Barwa moczu - co może powiedzieć o Twoim zdrowiu?

Nadszedł chyba już najwyższy czas, aby spojrzeć czasami w dół i zwrócić uwagę na swój własny mocz! Ogólnie rzecz biorąc, jego kolor może wahać się od żółtego do przezroczystego, w zależności od stopnia nawodnienia organizmu. Inne barwy mogą natomiast wskazywać na różne problemy zdrowotne.
Barwa moczu - co może powiedzieć o Twoim zdrowiu?
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Barwa moczu może być bardzo przydatnym wskaźnikiem tego, jak funkcjonuje Twój organizm. Jeśli chcesz szybko sprawdzić stan swojego zdrowia, jest to właściwie jeden z najlepszych i najszybszych sposobów na wykrycie wielu potencjalnych problemów.

Właściwie możemy w ten sposób dość dokładnie określić stan naszego zdrowia. Dzięki wynikom wielu lat badań prowadzonych przez grupę naukowców z Cleveland Clinic w stanie Ohio okazało się, że barwa moczu stanowi bardzo skuteczny i łatwy w zastosowaniu wskaźnik kondycji wielu narządów naszego organizmu.

Opracowana przez badaczy metoda wykorzystuje proste porównanie koloru swojego moczu ze wzorcem barwnym. Barwa moczu może w ten sposób poinformować Cię o stanie Twojego zdrowia.

Ale powinniśmy pamiętać o tym, że możemy ujrzeć wiele różnych kolorów i odcieni. Może być to na przykład mocz zupełnie przeźroczysty, przezroczysty, ale lekko zabarwiony na żółto, czysty żółty, a także wiele jasnych i ciemniejszych odcieni żółci.

Próbka moczu - o czym świadczy barwa moczu?

Ponadto należy pamiętać, że barwa moczu może także nabierać odcieni czerwieni, pomarańczy, zieleni, a nawet purpury. Każdy z odcieni wywołany jest przez określony stan naszego organizmu. W niektórych przypadkach może być to oznaka mniej lub bardziej poważnego stanu chorobowego.

Co może Ci powiedzieć barwa moczu?

Spójrzmy na niektóre z możliwych kolorów, jakie może przyjąć Twój mocz oraz na to, co mogą one oznaczać!

  • Przejrzysty i przezroczysty – dobry poziom nawodnienia organizmu.
  • Jasny, żółty odcień – dobry dobry poziom nawodnienia organizmu lub nieznaczny niedobór płynów.
  • Wyraźna, jaskrawo żółta barwa moczu – lekki stopień odwodnienia organizmu lub zażywanie suplementów diety z wysoką zawartością witamin.
  • Pomarańczowy lub bursztynowy – średnio wysokie lub poważne odwodnienie organizmu.
  • Barwa moczu przypominająca herbatę – bardzo wysoki poziom odwodnienia organizmu.

Czysta lub przezroczysta barwa moczu

Jeśli widzisz ten kolor to dobrze. Może on jednak wynikać także z faktu, że pijesz nieco zbyt dużo wody. Być może będziesz musiał nawet zmniejszyć ilość wypijanych dziennie płynów. Staraj się więc pić trochę mniej wody i sprawdź, czy barwa Twojego moczu nie ulega zmianie – wtedy wszystko będzie naprawdę dobrze!

Żółty mocz

Mocz może przybierać różne odcienie żółci, co może wskazywać na bardzo różne sytuacje w Twoim organizmie:

Badanie i barwa moczu
  • Jasnożółty: taki kolor oznacza, że jesteś zdrowy, a Twój organizm otrzymuje odpowiednie ilości wody. To rzecz jasna jest bardzo dobra wiadomość, ponieważ jest to najlepsza i najbardziej optymalna barwa moczu.
  • Ciemny żółty (bez odcieni innych kolorów): Twój organizm funkcjonuje normalne, ale przydałoby się pić nieco więcej wody.
  • Bursztynowy lub miodowy: Twoje ciało nie dostaje takich ilości wody, jakich potrzebuje. Zdecydowanie musisz pamiętać o tym, aby pić więcej wody.
  • Kolor syropu lub ciemnego piwa: jeśli masz mocz w tym właśnie kolorze, oznacza to, że może rozwijać się u Ciebie choroba wątroby lub ciężki przypadek odwodnienia. Zacznij natychmiast pić większe ilości wody. Jeśli barwa moczu pozostanie taka sama po 2-3 dniach, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Czerwona barwa moczu

Jeśli niedawno jadłeś buraki lub jagody, barwa Twojego moczu może mieć czerwony odcień, niekiedy bardzo wyraźny. Nie jest to żaden powód do niepokoju. Jeśli jednak nie spożywałeś tych produktów przez ostatnie kilka dni, to czerwona barwa moczu oznacza obecność krwi w nim.

Mocz o pomarańczowej barwie i stetoskop

To może nie znaczyć niczego istotnego i być jedynie tymczasową sytuacją, szczególnie jeśli takie zjawisko wystąpiło jednorazowo i się nie powtarza. Ale mogą być to także poważne problemy związane z układem wydalniczym.

Czerwona barwa moczu może oznaczać dolegliwości takie jak choroby nerek, nowotwory, infekcje itp. W każdym razie najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z lekarzem, choćby dla pewności.

Pomarańczowa barwa moczu

Pomarańczowa barwa moczu może być spowodowana naprawdę różnymi przyczynami. Do najpopularniejszych z nich należą między innymi:

  • Niewłaściwy poziom nawodnienia organizmu
  • Nieprawidłowe odżywianie, niezdrowa, ciężkostrawna lub wręcz przeciwnie – zbyt uboga w składniki odżywcze – dieta.
  • Taka barwa moczu może być również objawem choroby wątroby.

