Jakość krwi - 5 produktów, które pomogą Ci ją polepszyć

Tylko odpowiednia ilość białych i czerwonych krwinek oraz płytek krwi pomoże Ci utrzymać dobą jakość krwi. Przeczytaj ten artykuł i jak najszybciej zadbaj o swoją krew.
Jakość krwi - 5 produktów, które pomogą Ci ją polepszyć

Ostatnia aktualizacja: 07 maja, 2020

Jak polepszyć jakość krwi? Zanim zaczniemy omawiać ten temat, zacznijmy od definicji tej niezwykłej substancji. Krew to płyn ustrojowy krążący przez żyły, tętnice i naczynia włosowate wszystkich kręgowców. Czerwony kolor krwi wynika z barwnika – hemoglobiny, jaką zwierają erytrocyty, czyli czerwone ciałka krwi. Jakość krwi ma bezpośredni wpływ na jakość życia.

Konsystencja krwi jest gęsta i matowa, a jej smak jest metaliczny. Kolor jednak sam w sobie może się nieco różnić. Krew przy wysokiej zawartości tlenu może nabierać szkarłatnego koloru, a przy niewielkiej – ciemnoczerwonego. Wskaźnik pH krwi ludzkiej waha się od 7.35 do 7.45, podczas gdy jej temperatura wynosi 38°C, czyli jest nieco wyższa od temperatury ciała ludzkiego.

Jakie substancje transportuje krew?

Krew jest odpowiedzialna za transport ważnych substancji w ciele ludzkim. Są to między innymi:

 • Składniki odżywcze
 • Hormony
 • Przeciwciała
 • Dwutlenek węgla
 • Tlen
 • Elektrolity
 • Witaminy

Ponadto, pełni jeszcze jedną funkcję – ogrzewa ciało.

Gdzie powstaje krew?

Komórki krwi, potocznie nazywane krwinkami, powstają w szpiku kostnym. Jest to gąbczasta tkanka umiejscowiona wewnątrz niektórych kości ciała, na przykład w miednicy, mostku oraz w kościach czaszki.

Ciało ludzkie ma około 4,5-6 l krwi. Krew w 55% składa się z plazmy, części płynnej złożonej z wody, soli mineralnych i białek. Pozostałe 45% to czerwone krwinki, białe krwinki i płytki krwi.

Krwinki czerwone a jakości krwi

Od czego zacząć zmiany w sposobie odżywiania?

 • Sięgaj po warzywa, które nie zawierają skrobi, czyli takie jak pomidory, marchew i szpinak. Zmniejsz również spożycie ziemniaków, ale nie eliminuj ich całkowicie ze swojej diety.
 • Sięgaj po wysokowartościowe białka. Ich źródłem jest między innymi chude mięso, kurczak, indyk i ryby. Unikaj spożywania czerwonego mięsa, a zwłaszcza mięs przetworzonych i konserwowanych, takich jak boczek i kiełbasa.
 • Doskonałą opcją są również produkty pełnoziarniste. Jedz pełnoziarnisty ryż, makaron i pieczywo, ponieważ są znacznie zdrowsze i bogatsze w składniki odżywcze niż ich “białe” wersje. Dostarczają również błonnika. Organizm trawi je powoli, przez co unika się gwałtownych skoków cukru we krwi. To z kolei na dłużej zapewnia uczucie sytości.
 • Używaj olejów roślinnych: oliwa z oliwek i olej rzepakowy to doskonała opcja do posiłków. Postaraj się też zmniejszyć użycie masła i margaryny, ponieważ produkty te zawierają dużo tłuszczy nasyconych.
 • Unikaj bądź całkowicie wyeliminuj słodkie napoje takie jak soki, nektary, napoje gazowane czy mrożona herbata. Najlepiej samodzielnie przygotować napary ziołowe lub wodę owocową bez dodatku cukru.

Może zainteresuje Cię artykuł: Oczyść krew z 6 zdrowymi napojami

Jakie witaminy i minerały znajdują się we krwi?

