trudnego! Potrzebujemy jedynie dwóch składników:
- 150 g świeżych liści bazylii
- 1 litra wody
Sposób przygotowania:
- Wodę wraz z liśćmi doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy przez około 20 minut.
- W trakcie gotowania miażdżymy liście tak, żeby bazylia wypuściła soki.
- Jeżeli nie mamy dostępu do świeżej rośliny, możemy wykorzystać liście suszone. W tym przypadku gotujemy tylko 5 minut, a następnie odstawiamy do zaparzenia na 10 minut.
- Odcedzamy nasz wywar i przelewamy do szklanego pojemnika. Przechowujemy w lodówce.
- Taka ilość powinna nam wystarczyć na 4 razy po 200 ml (szklanka).
Sposób użycia
- Odżywkę nakładamy po normalnym umyciu włosów; na zasadzie płukanki. Możemy też użyć pojemnika za sprayem.
- Nie spłukujemy od razu, lecz wykonujemy delikatny masaż okrężnymi ruchami.
- Masaż ten powinien być powolny, aby dobrze pobudzić krążenie krwi w skórze głowy.
- Cały proces aktywuje krążenie krwi. To bardzo przyjemne wrażenie.
- Już po krótkim czasie stosowania terapii zauważysz, że Twoje włosy rosną silne i gęste.
Suplementy diety na wypadające włosy
Każdy rodzaj dolegliwości należy leczyć zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Z łysieniem jest podobnie. Oczywiście, to specjalista najlepiej zdiagnozuje przyczyny tejże dolegliwości. Ale Ty sama możesz już zacząć działać naturalnymi sposobami i zminimalizować problem.
- Drożdże piwne: Doskonały sposób na zdrową skórę, włosy i paznokcie.
- Korzeń maca: Ta roślina pochodząca z Ameryki Południowej doskonale reguluje naszą gospodarkę hormonalną, a zatem pomaga zachować między innymi zdrowe i piękne włosy.
- Olej z siemienia lnianego: Jest bardzo bogaty w kwasy tłuszczowe, które nie tylko odżywiają, lecz przede wszystkim wzmacniają nasze włosy.
Przeczytaj również: Wypadanie włosów – dlaczego tak się dzieje?
Podstawowe wskazówki
Osoby, które notorycznie miewają problemy typu: przetłuszczające się włosy, suche i łamliwe, z tendencją do łupieżu itp., powinny zwracać szczególną uwagę na produkty, z których korzystają. Niektóre z nich mogą być zbyt agresywne ze względu na związki chemiczne w nich zawarte.
Większość środków kosmetycznych do włosów oferuje wspaniałe rezultaty zaraz po ich użyciu. Ale nie daj się zwieść; na następny dzień wyglądają tak samo, a nawet gorzej.
Na dłuższą metę są wyjątkowo szkodliwe. Staraj się też ograniczyć do minimum (a najlepiej zupełnie wyeliminować) środki koloryzujące lub tzw. “trwałe”.
Weź też po uwagę, że naturalne metody to nie tylko bazylia. Ponadto możesz też stosować keratynę, która wzmocni włosy i nada im gęstości.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Stefanato, C. M. (2010). Histopathology of alopecia: A clinicopathological approach to diagnosis. Histopathology. https://doi.org/10.1111/j.1365-2559.2009.03439.x
- Gordon, K., Gordon, K., & Tosti, A. (2011). Alopecia: evaluation and treatment. Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology. https://doi.org/10.2147/CCID.S10182
- Kumar, T., Chaiyasut, C., Rungseevijitprapa, W. Suttajit, M. (2011). Screening of steroid 5α-reductase inhibitory activity and total phenolic content of Thai plants. Journal of Medicinal Plants Research. https://www.researchgate.net/publication/228750879_Screening_of_steroid_5a-reductase_inhibitory_activity_and_total_phenolic_content_of_Thai_plants