Wypadanie włosów - dowiedz się, dlaczego tak się dzieje?

Włosy każdego dnia rosną i wypadają, ale czasami fakt nadmiernego ich wypadania może świadczyć o nieco poważniejszym problemie natury zdrowotnej.
Wypadanie włosów - dowiedz się, dlaczego tak się dzieje?
Karla Henríquez

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wypadanie włosów nie zawsze musi być istotnym problemem spędzającym sen z powiek. Wszystko zależy od natężenia tego zjawiska. Każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów i jest to zupełnie normalna sytuacja. Włosy mają bowiem różne fazy życia: niektóre rosną, inne są stabilne, a inne są już “zużyte” i gotowe do wypadnięcia.

Ale czasami wypadanie włosów może przybrać na intensywności, w takim należy już poświęcić nieco uwagi temu zjawisku, by określić jego przyczynę.

W naszym dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu. Dowiemy się, dlaczego tak się dzieje i jak możemy temu zaradzić.

Niektóre przyczyny powodujące wypadanie włosów

Chociaż istnieje wiele powodów, dla których może wystąpić u nas wypadanie włosów, niektóre z nich mogą być spowodowane specyficznymi problemami zdrowotnymi. Do najpopularniejszych z nich należą między innymi:

 • Niedrożne mieszki włosowe
 • Szampon o właściwościach ściernych  lub zbyt agresywny
 • Nieprawidłowa dieta
 • Zmiany hormonalne
 • Niektóre z zażywanych lekarstw
 • Stres
 • Niedobór żelaza
 • Problemy z tarczycą

Wypadanie włosów z powodu niewłaściwej diety

Nieprawidłowe odżywianie się, czy to z uwagi na niedobór witamin w źle dobranej, czy też nadmiernie restrykcyjnej diecie może spowodować, że Twoje włosy utracą ich naturalny połysk i staną się słabsze.

Stres ma również wiele do czynienia pod tym względem. Do tego dochodzić mogą niestabilne warunki życia, nieregularne odżywianie się lub zbyt małe ilości snu, a to podnosi dodatkowo poziom insuliny w Twoim organizmie. Z tego też powodu często pociągają nas produkty o wysokiej zawartości cukru, takie jak słodycze i węglowodany o wysokich indeksach glikemicznych.

Szczotkowanie włosów

Te produkty spożywcze powodują szkodliwe dla kondycji Twoich włosów stany zapalne komórek Twojego organizmu. Dobrym sposobem na zapobieganie wypadaniu włosów jest włączenie owoców i warzyw do swojej codziennej diety.

Polecane produkty pozwalające zapobiec wypadaniu włosów

Najważniejsze składniki odżywcze, dzięki którym będziesz w stanie znacząco zredukować wypadanie włosów to witaminy i minerały. Znajdziesz je w dużych ilościach między innymi w produktach takich jak:

 • Witamina A: występuje w wątrobie, maśle, jajkach kurzych i serze.
 • Z kolei witamina B-kompleks: znajdziesz ją w ryżu, pszenicy, soczewicy, orzechach i kiełkach zbóż.
 • Witamina C: występuje we wszystkich owocach cytrusowych, zwłaszcza w pomarańczach, limonkach, grejpfrutach, a także w kiwi i szpinaku.
 • Żelazo: możesz znaleźć je w małżach, ostrygach, soczewicy, ciecierzycy i wątrobie.
 • Cynk: występuje w dużych ilościach w selerze, szparagach, kiełkach pszenicy, ciecierzycy i wątrobie.

Nieprawidłowa pielęgnacja i traktowanie, która może spowodować wypadanie włosów

W niektórych przypadkach może wystąpić wypadanie włosów spowodowane nadmiernym ich naprężeniem. Najczęściej spotykaną przyczyną tego zjawiska jest zbyt mocne naciąganie kucyków oraz używanie opasek i szpilek o zbyt mocnej sile ściągającej, wskutek czego włosy poddawane są nadmiernemu naciskowi i rozciąganiu.

Ten problem polega na wypadaniu włosów w wyniku ciągłego poddawania ich przeciążeniu. W większości przypadków takie zjawisko jest w pełni odwracalne, ale z biegiem czasu może stać się trwałe.

