Wypadanie włosów – dlaczego tak się dzieje?

· Maj 8, 2018
Włosy każdego dnia rosną i wypadają, ale czasami fakt nadmiernego ich wypadania może świadczyć o nieco poważniejszym problemie natury zdrowotnej.

Wypadanie włosów nie zawsze musi być istotnym problemem spędzającym sen z powiek. Wszystko zależy od natężenia tego zjawiska. Każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów i jest to zupełnie normalna sytuacja. Włosy mają bowiem różne fazy życia: niektóre rosną, inne są stabilne, a inne są już “zużyte” i gotowe do wypadnięcia.

Ale czasami wypadanie włosów może przybrać na intensywności, w takim należy już poświęcić nieco uwagi temu zjawisku, by określić jego przyczynę.

W naszym dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu. Dowiemy się, dlaczego tak się dzieje i jak możemy temu zaradzić.

Niektóre przyczyny powodujące wypadanie włosów

Chociaż istnieje wiele powodów, dla których może wystąpić u nas wypadanie włosów, niektóre z nich mogą być spowodowane specyficznymi problemami zdrowotnymi. Do najpopularniejszych z nich należą między innymi:

 • Niedrożne mieszki włosowe
 • Szampon o właściwościach ściernych lub zbyt agresywny
 • Nieprawidłowa dieta
 • Zmiany hormonalne
 • Niektóre z zażywanych lekarstw
 • Stres
 • Niedobór żelaza
 • Problemy z tarczycą

Wypadanie włosów z powodu niewłaściwej diety

Nieprawidłowe odżywianie się, czy to z uwagi na niedobór witamin w źle dobranej, czy też nadmiernie restrykcyjnej diecie może spowodować, że Twoje włosy utracą ich naturalny połysk i staną się słabsze.

Stres ma również wiele do czynienia pod tym względem. Do tego dochodzić mogą niestabilne warunki życia, nieregularne odżywianie się lub zbyt małe ilości snu, a to podnosi dodatkowo poziom insuliny w Twoim organizmie. Z tego też powodu często pociągają nas produkty o wysokiej zawartości cukru, takie jak słodycze i węglowodany o wysokich indeksach glikemicznych.

Szczotkowanie włosów, kobieta przestraszona ilością włosów na szczotce

Te produkty spożywcze powodują szkodliwe dla kondycji Twoich włosów stany zapalne komórek Twojego organizmu. Dobrym sposobem na zapobieganie wypadaniu włosów jest włączenie owoców i warzyw do swojej codziennej diety.

Polecane produkty pozwalające zapobiec wypadaniu włosów

Najważniejsze składniki odżywcze, dzięki którym będziesz w stanie znacząco zredukować wypadanie włosów to witaminy i minerały. Znajdziesz je w dużych ilościach między innymi w produktach takich jak:

 • Witamina A: występuje w wątrobie, maśle, jajkach kurzych i serze.
 • Witamina B-kompleks: znajdziesz ją w ryżu, pszenicy, soczewicy, orzechach i kiełkach zbóż.
 • Witamina C: występuje we wszystkich owocach cytrusowych, zwłaszcza w pomarańczach, limonkach, grejpfrutach, a także w kiwi i szpinaku.
 • Żelazo: możesz znaleźć je w małżach, ostrygach, soczewicy, ciecierzycy i wątrobie.
 • Cynk: występuje w dużych ilościach w selerze, szparagach, kiełkach pszenicy, ciecierzycy i wątrobie.

Przeczytaj również: Niedobory witamin; 6 oznak na Twojej twarzy

Nieprawidłowa pielęgnacja i traktowanie, która może spowodować wypadanie włosów

W niektórych przypadkach może wystąpić wypadanie włosów spowodowane nadmiernym ich naprężeniem. Najczęściej spotykaną przyczyną tego zjawiska jest zbyt mocne naciąganie kucyków oraz używanie opasek i szpilek o zbyt mocnej sile ściągającej, wskutek czego włosy poddawane są nadmiernemu naciskowi i rozciąganiu.

Ten problem polega na wypadaniu włosów w wyniku ciągłego poddawania ich przeciążeniu. W większości przypadków takie zjawisko jest w pełni odwracalne, ale z biegiem czasu może stać się trwałe.

