Pestycydy - czy są w twoim pożywieniu?

Wiele produktów, jakie spożywamy na co dzień może zawierać pestycydy, które mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie
Pestycydy - czy są w twoim pożywieniu?
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Pestycydy są regularnie wykorzystywane do ochrony roślin uprawnych i niestety pewna ich część pozostaje w pożywieniu, które kupujemy w sklepach.

Jako że większość produktów spożywczych zawiera warzywa lub owoce w jakiejś formie, pestycydy można znaleźć niemal we wszystkim.

Dla przykładu omówmy skład kanapki – nawet jeśli w środku nie zawiera żadnego warzywa, to w dużej mierze składa się z chleba; ten powstaje ze zbóż, a do ich uprawy wykorzystuje się chemiczne środki ochrony roślin.

Tak jest z większością produktów jakie na co dzień spożywamy. Wynika to z industrializacji upraw na całym świecie, a także chęci podniesienia ich wydajności poprzez zastosowanie pestycydów.

Na chwilę obecną nie ma żadnych regulacji dotyczących zawartości pestycydów w produktach spożywczych, po które sięgają konsumenci. Dlatego też nie mamy żadnej gwarancji, że dany produkt spożywczy jest wolny od szkodliwych dla ludzkiego zdrowia środków chemicznych.

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa, w samych Stanach Zjednoczonych ilość zużywanych każdego roku pestycydów (fungicydów, herbicydów i insektycydów) liczy się już w setkach milionów kilogramów.

Problemy zdrowotne wywoływane przez pestycydy

Pestycydy mogą wywołać cały szereg problemów zdrowotnych. Im częściej nasz organizm wchodzi w kontakt z pestycydami oraz im silniejsze są te środki, tym większe jest prawdopodobieństwo, że nasz organizm w pewnym momencie zareaguje na nie negatywnie.

Aby pestycydy miały szkodliwy wpływ na zdrowie muszą one zostać spożyte wraz z pokarmem. Zdarzają się jednak również zatrucia u osób, które wdychały skażone powietrze środkami chemicznymi albo u których skóra miała z bezpośredni kontakt pestycydami.

Jeżeli w pobliżu twojego domu znajdują uprawy rolne, na których wykorzystuje się pestycydy – ryzyko zakażenia jest niskie.

pestycydy dokładne myscie warzyw

Niektóre produkty zawierają kilka rodzajów szkodliwych środków chemicznych, co zwiększa prawdopodobieństwo ich niekorzystnego wpływu na zdrowie

Aby dowiedzieć się jaki jest poziom toksyczności danego produktu, sprawdź informacje na jego opakowaniu.

Wszystkie zarejestrowane pestycydy muszą zostać oznaczone na opakowaniu produktu. Użyte słowo mówi o poziomie toksyczności produktu.

  • Słowo ‘uwaga’ oznacza niską zawartość toksyn.
  • Słowo ‘niebezpieczny’ wskazuje na średni poziom zawartości toksyn.
  • Określenie ‘stwarzający zagrożenie’ jest umieszczane na produktach o najwyższym poziomie toksyczności.

Komu najbardziej szkodzą pestycydy?

Niektóre osoby są bardziej podatne na szkodliwe działanie pestycydów. Do tej grupy należą: osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży i osoby cierpiące na niektóre przewlekłe choroby.

dzieci jedzą owoce

Jeśli należysz do którejś z tych grup, staraj się unikać produktów, które zawierają pestycydy. Najlepiej wybieraj warzywa i owoce z upraw ekologicznych.

Wiele osób decyduje się na założenie własnego, przydomowego ogródka, ponieważ mają wówczas pewność, że produkty, które spożywają są w pełni bezpieczne dla ich zdrowia.

Uprawy ekologiczne nadzieją na zdrową żywność

Wziąwszy pod uwagę wszystkie powyższe informacje, dochodzimy do wniosku, że największą nadzieją dla osób, które chcą się chronić przed pestycydami są uprawy ekologiczne, gdzie nie stosuje się żadnych substancji chemicznych ani roślin modyfikowanych genetycznie.

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, które nie szkodziłyby naturze w uprawie warzyw i owoców, mogłoby pozwolić na produkcję zdrowej żywności na szerszą skalę, co byłoby korzystne dla konsumentów.

warzywa

Ekologiczne farmy przede wszystkim pozwoliłyby na dostarczanie produktów bezpiecznych dla zdrowia, ale jednocześnie byłyby sposobem na ochronę środowiska, ziemi i na rozsądne wykorzystanie wody.

Wnioski

Podsumowując: określenie poziomu pestycydów obecnych w produktach, które spożywamy na co dzień – jest praktycznie niemożliwe.

Jeżeli chcesz uchronić siebie i swoich bliskich przed szkodliwym wpływem pestycydów na zdrowie, staraj się w miarę możliwości sięgać po produkty ekologiczne; są one nie tylko bezpieczne dla zdrowia, ale również ich smak jest niepowtarzalny i nieporównywalny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carvalho, F. P. (2017). Pesticides, environment, and food safety. Food and Energy Security, 6(2), 48-60.
  • Picó, Y., Fernández, M., Ruiz, M. J., & Font, G. (2007). Current trends in solid-phase-based extraction techniques for the determination of pesticides in food and environment. Journal of biochemical and biophysical methods, 70(2), 117-131.
  • Reeves, W. R., McGuire, M. K., Stokes, M., & Vicini, J. L. (2019). Assessing the Safety of Pesticides in Food: How Current Regulations Protect Human Health. Advances in Nutrition.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.