Awokado: 5 metod na szybsze dojrzewanie
Awokado jest powszechnie uważane za jeden z najbardziej smakowitych i zdrowych owoców dostępnych na rynku, a na dodatek może zostać w łatwy sposób dodane do standardowej diety. Większość ludzi na pierwszy rzut oka potrafi odróżnić dwie najpopularniejsze odmiany, ale tak naprawdę liczbę znanych gatunków awokado szacuje się na ponad 900.
Najbardziej popularnymi owocami są małe odmiany zwane Hass, które są najczęściej wykorzystywane do przyrządzania sosu guacamole oraz awokado “olbrzymie”, używane przeważnie do dekoracji różnego rodzaju potraw.
Ale ogólnie rzecz biorąc większości ludzi najzupełniej nie przeszkadza dostęp do jedynie tych dwóch rodzajów. Wynika to z tego, że oba gatunki tych owoców cechują się wyjątkowo miękką, kremową konsystencją oraz unikalnym smakiem, który łączy się bardzo dobrze z innymi produktami żywnościowymi.
Natomiast jeśli wziąć pod lupę żywieniowy punkt widzenia, to awokado zalicza się do jednego z najbardziej kompletnych produktów spożywczych. Zapewnia ono organizmowi nie tylko dostawy energii, ale także bogatych dawek podstawowych kwasów tłuszczowych, białek i substancji przeciwutleniających.
Jedyna niedogodność, jaka wiąże się z tymi popularnymi owocami polega na tym, że osobom mało doświadczonym trudno jest rozpoznać, czy są one wystarczająco dojrzałe i gotowe do spożycia, czy jeszcze należy trochę odczekać przed ich zjedzeniem.
Większość awokado pojawia się w sprzedaży zanim jeszcze osiągnie stan idealnej dojrzałości. Dlatego cenną wiedzą jest znajomość kilku różnych sposobów pozwalających przyspieszyć proces ich dojrzewania.
W dalszej części naszego dzisiejszego artykułu mamy zamiar zaprezentować Ci metody pozwalające w ciągu kilku minut uzyskać w pełni dojrzałe owoce. Poznasz także sposoby, dzięki którym dojrzeją w naturalny sposób w kilka dni.
Zapraszamy do lektury!
Jak przyśpieszyć dojrzewanie awokado przy użyciu kuchenki mikrofalowej?
Normalny proces dojrzewania awokado może potrwać kilka dni, w zależności od tego, jak wcześnie zostały zebrane owoce. Ale jeśli zajdzie taka potrzeba, można wykorzystać kuchenkę mikrofalową, aby znacząco przyśpieszyć końcowy etap dojrzewania, dosłownie w ciągu kilku minut.
Przed włożeniem owocu do mikrofalówki należy jednak mieć na uwadze, że metoda ta może nieco zmienić naturalny jego smak. Ale wciąż będzie to idealne rozwiązanie na potrzeby przyrządzania sosu guacamole, sałatek, koktajli i innych przepisów.
Opis procedury postępowania
- Użyj widelca, aby kilkukrotnie ścisnąć boki owocu.
- Umieść go na talerzu i nakryj serwetką lub pokrywką z tworzywa sztucznego, aby zapobiec niebezpieczeństwu przypadkowej eksplozji w kuchence mikrofalowej.
- Podgrzewaj przez 30 sekund, a jeśli owoc nie będzie jeszcze na tyle miękki, podgrzewaj przez kolejne 30 sekund.
- Poczekaj, aż ostygnie trochę, a następnie rozkrój awokado w normalny sposób.
Jak przyśpieszyć dojrzewanie awokado przy użyciu folii aluminiowej?
Możesz także również użyć folii aluminiowej do uzyskania w pełni dojrzałego owocu w ciągu zaledwie kilku minut. W takim przypadku nie będziesz musiał korzystać z kuchenki mikrofalowej, wystarczy umieszczenie go na blasze i podgrzanie w piekarniku, w temperaturze około 200 stopni Celsjusza.
