Banan: cudowny wpływ na nasze zdrowie

Banan: cudowny wpływ na nasze zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 29 sierpnia, 2020

Banan to przepyszny owoc, niezwykle bogaty w składniki odżywcze oraz zapewniający uczucie sytości na długo. Jego właściwości są niesamowite, gdy spożywamy go o odpowiednich porach dnia. Z kolei w połączeniu z niektórymi produktami banan, wręcz przeciwnie – może niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Poniżej wyjaśniamy, jakich wartości dostarcza nam ten owoc oraz w jakich przypadkach powinniśmy zrezygnować z jego spożywania. Ponadto podpowiadamy, jak najlepiej go przygotowywać, by nie przybrać na wadze. Istnieją nawet sposoby na to by schudnąć jedząc banany!

Banan i jego wartości odżywcze

100-gramowy banan zawiera około 100 kalorii, 1 g białka, 25 g węglowodanów i mniej niż 1 g tłuszczu. Dodatkowo zawiera również 3 g błonnika.

Banan jest bogaty w witaminy B6 i C, kwas foliowy i minerały, takie jak magnez i potas.

2#:banan.JPG

Banan jest bogatym źródłem skrobi

Mimo, że banan jest owocem, ze względu na swoje wartości odżywcze, bardziej kwalifikuje się do grupy produktów skrobiowych, obok produktów żywnościowych takich jak ziemniak, zboża, mąka, orzeszki ziemne… Jest to fakt niezwykle istotny, który pomaga nam ustalić najlepszą porę na zjadanie banana, a także z jakimi produktami najlepiej go łączyć.

Najlepsza pora na banana

Jedną z charakterystycznych cech produktów skrobiowych jest to, że dostarczają one organizmowi dużej ilości energii, ale jednocześnie ich trawienie jest powolne. Dlatego też, nie zaleca się spożywania tych produktów późnym wieczorem, ponieważ nasz organizm nie będzie w stanie spalić dostarczonej energii i odłoży ją w postaci wałeczków tłuszczu. Pamiętajmy o tym, że wszystko co zjadamy wieczorem, powinno być lekkie i łatwe do strawienia.

Produkty skrobiowe są doskonałym pokarmem na śniadanie, ponieważ dostarczają energii potrzebnej na resztę dnia.

Dwa idealne momenty w ciągu dania na jedzenie banana to: około południa i po południu – właśnie wtedy, kiedy jesteśmy głodni, a jeszcze za wcześnie na obiad albo na kolację. Banan jest wtedy idealną przekąską: syci, lecz nie tuczy. Z łatwością zapewnia nam uczucie sytości bez konieczności spożywania rafinowanego cukru, tłuszczów ani wszelkiego rodzaju niezdrowej żywności. Poza tym zawsze możemy nosić ten owoc w torebce i zjeść w każdej chwili. Nie zalecamy jednak więcej niż jednego banana dziennie – a to dlatego, że już jedna sztuka zawiera kompletną dawkę składników odżywczych.

Właściwości banana

Regularne spożywanie bananów dostarcza naszemu organizmowi następujących korzyści:

 • Obniża poziom cholesterolu
 • Reguluje pracę jelit
 • Redukuje występowanie skurczów mięśni
 • Szybko dostarcza organizmowi energii – jest zatem doskonałym owocem dla dzieci i sportowców, a także jest zalecany w przypadku wyczerpania, chronicznego zmęczenia i fibromialgii
 • Reguluje pracę systemu nerwowego i pomaga zwalczyć napady lęku oraz nadmierną drażliwość
 • Wspomaga naturalne leczenie anemii
 • Obniża nadciśnienie tętnicze krwi
 • Zmniejsza ryzyko zawału serca
 • Dzięki alkalizującym właściwościom działa niczym naturalny lek zobojętniający
 • Łagodzi nudności i poranne mdłości
 • Jest wskazany dla osób chorujących na wrzody
 • Pomaga złagodzić bóle miesiączkowe
 • Doskonale wspomaga proces rzucania palenia
 • Banan jest niezastąpionym owocem dla kobiet w ciąży, ponieważ łagodzi nudności, reguluje pracę jelit, dodaje energii nie tucząc oraz jest bogatym źródłem kwasu foliowego

Banan: w jakiej postaci go zjadać?

Jedynym naszym zaleceniem jest to, by zawsze wybierać banany dojrzałe, ponieważ te bardziej zielone są trudniejsze do strawienia. Istnieje naprawdę wiele rozmaitych sposobów podawania bananów:

 • Banan sprawia, że tekstura koktajlu staje się bardziej kremowa oraz nadaje mu słodki smak. Dzięki temu możemy sobie pozwolić na dodanie innych składników, których walory smakowe nie są zbyt kuszące, ale za to bardzo korzystnie wpływają one na nasz organizm, na przykład zielone warzywa liściaste, drożdże, napoje roślinne, itp.
 • Proponujemy oryginalny przepis na lekkie lody bananowe. Wybierz kilka dojrzałych bananów, obierz je ze skóry i następnie włóż do zamrażalnika. Kiedy już się zamrożą, zmiksuj je w blenderze z jogurtem naturalnym. Możemy podać deser natychmiast lub włożyć go ponownie do zamrażalnika, jeśli chcemy uzyskać twardszą konsystencję. Możemy udekorować lody rozpuszczoną czekoladą – będą one pyszniejsze i atrakcyjniejsze.
3#:banan.jpg
 • Wykorzystanie banana do pieczenia ciast – to sposób na mniejsze użycie cukru oraz dodanie ciastu soczystej konsystencji.
 • Jeśli rozgnieciemy banana widelcem i dodamy do niego kakao, otrzymamy pyszny i zdrowy krem kakaowy bez dodatku mleka, mąki ani cukru.

Zdjęcia: juantiagues i sidehike


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.