Zaleca się zatem, aby włosy były rozpuszczone tak długo i tak często, jak to tylko możliwe. A jeśli nie możesz nosić takiej fryzury, podetnij je dla swojej własnej wygody.

Innym możliwym nieprawidłowym postępowaniem, które może spowodować wypadanie włosów, jest nadmierne używanie gorącego powietrza i akcesoriów nagrzewających włosy.

Słabe włosy, smutna kobieta

Płukanie w gorącej wodzie, farbowanie włosów chemicznie agresywnymi farbami, regularne używanie suszarki do włosów z gorącym powietrzem oraz lokówki jest niebezpieczne dla cebulek włosów w mieszkach skórnych.

Konsekwencją takiego postępowania jest znaczące osłabienie włosów i ostatecznie ich wypadanie. Ważne jest zatem używanie naturalnych produktów pozbawionych w miarę możliwości chemikaliów, parabenów, soli lub amoniaku.

Naturalne produkty pozwalają uzyskać zdrowe i naturalne włosy, bez efektów ubocznych w postaci uczuleń i chorób głowy. Możesz również stworzyć takie produkty w domowym zaciszu i za ich pomocą skutecznie wzmacniać swoje włosy.

Zarówno trwałe, jak i tymczasowe farbowanie włosów oraz wszelkie rodzaje ich barwienia całkowicie chemicznymi produktami, podobnie jak używanie szamponów będących produktami korporacji kosmetycznych to procesy szorstkie i szkodliwe. Powinnaś ich więc unikać za wszelką cenę.

Używanie plastikowych grzebieni i szczotek ze sztucznym włosiem także może być szkodliwe dla skóry głowy. Zalecane są zatem szczotki z naturalnym włosiem, ponieważ nie powodują one uszkodzenia powierzchni skóry i redukują niepożądane zjawisko wyrywania włosów podczas ich czesania.

Symptomy stanowiące powód do niepokoju

Powinnaś zwrócić szczególną uwagę, jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z opisanych poniżej objawów. W takim przypadku sugerujemy również skonsultować się z dermatologiem. Szczególnie w sytuacji, gdy:

 • Wypadanie włosów ma charakter zdecydowanie nadmierny i nieprzerwany.
 • W przeciągu od 2 do 4 ostatnich miesięcy gęstość Twoich włosów zauważalnie się zmniejszyła.
 • Twoje włosy są teraz delikatniejsze i słabsze.
Miękka szczotka czesanie włosów

Inne objawy, na które powinnaś zwrócić uwagę to:

 • Twoje rzęsy lub brwi również zaczynają wypadać.
 • Wypadanie włosów pozostawia łyse plamy w różnych obszarach skóry głowy.
 • W mniej gęsto owłosionych miejscach na Twojej głowie miewasz uczucie pieczenia.
 • W miejscach o szczególnie silnym natężeniu zjawiska wypadania włosów występuje stan zapalny lub choćby zaczerwienienie.

Zobacz także: Łysienie androgenowe

Codzienne mycie włosów nie powoduje ich nadmiernego wypadania, wbrew powszechnemu mniemaniu. W rzeczywistości może okazać się nawet, że jeśli nie będziesz utrzymywać odpowiedniego poziomu higieny skóry swojej głowy, postępowanie może to negatywnie wpłynąć na zdrowie i kondycję Twoich włosów.

Skuteczne zabiegi pozwalające zredukować wypadanie włosów

 • Mezoterapia kapilarna – jest to proces pozwalający zapobiegać pierwszym objawom wypadania włosów, a także i łysienia. Może opierać się na metodzie mikroprzeszczepów w obszarach zmienionych chorobowo i poskutkować naturalnie wyglądającymi włosami bez jednoczesnego pozostawiania po sobie charakterystycznych blizn.
 • Produkty przeciw wypadaniu włosów: wszelkiego rodzaju środki przeznaczone do tego celu mogą pomóc wydłużyć fazę wzrostu włosów i spowolnić ich utratę. Jednym z najczęściej stosowanych leków opóźniających wypadanie włosów jest minoksydyl.

Pamiętaj o wszystkich niezbędnych wymaganiach dietetycznych. Miej także na uwadze wszystkie przydatne porady dotyczące dbania o swoje włosy i tego, jakie produkty najlepiej jest stosować w celu ich pielęgnacji. Twoje włosy z pewnością będą Ci wdzięczne!