Zaleca się zatem, aby włosy były rozpuszczone tak długo i tak często, jak to tylko możliwe. A jeśli nie możesz nosić takiej fryzury, podetnij je dla swojej własnej wygody.

Innym możliwym nieprawidłowym postępowaniem, które może spowodować wypadanie włosów, jest nadmierne używanie gorącego powietrza i akcesoriów nagrzewających włosy.

Słabe włosy, smutna kobieta

Płukanie w gorącej wodzie, farbowanie włosów chemicznie agresywnymi farbami, regularne używanie suszarki do włosów z gorącym powietrzem oraz lokówki jest niebezpieczne dla cebulek włosów w mieszkach skórnych.

Konsekwencją takiego postępowania jest znaczące osłabienie włosów i ostatecznie ich wypadanie. Ważne jest zatem używanie naturalnych produktów pozbawionych w miarę możliwości chemikaliów, parabenów, soli lub amoniaku.

Naturalne produkty pozwalają uzyskać zdrowe i naturalne włosy, bez efektów ubocznych w postaci uczuleń i chorób skóry głowy. Możesz również stworzyć takie produkty w domowym zaciszu i za ich pomocą skutecznie wzmacniać swoje włosy.

Zarówno trwałe, jak i tymczasowe farbowanie włosów oraz wszelkie rodzaje ich barwienia całkowicie chemicznymi produktami, podobnie jak używanie szamponów będących produktami korporacji kosmetycznych to procesy szorstkie i szkodliwe. Powinnaś ich więc unikać za wszelką cenę.

Używanie plastikowych grzebieni i szczotek ze sztucznym włosiem także może być szkodliwe dla skóry głowy. Zalecane są zatem szczotki z naturalnym włosiem, ponieważ nie powodują one uszkodzenia powierzchni skóry i redukują niepożądane zjawisko wyrywania włosów podczas ich czesania.

Symptomy stanowiące powód do niepokoju

Powinnaś zwrócić szczególną uwagę, jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z opisanych poniżej objawów. W takim przypadku sugerujemy również skonsultować się z dermatologiem. Szczególnie w sytuacji, gdy:

 • Wypadanie włosów ma charakter zdecydowanie nadmierny i nieprzerwany.
 • W przeciągu od 2 do 4 ostatnich miesięcy gęstość Twoich włosów zauważalnie się zmniejszyła.
 • Twoje włosy są teraz delikatniejsze i słabsze.
Miękka szczotka do czesania włosów

Inne objawy, na które powinnaś zwrócić uwagę to:

 • Twoje rzęsy lub brwi również zaczynają wypadać.
 • Wypadanie włosów pozostawia łyse plamy w różnych obszarach skóry głowy.
 • W mniej gęsto owłosionych miejscach na Twojej głowie miewasz uczucie pieczenia.
 • W miejscach o szczególnie silnym natężeniu zjawiska wypadania włosów występuje stan zapalny lub choćby zaczerwienienie.

Codzienne mycie włosów nie powoduje ich nadmiernego wypadania, wbrew powszechnemu mniemaniu. W rzeczywistości może okazać się nawet, że jeśli nie będziesz utrzymywać odpowiedniego poziomu higieny skóry swojej głowy, postępowanie może to negatywnie wpłynąć na zdrowie i kondycję Twoich włosów.

Skuteczne zabiegi pozwalające zredukować wypadanie włosów

 • Mezoterapia kapilarna – jest to proces pozwalający zapobiegać pierwszym objawom wypadania włosów, a także i łysienia. Może opierać się na metodzie mikroprzeszczepów w obszarach zmienionych chorobowo i poskutkować naturalnie wyglądającymi włosami bez jednoczesnego pozostawiania po sobie charakterystycznych blizn.
 • Produkty przeciw wypadaniu włosów: wszelkiego rodzaju środki przeznaczone do tego celu mogą pomóc wydłużyć fazę wzrostu włosów i spowolnić ich utratę. Jednym z najczęściej stosowanych leków opóźniających wypadanie włosów jest minoksydyl.

Pamiętaj o wszystkich niezbędnych wymaganiach dietetycznych. Miej także na uwadze wszystkie przydatne porady dotyczące dbania o swoje włosy i tego, jakie produkty najlepiej jest stosować w celu ich pielęgnacji. Twoje włosy z pewnością będą Ci wdzięczne!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.