Awokado - zobacz wszystko, co możesz z nim zrobić!
Awokado w kuchni
Kremowa masa awokado, dzięki wysokiej zawartości dobrych tłuszczów, oferuje nam wiele możliwości użycia w kuchni. Jedną z nich jest słynne guacamole. Niemniej jednak, jeśli nie mamy czasu na jego przygotowanie, możemy tylko dobrze rozdrobnić miąższ owocu i dodać do niego odrobinę drobno posiekanego czosnku, oliwę z oliwek i sól. Ta roślinna margaryna jest idealna do smarowania kanapek i pozwala nam na przygotowanie dużo zdrowszego i bardziej pożywnego śniadania.
To właśnie dzięki swojej kremowej konsystencji, doskonałej do smarowania, awokado jest idealne do przygotowania pysznych kremów. To bardzo proste, wystarczy wymieszać je z innymi składnikami jak na przykład oliwki, ser, tuńczyk,krewetki, zioła aromatyczne, i tym podobne.
Poza tym, awokado jest wspaniałym dodatkiem, niezwykle przydatnym w przygotowaniu słodkich koktajli. Dlatego też, możemy zmiksować go razem z licznymi owocami, jak na przykład: banan i gruszka. Szybko i prosto otrzymamy pyszny i zdrowy koktajl.
Na koniec, warto dodać, że pestka tego owocu ukrywa również liczne właściwości. 70% aminokwasów zawartych w tym owocu znajduje się właśnie w pestce. Ta, ponadto, zawiera więcej rozpuszczalnego błonnika niż jakikolwiek inny produkt. Aby móc użyć pestki awokado, należy zetrzeć ją na tarce, a następnie przypiec na małym ogniu. Tak przygotowaną pestkę będzie można zastosować w licznych naparach lub dodać do naszych dań jako przyprawę. Niemniej jednak, nie zaleca się jej spożywania osobom, które cierpią na zaparcia, gdyż ma ona właściwości wiążące.
Ponadto, należy wiedzieć, że awokado to owoc bardzo bogaty w białko. Z tego powodu jest niezbędne w diecie wegetariańskiej lub u osób, które spożywają bardzo małe ilości białka pochodzenia zwierzęcego. Tylko osoby z nadwagą powinny unikać spożywania tego owocu w dużych ilościach.
Zobacz także: Energizujące smoothie z awokado – 5 przepisów
Awokado – peeling na oczyszczenie twarzy.
Jest niezwykle ważne pamiętać o tym, aby co 10-15 dni przeprowadzać peeling twarzy. Zabieg ten pozwala usunąć martwe komórki naskórka i poprawia ich regenerację, zapobiegając w ten sposób pojawieniu się zmarszczek oraz poprawiając wygląd i elastyczność twarzy.
Za pomocą wewnętrznej części skórki, która jest lekko chropowata możemy złuszczyć nasz naskórek w prosty i naturalny sposób. Na samym początku należy dokładnie umyć twarz letnią wodą. Następnie można przejść już do peelingu, skórką awokado zataczając koła na naszej twarzy. Pamiętając zawsze o tym, jak delikatna jest skóra twarzy, zabieg wykonywać powinniśmy bardzo spokojnie. A zataczając koła trzeba unikać zarówno okolic oczu, jak i zaczerwienionych punktów czy ran.
Po tym masażu, pozostawiamy resztki awokado jeszcze na kilka minut, a następnie dokładnie myjemy twarz wodą. W przypadku dość suchej skóry, możemy przygotować odżywczą maseczkę z miąższu tego owocu.
Przeczytaj również: Pestka awokado – Domowy sposób na cellulit
Rozświetlająca twarz maseczka z awokado
Awokado jest owocem niezwykle bogatym w kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały, które pozytywnie wpływają na nasza skórę. Z tego powodu, jest idealny nie tylko do spożycia, ale również, aby przygotować z niego, odżywczą maseczkę do twarzy, która nawilży ją i rozświetli.
Do przygotowania maseczki potrzebujemy pół owocu, który rozgnieciemy widelcem, aby otrzymać jednolitą masę. Gotową maseczkę nałożymy bezpośrednio na twarz i pozostawimy ją aż do jej całkowitego wyschnięcia, a następnie dokładnie oczyścimy twarz wodą.
Jeśli chcesz, możesz również przygotować maseczkę z awokado dodając do niego inne bardzo odżywcze składniki, jak na przykład miód, drożdże piwne, owies w proszku czy jogurt.
Pestka awokado idealna do masażu nóg
Pestka z tego owocu używana jest w wielu krajach do masażu nóg, przede wszystkim ud i pośladków, ponieważ ułatwia zwalczanie cellulitu i pomarańczowej skórki, eliminując złogi tłuszczu odłożone w naszej skórze. Podczas masażu pestka uwalnia naturalny olejek, co pozwala na nawilżenie skóry i zapobieganie rozstępom. W ten sposób okazuje się, że awokado jest dużo lepszym i naturalniejszym sposobem na masaż, niż jakikolwiek przyrząd do masowania nóg.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Leire Azcona; Farmacia Espacio de Salud, Revista Farmacia Profesional (2015). Exfoliación: medios y fines (España). https://www.elsevier.es/es-revista-farmacia-profesional-3-pdf-13091132
- Cowan, A. K., & Wolstenholme, B. N. (2015). Avocado. In Encyclopedia of Food and Health. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-384947-2.00049-0
- Ding, H., Chin, Y. W., Kinghorn, A. D., & D’Ambrosio, S. M. (2007). Chemopreventive characteristics of avocado fruit. Seminars in Cancer Biology. https://doi.org/10.1016/j.semcancer.2007.04.003
- Dreher, M. L., & Davenport, A. J. (2013). Hass Avocado Composition and Potential Health Effects. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. https://doi.org/10.1080/10408398.2011.556759
- Chen, H., Morrell, P. L., Ashworth, V. E. T. M., De La Cruz, M., & Clegg, M. T. (2009). Tracing the geographic origins of major avocado cultivars. Journal of Heredity. https://doi.org/10.1093/jhered/esn068