Opis procedury postępowania
- Użyj sporą ilość folii aluminiowej i dokładnie owiń cały owoc tak, aby nie zostawić ani kawałka odkrytej skórki.
- Połóż zawiniątko na blasze w piekarniku i piecz przez około 10 minut.
- Poczekaj, aż owoc całkowicie ostygnie, a następnie usuń folię i zabierz się za jego krojenie, jak zwykle.
Jak przyśpieszyć dojrzewanie awokado za pomocą torby papierowej?
Papierowa torba na lunch idealnie nadaje się do przyspieszenia dojrzewania tego owocu, ponieważ zatrzymuje ona wydzielający się eten. Metoda ta zajmuje więcej czasu, niż obie opisane powyżej, ale ma tę istotną zaletę, że nie wpływa w żaden sposób na smak i wszystkie pozostałe właściwości owocu.
Opis procedury postępowania
- Włóż awokado do papierowej torby upewniając się przy tym, że nie ma w niej żadnych dziur, ani rozdarć.
- Dodaj do środka jabłko lub pomidor w celu zwiększenia wydzielania etenu.
- Zamknij szczelnie torbę i przechowuj ją w temperaturze od 18 do 24 stopni Celsjusza.
- Twoje awokado będzie gotowe do spożycia w ciągu kilku dni.
Jak przyśpieszyć proces dojrzewania przepołowionego awokado?
Jeśli tak się niefortunnie złożyło, że przekroiłeś awokado, które okazało się wciąż być jeszcze niedojrzałe, to nie zapomnij zastosować ciekawego triku zanim jeszcze miąższ owocu zacznie nabierać brązowego zabarwienia.
Opis procedury postępowania
- Najpierw pokrop miąższ owocu odrobiną soku z cytryny.
- Dokładnie połącz obie części, pozostaw pestkę w środku i bardzo dokładnie zawiń całość w czystą folię aluminiową tak, jakby było to całe awokado.
- Włóż owoc do lodówki i trzymaj go w niej tak długo, dopóki nie osiągnie pożądanego stanu dojrzałości.
Jak przyśpieszyć dojrzewanie awokado przy użyciu gazety?
Pomimo tego, że jest to jedna z najstarszych metod przyśpieszania procesu dojrzewania tego owocu, to nadal znajduje zastosowanie w wielu gospodarstwach domowych.
Opis procedury postępowania
- Owiń niedojrzałe awokado w gazetę i umieść je w ciepłym miejscu, jak na przykład wyłączony piekarnik.
- Niech poleży tak przez kilka dni, aż uznasz, że już wystarczająco jest dojrzałe i miękkie.
Teraz już wiesz na pewno, jak przyśpieszyć proces dojrzewania awokado w sytuacji, gdy kupiłeś jeszcze niedojrzałe owoce, ale chciałbyś je zjeść lub użyć jak najszybciej, bez konieczności czekania przez kilka lub kilkanaście dni.
Wybierz tę metodę, jaka najbardziej Ci przypadła do gustu i postępuj zgodnie z opisem, w celu uzyskania jak najlepszych wyników.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rodríguez, P., & Henao, J. (2016). Maduración del Aguacate (Persea Americana Mill. c.v Hass) y calidad de los Frutos. Agronomía Colombiana. http://doi.org/10.15446/agron.colomb
- Pérez Álvarez, S., Ávila Quezada, G., & Coto Arbelo, O. (2015). Revisión bibliográfica El aguacatero (Persea americana Mill). Cultivos Tropicales, 36(2), 111–123. https://doi.org/10.13140/RG.2.2.19879.55200
- Dreher, M. L., & Davenport, A. J. (2013). Hass Avocado Composition and Potential Health Effects. Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 53(7), 738–750. https://doi.org/10.1080/10408398.2011.556759