Jakość krwi – 5 produktów, które pomogą Ci ją polepszyć

· Luty 9, 2018
Aby nasza krew miała dobrą jakość, potrzebuje odpowiedniej ilości białych i czerwonych krwinek oraz płytek krwi.

Jak polepszyć jakość krwi? Zanim zaczniemy omawiać ten temat, zacznijmy od definicji tej niezwykłej substancji. Krew to płyn ustrojowy krążący przez żyły, tętnice i naczynia włosowate wszystkich kręgowców. Czerwony kolor krwi wynika z barwnika – hemoglobiny, jaką zwierają erytrocyty, czyli czerwone ciałka krwi. Jakość krwi ma bezpośredni wpływ na jakość naszego życia.

Konsystencja krwi jest gęsta, matowa a jej smak jest metaliczny. Kolor jednak sam w sobie może się nieco różnić, zależnie od wielu czynników. Może on być szkarłatny, co wskazuje na wysoką zawartość tlenu lub ciemnoczerwony, co z kolei wskazuje na niewielką zawartość tlenu.

Wskaźnik pH krwi ludzkiej waha się od 7.35 do 7.45, podczas gdy jej temperatura wynosi 38°C, czyli jest nieco wyższa od temperatury ciała ludzkiego.

Jakie substancje transportuje krew?

Krew jest odpowiedzialna za transport ważnych substancji po ciele ludzkim. Są to między innymi:

 • Składniki odżywcze
 • Hormony
 • Przeciwciała
 • Dwutlenek węgla
 • Tlen
 • Elektrolity
 • Witaminy

Nie można nie wspomnieć o funkcji ogrzewania naszego ciała.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Może zainteresuje Cię również artykuł: Oczyszczanie ciała w naturalny sposób – 9 wskazówek

Gdzie powstaje krew?

Komórki krwi – potocznie nazywane krwinkami – powstają w naszym szpiku kostnym. Jest to gąbczasta tkanka umiejscowiona wewnątrz niektórych kości naszego ciała, na przykład w miednicy, mostku oraz w kościach czaszki.

Ciało ludzkie ma około 4,5-6 l krwi. W 55% składa się ona z plazmy, części płynnej złożonej z wody, soli mineralnych i białek. Pozostałe 45% składa się z: czerwonych krwinek, białych krwinek i płytek krwi.

Krwinki czerwone, a jakości krwi

Od czego zacząć zmiany na lepsze w moim sposobie odżywiania?

 • Sięgaj po warzywa nie zawierające skrobi takie jak pomidory, marchew i szpinak. Zaleca się zmniejszenie spożycia ziemniaków. Nie eliminuj ich jednak całkowicie ze swojej diety.
 • Sięgaj po wysokowartościowe, zdrowe białka. Ich źródłem jest między innymi chude mięso, kurczak, indyk i ryby. Unikaj spożywania czerwonego mięsa, a zwłaszcza mięs przetworzonych i konserwowanych takich jak boczek czy kiełbasa.
 • Doskonałą opcją są również produkty pełnoziarniste. Jedz pełnoziarnisty ryż, makaron i pieczywo. Są one znacznie zdrowsze i bogatsze w składniki odżywcze niż ich „białe” wersje. Dostarczają Ci również błonnika. Twój organizm trawi je powoli, przez co unika się gwałtownych skoków cukru we krwi. To z kolei na dłużej zapewnia Ci uczucie sytości.
 • Używaj olejów roślinnych: Oliwa z oliwek czy olej rzepakowy to doskonała opcja do posiłków. Postaraj się też zmniejszyć użycie masła i margaryny, ponieważ produkty te zawierają dużo nasyconych tłuszczy.
 • Unikaj bądź całkowicie wyeliminuj słodkie napoje takie jak soki, nektary, napoje gazowane czy mrożona herbata. Najlepiej jest samodzielnie przygotować napary ziołowe bądź wodę owocową bez dodatku cukru.

Może zainteresuje Cię jeszcze artykuł: Jedzenie jest koniecznością, ale zdrowe odżywianie to sztuka

Jakie witaminy i minerały znajdują się we krwi?