Krew zawiera mnóstwo składników odżywczych, witamin i minerałów. Oto niektóre z nich:

 • Witamina E: sprawia, że czerwone krwinki (erytrocyty) są wytrzymalsze.
 • Jod: przyczynia się do tworzenia krwinek czerwonych i płytek krwi.
 • Witamina C: pobudza wchłanianie żelaza.
 • Cynk: uczestniczy w tworzeniu limfocytów.
 • Witamina K: wspomaga krzepnięcie krwi.
 • Kobalt: wspomaga wytwarzanie hemoglobiny i czerwonych krwinek.

Witaminy i ich wpływ na jakość krwi

 • Miedź: jest odpowiedzialna za to, żeby żelazo było w stanie wejść w reakcję podczas produkcji czerwonych ciałek krwi.
 • Żelazo: jest niezbędne do powstawania hemoglobiny, która z kolei jest odpowiedzialna za transport tlenu w całym organizmie.
 • Witamina B12przyśpiesza dojrzewanie czerwonych krwinek.
 • Kwas foliowy: wspomaga dojrzewanie leukocytów i erytrocytów.

Produkty, po które należy sięgać, aby poprawić jakość krwi

Wątróbka

Wątróbka ma dużo witaminy A, co z pewnością ma bezpośredni wpływ na wygląd skóry –  dzieje się tak z powodu przeciwutleniających właściwości tego składnika.

Co więcej, wątróbka ze względu na wysoką zawartość żelaza pomaga zwiększyć produkcję hemoglobiny. Jest to również produkt  o niewielkiej zawartości tłuszczu dostarczający dużych ilości kwasu foliowego, który z kolei korzystnie wpływa na procesy podziału komórkowego.

Jajka

O ile nie masz nietolerancji żywieniowej lub alergii na jajka, możesz uwzględniać je w swojej codziennej diecie. Stanowią źródło białka, minerałów i cennych witamin. Najcenniejsze z punktu widzenia żywieniowego jest żółtko jajka, ponieważ zawiera lecytynę, która skutecznie oczyszcza naczynia krwionośne z tłuszczu.

Co więcej, żółtko zawiera substancję znaną jako cholina, dlatego ma dobry wpływ między innymi na układ nerwowy.

Jajka i ich wpływ na jakość krwi

Rośliny strączkowe

Są wręcz idealne dla osób, które nie jedzą mięsa, ponieważ pomagają wyrównać i uzupełnić niedobór składników odżywczych i białka w organizmie. Co więcej, dostarczają również węglowodanów, błonnika, witamin z grupy B i minerałów, takich jak żelazo, magnez i potas.

Orzechy i bakalie

Orzechy i bakalie zawierają dużo kalorii w porównaniu do swojej małej objętości. Są jednak źródłem cennych dla organizmu składników odżywczych. Jeżeli spożywa się je w umiarkowany sposób, staną się źródłem kwasów tłuszczowych Omega 3 oraz cennych tłuszczy nienasyconych.

Co więcej, orzechy i bakalie zawierają cenne witaminy i minerały, które pomogą poprawić jakość krwi. Chodzi przede wszystkim o potas, magnez, fosfor, witaminy z grupy B i witaminy E.

Orzechy i bakalie na dobrą jakość krwi

Ziemniaki

Ziemniaki są doskonałym źródłem energii potrzebnej organizmowi do podtrzymywania funkcji życiowych. Zawierają witaminę B, kwas foliowy i cenne minerały. Co więcej, zawarte w ziemniakach flawonoidy pomagają uchronić się przed chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz obniżają poziom złego cholesterolu.

Obecne w ziemniakach witaminy z grupy B są odpowiedzialne za utrzymywanie przy zdrowiu tętnic. Zwłaszcza witamina B6 obniża poziom homocysteiny -związku chemicznego który może wywoływać stany zapalne w naszych naczyniach krwionośnych.

Czy chcesz polepszyć swoją jakość krwi? Działaj!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.