Zatrucie wątroby - 10 objawów. Nie lekceważ ich!

Wątroba to szczególnie ważny narząd w ciele człowieka. Jest bardzo wrażliwy na stany zapalne, leki, nieprawidłowości genetyczne, toksyny przemysłowe, a nawet substancje pochodzenia naturalnego.
Zatrucie wątroby - 10 objawów. Nie lekceważ ich!
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Czy wiesz, co to jest zatrucie wątroby, kto na nie może zachorować oraz jakie są podstawowe objawy niewydolności tego kluczowego dla zachowania zdrowia organu?

Wątroba jest narządem o fundamentalnym znaczeniu, jeśli chodzi o oczyszczanie organizmu z toksyn i z wszelkiego rodzaju szkodliwych substancji przemiany materii. Odpowiada za metabolizm składników odżywczych, leków oraz eliminację toksyn. Taka funkcja powoduje, że istnieje ryzyko zachorowania na zatrucie wątroby.

Innymi słowy, wątroba działa jak filtr, który wychwytuje toksyczne substancje zanim dostaną się do głównego krwiobiegu i dotrą do tkanek. Niestety, czasami nasz organizm przetwarza te substancje nieprawidłowo – wówczas mogą one spowodować jej zatrucie.

Czym jest zatrucie wątroby?

Toksyczna choroba wątroby oznacza uszkodzenie tego narządu wywołane przez leki lub inne, szkodliwe substancje. Zatrucie wątroby zagraża nam właśnie ze względu na pełnioną przez nią funkcję filtra toksyn.

Zarówno w Europie, jak i w USA, zatrucie wątroby stanowi poważny problem zdrowotny. W ostatnich latach problem urósł do jeszcze większych rozmiarów, powodując wycofanie określonych, toksycznych dla wątroby produktów ze sprzedaży.

Wśród hepatotoksyn należy wyróżnić:

 • różnego rodzaju leki (głównie antybiotyki i leki przeciwzapalne)
 • substancje pochodzenia przemysłowego lub naturalnego (np. grzyby, zielona herbata spożywana w nadmiarze) wywołujące nieprawidłową reakcję organizmu

10 objawów zatrucia wątroby

Objawy tej choroby są bardzo podobne do wirusowego zapalenia wątroby. Zatrucie wątroby może przypominać praktycznie wszystkie inne hepatopatie, a więc choroby powodujące nieprawidłową pracę wątroby.

Kobieta z bólem głowy leży w łóżku

Najczęstszymi objawami są:

 • żółtaczka
 • nudności i wymioty
 • zmiana koloru stolca
 • ciemniejsza barwa moczu
 • zmęczenie i apatia
 • bóle brzucha i wzdęcia
 • gorączka
 • utrata apetytu
 • świąd skóry
 • sińce

U części osób zatrucie wątroby może nie dawać objawów. Jednakże zazwyczaj chorobę można zdiagnozować w krótkim czasie po wystawieniu na działanie substancji przewidywalnie hepatotoksycznych.

W przypadku substancji o nieprzewidywalnym działaniu hepatotoksycznym, mogą minąć tygodnie, a nawet miesiące, zanim pojawią się konkretne objawy.

Produkty związane z zatruciem wątroby

Odpowiedzialny za gospodarkę lekami organ hiszpańskiego rządu przygotował listę substancji leczniczych pochodzenia naturalnego (z nazwami w języku łacińskim), które mogą być szkodliwe dla wątroby.

Rozrzucone tabletki

Suplementy diety i zioła

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z faktu, że stosowanie niektórych ziołowych lekarstw niesie ze sobą ryzyko zatrucia wątroby. Co więcej, łączenie ze sobą różnych produktów również nie jest zalecane.

Na liście niebezpiecznych substancji są między innymi:

 • Morinda citrifolia (sok z noni)
 • Viscum album (jemioła)
 • Valeriana officinalis
 • Cinnamomum camphora (kamfora, Vicks VapoRub)
 • Aloe vera
 • Glycine max (soja, izoflawony sojowe)

Grzyby

Niektóre grzyby zawierają amatoksyny – są to silne toksyny, powodujące uszkodzenia komórek i całej tkanki w wątrobie i nerkach.