Nasza krew zawiera całe mnóstwo składników odżywczych, witamin i minerałów. Oto niektóre z nich:

 • Witamina E: sprawia, że czerwone krwinki (erytrocyty) są wytrzymalsze.
 • Jod: przyczynia się do tworzenia krwinek czerwonych i płytek krwi.
 • Witamina C: pobudza wchłanianie żelaza.
 • Cynk: uczestniczy w tworzeniu limfocytów.
 • Witamina K: wspomaga krzepnięcie krwi.
 • Kobalt: Wspomaga wytwarzanie hemoglobiny i czerwonych krwinek.

Witaminy a jakość krwi

 • Miedź: jest odpowiedzialna za to, żeby żelazo było w stanie wejść w reakcję podczas produkcji czerwonych ciałek krwi.
 • Żelazo: jest niezbędne do powstawania hemoglobiny, która z kolei jest odpowiedzialna za transport tlenu po całym organizmie.
 • Witamina B12: przyśpiesza dojrzewanie czerwonych krwinek.
 • Kwas foliowy: wspomaga dojrzewanie leukocytów i erytrocytów.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Może zajrzysz też do artykułu: Anemia? Wypróbuj 30 produktów bogatych w żelazo

Produkty, po które warto sięgać, aby poprawić jakość krwi

Wątróbka

Wątróbka jest bogata w witaminę A, co z całą pewnością ma bezpośredni wpływ na wygląd naszej skóry –  dzieje się tak z powodu przeciwutleniających właściwości tego składnika.

Co więcej, wątróbka pomaga zwiększyć produkcję hemoglobiny. Dzieje się tak ze względu na wysoką zawartość żelaza. Jak gdyby było tego mało, jest to produkt o niewielkiej zawartości tłuszczu, dostarczający dużych ilości kwasu foliowego. Ten z kolei korzystnie wpływa na procesy podziału komórkowego.

Jajka

O ile nie masz nietolerancji żywieniowej bądź alergii na jajka, możesz je uwzględniać w swojej codziennej diecie. Stanowią one źródło białka, minerałów i cennych witamin. Zwłaszcza żółtko jajka jest cenne z punktu widzenia żywieniowego. Zawiera ono lecytynę, która skutecznie oczyszcza nasze naczynia krwionośne z tłuszczu.

Co więcej, żółtko zawiera substancję znaną jako cholina. Dobrze wpływa ona między innymi na nasz układ nerwowy.

Jajka na dobrą jakość krwi

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Warto jeść jajka – Poznaj 7 powodów

Rośliny strączkowe

Są idealne wręcz dla osób, które nie jedzą mięsa. Pomagają powiem wyrównać i uzupełnić niedobór składników odżywczych i białka w organizmie. Co więcej, dostarczają nam również węglowodanów, błonnika, witamin z grupy B i minerałów takich jak żelazo, magnez i potas.

Orzechy i bakalie

Orzechy i bakalie zawierają dużo kalorii w porównaniu do swojej małej objętości. Są jednak również źródłem cennych dla naszego organizmu składników odżywczych. Jeżeli spożywamy je w umiarkowany sposób, staną się dla nas źródłem kwasów tłuszczowych Omega 3 oraz cennych tłuszczy nienasyconych.

Co więcej, orzechy i bakalie zawierają witaminy i minerały. Jest tak w przypadku potasu, magnezu, fosforu, witamin z grupy B i witaminy E. Pomogą Ci one poprawić jakość krwi.

Orzechy i bakalie na dobrą jakość krwi

Ziemniaki

Ziemniaki są doskonałym źródłem energii potrzebnej organizmowi do podtrzymywania funkcji życiowych. Są one bogate w witaminę B, kwas foliowy i cenne minerały. Co więcej, zawarte w ziemniakach flawonoidy pomagają nas uchronić przed chorobami układu sercowo – naczyniowego oraz obniżają poziom złego cholesterolu.

Obecne w ziemniakach witaminy z grupy B są odpowiedzialne za utrzymywanie przy zdrowiu tętnic. Zwłaszcza witamina B6 obniża poziom homocysteiny, związku chemicznego który może wywoływać stany zapalne w naszych naczyniach krwionośnych.

Czy masz ochotę polepszyć jakość krwi w Twoim organizmie?