Przeczytaj również: Zatrucie wątroby – 10 objawów. Nie lekceważ ich!

Mocz o wyraźnym zabarwieniu niebieskim lub zielonym

Jeśli występuje u Ciebie mocz w odcieniach niebieskiego lub zielonego koloru, powinieneś skontaktować się z lekarzem. Chociaż w przeważającej liczbie przypadków będzie to jedynie środek zapobiegawczy.

Zielony lub niebieski mocz może być wynikiem rzadkiej choroby o podłożu genetycznym zwanej hiperkalcemią i oznaczającą podwyższony poziom wapnia we krwi.

Może to być również spowodowane spożywaniem niektórych rodzajów żywności. Niebieski lub zielony mocz to także w niektórych przypadkach skutek uboczny zażywania określonych leków.

Musujący lub spieniony mocz

Jeśli taka sytuacja się zdarza okazjonalnie, nie ma powodów do zmartwień. Jeśli jednak utrzymuje się regularnie, może to oznaczać nadmiar białka w Twojej diecie lub rozwijającą się chorobę nerek.

Schemat budowy nerki

Podobnie jak w powyższych przypadkach, najlepszym rozwiązaniem jest porozmawianie z lekarzem-specjalistą.

Purpurowa barwa moczu

Zdaniem wspomnianych już powyżej specjalistów z Cleveland Clinic, taka barwa moczu w praktyce nigdy nie występuje.

Jednak według opinii innych specjalistów w niektórych, rzadko spotykanych i bardzo specyficznych przypadkach mocz może nabrać odcienia purpury. Na przykład u kobiet z niektórymi chorobami nerek, które zostały poddane cewnikowaniu.

Nie jest to w takiej sytuacji oznaka konkretnego stanu chorobowego, a efekt mechanicznego podrażnienia moczowodów i samych nerek.

Jednak nie powinieneś się tym martwić, ponieważ purpurowa barwa moczu właściwie nie występuje poza opisanym powyżej przypadkiem – zatem specjaliści z Cleveland City mieli rację.

Mocz biały

Jeśli Twój mocz zawiera charakterystyczne białe ślady lub cząsteczki, oznacza to, że w Twoim organizmie występuje zakażenie bakteryjne.

Mocz u mężczyzn może również mieć białawy kolor po stosunku seksualnym. Zjawisko takie występuje głównie w przypadku starszych osób.

Przypadki, w których powinieneś niezwłocznie zgłosić się do lekarza

Jeśli dostrzeżesz u siebie jeden lub kilka z opisanych poniżej objawów, powinieneś jak najszybciej porozmawiać o tym z lekarzem:

Wizyta u lekarza
  • Kiedy zauważysz u siebie nieprawidłowy kolor moczu, którego nie potrafisz wyjaśnić, a który nie znika samoistnie po kilku dniach.
  • Gdy dostrzeżesz ślady krwi w swoim moczu. Nawet jeśli zjawisko to wystąpi tylko raz, to jest to wystarczający powód, aby porozmawiać o tym ze specjalistą.
  • Jeśli barwa Twojego moczu ma wyraźny odcień ciemnego brązu lub sam mocz jest mętny i ma kolor różowy, czerwony lub brązowy, a Ty jednocześnie wiesz, że nie jest to efekt uboczny zażywanych lekarstw.
  • Jeśli widzisz, że Twój mocz jest również bardzo gęsty lub przypomina napój gazowany. Może to oznaczać, że masz jakiś problem z nerkami.
  • Kiedy pojawi się silny zapach moczu, który utrzymuje się przez długi czas, dobrym posunięciem będzie także wizyta u lekarza.

W większości przypadków efektem wizyty będą tylko uspokojone nerwy. Zawsze jednak warto sprawdzić, czy aby na pewno wszystko jest w porządku ze stanem Twojego zdrowia, nieprawdaż?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aycock, R. D., & Kass, D. A. (2012). Abnormal urine color. Southern Medical Journal. https://doi.org/10.1097/SMJ.0b013e31823c413e
  • Kavouras, S. A., Johnson, E. C., Bougatsas, D., Arnaoutis, G., Panagiotakos, D. B., Perrier, E., & Klein, A. (2016). Validation of a urine color scale for assessment of urine osmolality in healthy children. European Journal of Nutrition. https://doi.org/10.1007/s00394-015-0905-2
  • Armstrong, L. E., Maresh, C. M., Castellani, J. W., Bergeron, M. F., Kenefick, R. W., LaGasse, K. E., & Riebe, D. (1994). Urinary Indices of Hydration Status. International Journal of Sport Nutrition. https://doi.org/10.1123/ijsn.4.3.265
  • Raymond, J. R., & Yarger, W. E. (1988). Abnormal urine color; differential diagnosis. Southern Medical Journal. https://doi.org/10.1097/00007611-198807000-00008
  • Zhang, N., Du, S., Zheng, M., Tang, Z., Yan, R., Zhu, Y., & Ma, G. (2017). Urine color for assessment of dehydration among college men students in Hebei, China – A cross-sectional study. Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition26(5), 788–793. https://doi.org/10.6133/apjcn.052017.09
  • Meng QH, Handy B, Wagar EA. It’s not easy being blue-green. Ann Lab Med. 2013;33(6):457–458. doi:10.3343/alm.2013.33.6.457
  • Kang KK, Choi JR, Song JY, et al. Clinical significance of subjective foamy urine. Chonnam Med J. 2012;48(3):164–168. doi:10.4068/cmj.2012.48.3.164

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.