Alergia? Zastosuj naturalne środki antyhistaminowe
Alergia to reakcja obronna przed czynnikami zewnętrznymi, które nasz organizm rozpoznaje jako szkodliwe. Ten fakt jest nam wszystkim znany, ale nie każdy wie, że możemy kontrolować reakcje alergiczne, stosując naturalne środki antyhistaminowe.
Czynniki wywołujące alergię, czyli alergeny, mogą być wziewne, pokarmowe lub kontaktowe. Niezależnie od pochodzenia, organizm traktuje je jako źródło zagrożenia i daje nam o tym znać.
Alergia może się objawiać kichaniem, stanami zapalnymi czy trudnościami w oddychaniu. Symptomy alergii są różne, ale mają jedną wspólną cechę – są nieprzyjemne i ciężko jest z nimi normalnie żyć.
Z drugiej strony, leki łagodzące objawy alergii nie są pozbawione działań ubocznych – powodują senność, która potrafi być bardzo uciążliwa.
W związku z tym, coraz większe zainteresowanie budzi możliwość leczenia alergii naturalnymi środkami antyhistaminowymi. Naturalne środki przede wszystkim nie wykazują negatywnych działań ubocznych. Poza tym, pozwalają skutecznie rozwiązać problem, który chociaż nie stanowi zagrożenia dla życia, to zdecydowanie uprzykrza życie.
Może powstać w naszych głowach pytanie – każda alergia jest wywołana innym czynnikiem, więc skąd wiedzieć, jaki środek będzie dla nas najlepszy?
Bez obaw – to prawda, każda alergia jest inna, ale niezależnie od jej rodzaju, za powstawanie przykrych objawów odpowiedzialna jest ta sama substancja: histamina. Dlatego będziemy szukać produktów, które hamują działanie histaminy.
To łatwiejsze niż mogłoby się wydawać! Z naturalnymi antyhistaminowymi lekami alergia nie będzie Ci niestraszna!
Witamina C – fałszywy przyjaciel
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że witamina C jest niezwykle ważna i koniecznie musi być uwzględniona w diecie. Jej zastosowanie w domowej medycynie jest bardzo szerokie, a produkty zawierające witaminę C są polecane w różnych problemach zdrowotnych.
W przypadku alergii pojawia się jednak mała “gwiazdka”. Wiele produktów bogatych w witaminę C zawiera także histaminę. Dlatego musimy być uważni przy wybieraniu źródła witamin w naszej diecie.
Bromelina – lepsza ta w suplementach
Bromelina to enzym o silnych właściwościach antyhistaminowych, zawarty w ananasach. Mimo tego, jedzenie ananasów nie jest najlepszym pomysłem na dostarczenie sobie bromeliny , ponieważ ananasy zawierają także histaminę. W efekcie, obie substancje wzajemnie się neutralizują.
Na szczęście bromelinę można przyjmować w postaci suplementu diety. Preparaty z bromeliną znajdziemy w większości sklepów ze zdrową żywnością, możemy je również tanio i bezpiecznie kupić przez internet.
Cebula – młot na alergie
Jedzenie cebuli znakomicie wspomaga układ odpornościowy. Cebula jest bogata w kwercetynę, która jest silną substancją przeciwalergiczną. Oprócz tego, jedząc cebulę wspomagamy oczyszczanie naszych dróg oddechowych i utrzymanie optymalnego wydzielania śluzu. Dodatkowo cebula ogranicza stany zapalne w naszym organizmie.
Część ludzi jest niechętna do jedzenia cebuli ze względu na jej zapach. Jeśli należysz do tej grupy, zachęcamy do dania cebuli szansy, ponieważ korzyści płynące z jej spożywania są ogromne.
Ostatecznie, na rynku dostępna jest cebula w kapsułkach; można je kupić w specjalistycznych sklepach.
Polecamy również: “Cebula – najlepsza na przeziębienie i alergie!“
Alergia pokarmowa? Zasmakuj w jogurtach!
Powodem, dla którego warto wprowadzić do swojej diety jogurty, jest zawartość bifidobacterium animalis. Jest to bakteria, która tworzy naszą florę jelitową, dlatego spożywając jogurty, zwiększymy liczebność naszej flory i ochronimy nasze jelita przed nieprzyjemnymi konsekwencjami alergii pokarmowych.
By wzmocnić dobroczynne działanie jogurtów, jako substancję słodzącą warto zastosować miód, zamiast cukru czy stewii. Miód jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym i antywirusowym, a poza tym świetnie smakuje!
Wypróbuj serum z octu jabłkowego
Serum z octu jabłkowego to jeden z najłatwiejszych sposobów na opanowanie alergii naturalnymi metodami. Jego przygotowanie jest bardzo proste:
Składniki
- 1 szklanka wody
- 2 łyżki stołowe octu jabłkowego
Przygotowanie
- dodaj 2 łyżki octu do szklanki wody
- dobrze zamieszaj i wypij
- najlepiej jest pić serum trzy razy dziennie
Nasz specyfik pomaga również utrzymać odpowiedni skład krwi oraz oczyszcza jelito grube. Jeśli dopadnie nas zaparcie, serum z octu pomoże nam szybciej oczyścić jelita z zalegających resztek.
Na koniec, pamiętajmy, że domowe środki na alergię same mogą zawierać substancje, na które możemy być uczuleni. Dlatego zanim je zastosujemy, skonsultujmy się z lekarzem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rozman, C. Compendio de medicina interna. Elsevier España, 2005.
- Lucía Arisó. El kiwi y otros campeones en vitamina C : acerola, bayas, cítricos, perejil. Océano Ambar, 2009.
- Alfredo Entrala Bueno. Vitaminas: aspectos prácticos en medicina. Ediciones Díaz de Santos, 1995.
- David Grotto. Lo mejor que puedes comer (Colección Vital): De la A a la Z, la guía nutricional definitiva para llenarte de energía, de salud. Penguin Random House Grupo Editorial México, 2014.