Amatoksyny mogę wywołać:

 • bóle brzucha
 • wymioty
 • nudności
 • krwawienia

Bez odpowiedniej opieki medycznej działanie amatoksyn może prowadzić do ataku serca lub śmierci w ciągu dwóch dni od ekspozycji.

Leki i czynniki chemiczne

Do ważnych pozycji w tej kategorii należą alkohol, narkotyki (kokaina, ecstasy), pestycydy i herbicydy, chlorek winylu oraz zepsuta żywność.

Stetoskop i wątroba

Jak rozpoznać zatrucie wątroby?

Nie ma badania, które pozwoliłoby na jednoznaczne zdiagnozowanie toksycznej choroby wątroby.

Z uwagi na fakt, że objawy występujące w tej chorobie są podobne do objawów obecnych w powiązanych schorzeniach, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań celem wykluczenia wirusowego zapalenia wątroby i innych hepatopatii.

Leczenie

W usuwaniu toksyn z wątroby pomaga acetylocysteina. Jest ona stosowana m.in. jako odtrutka przy przedawkowaniu paracetamolu. Poza nią nie ma innych leków działających przeciwko zatruciu wątroby.

Kluczowe jest pozbycie się z organizmu i/lub unikanie czynnika podejrzewanego o hepatotoksyczność. Istotne jest również leczenie objawowe, odpoczynek oraz wystrzeganie się substancji, które mogłyby powodować nasilenie objawów.

Kobieta brzyma się za bolący brzuch

Zagrożenia

Zazwyczaj objawy zatrucia wątroby ustępują po usunięciu toksycznej substancji. Może się jednak zdarzyć, że zamiast do poprawy, dojdzie do nieodwracalnej niewydolności wątroby lub marskości wątroby.

Zatrucie wątroby może mieć zatem bardzo poważne konsekwencje. Dlatego ogromne znaczenie ma rozpoznanie sygnałów ostrzegawczych, ponieważ pozwala uniknąć groźnych problemów ze zdrowiem.

Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z wymienionych w artykule objawów, nie czekaj – udaj się jak najszybciej na wizytę do lekarza!

To może Cię zainteresować ...
Wątroba – 6 szkodliwych przyzwyczajeń
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Wątroba – 6 szkodliwych przyzwyczajeń

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w ciele człowieka. Warto więc nauczyć się, jak lepiej o nią dbać. Z tego artykułu dowiesz się, jak to...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Andrade, R. J., M. I. Lucena, and M. García-Cortés. “Hepatotoxicidad por infusión de hierbas.” Gastroenterología y hepatología 25.5 (2002): 327-332.
 • Bessone, F., and H. Tanno. “Hepatotoxicidad inducida por antiinflamatorios no esteroides.” Gastroenterología y hepatología23.4 (2000): 200-205.
 • García-Cortés, M., et al. “Hepatotoxicidad secundaria a” productos naturales”: análisis de los casos notificados al Registro Español de Hepatotoxicidad.” Revista Española de Enfermedades Digestivas 100.11 (2008): 688-695.
 • Marino, Carlo, et al. “Hepatotoxicidad por drogas: reporte de un caso y revisión de literatura.” Rev. méd. Maule 26.2 (2010): 103-109.
 • Tejada Cifuentes, Francisco. “Hepatotoxicidad por fármacos.” Revista Clínica de Medicina de Familia 3.3 (2010): 177-191.
 • Stournaras E, Tziomalos K. Herbal medicine-related hepatotoxicity. World J Hepatol. 2015;7(19):2189–2193. doi:10.4254/wjh.v7.i19.2189
 • Larrey, D. (2009). [Hepatotoxicity of drugs and chemicals].. Gastroentérologie clinique et biologique. 33. 1136-46.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.