7 produktów – nie podgrzewaj w mikrofalówce

Mikrofalówka to jedno z urządzeń, które bardzo ułatwiają nasze codzienne życie. Pamiętajmy jednak, by nie podgrzewać w tym urządzeniu pewnych produktów, które w wyniku działania mikrofal tracą swe cenne składniki odżywcze.
7 produktów – nie podgrzewaj w mikrofalówce

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

O wygodzie i łatwości podgrzewania potraw w mikrofalówce nie trzeba nikogo przekonywać. Urządzenie to w krótkim czasie zyskało popularność na całym świecie. I to nie tylko ze względu na łatwość podgrzewania potraw, ale także ich gotowania.

Rzeczywiście, gotowanie niektórych warzyw w mikrofalówce pomaga zachować znacznie więcej składników odżywczych niż przy zastosowaniu innych metod obróbki termicznej. Jednak jak powszechnie wiadomo, od każdej reguły istnieją wyjątki.

Otóż niektóre produkty żywnościowe podgrzewane lub gotowane w mikrofalówce tracą większość swych cennych substancji odżywczych. Poznaj dziś z nami całą grupę takich produktów.

Pamiętajmy, że na zdrową dietę składają się nie tylko odpowiednio dobrane, cenne w składniki odżywcze produkty, ale także ogromną rolę odgrywa ich prawidłowy sposób obróbki i gotowania. Stąd też warto wiedzieć, które z nich nadają się do podgrzewania lub gotowania w mikrofalówce a które nie.

1. Podgrzewanie mięsa w mikrofalówce

Wielu z nas używa mikrofalówkę do rozmrażania mięsa, większość z tego typu urządzeń ma nawet do tego specjalny program. Jest to bardzo wygodny sposób na przygotowanie dobrego posiłku w zaledwie kilka minut. Należy jednak pamiętać, że rozmrażanie, podgrzewanie lub gotowanie mięsa w mikrofalówce nie jest dobrym pomysłem.

Po pierwsze, działanie mikrofal nie pozwala na zachowanie wszystkich cennych składników odżywczych zawartych w mięsie. Powodują one utratę witaminy B12 oraz wielu wartościowych aminokwasów. Podgrzewanie mięsa w mikrofalówce nie jest więc zdrowym dla naszego organizmu rozwiązaniem.

Kawałek mięsa

Po drugie, w trakcie rozmrażania mięsa w mikrofalówce w szybkim tempie zaczynają namnażać się bakterie. Jeśli nie zostanie ono natychmiast ugotowane, bakterie te pozostaną i w końcu wylądują w naszym żołądku.

Z kolei podczas podgrzewania w tym fantastycznym urządzeniu mięsa z dnia poprzedniego następuje utrata naturalnych, zawartych w nim soków, co znacznie wpływa na redukcję ilości białek.

Proponowane rozwiązanie

  • Jeśli masz w planie przygotować posiłek z wykorzystaniem zamrożonego mięsa, wyciągnij je z zamrażalnika dzień wcześniej i pozostaw przez całą noc w dolnej części lodówki. To najzdrowszy sposób rozmrażania żywności. Następnie usmaż lub uduś mięso na patelni.

2. Biały ryż

Biały ryż to jeden z produktów, który w żadnym przypadku nie powinien być odgrzewany w mikrofalówce. W wyniku wysokiej obróbki termicznej następuje bowiem utrata większości zawartych w nim składników odżywczych.

Temperatura utrzymująca się we wnętrzu mikrofalówki jest stała i wysoka już od samego początku całego procesu. Takie zjawisko bezpośrednio wpływa na utratę witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego z ziaren ryżu.

Proponowane rozwiązanie

  • Najzdrowszym rozwiązaniem jest gotowanie ryżu w osolonej wodzie na gazie lub piecu elektrycznym. W tym przypadku temperatura rośnie stopniowo, dzięki czemu większość cennych składników odżywczych pozostaje w ziarnach.
  • Jeśli chcesz podgrzać ugotowany wcześniej ryż, umieść go w garnku, dodaj trochę wody i ustaw na małym ogniu.

3. Brokuły

Miska brokułów

Wysoka temperatura mikrofal jest w stanie zniszczyć aż 97% zawartych w brokułach antyoksydantów. Zmiany te dotyczą nie tylko wartości odżywczej tego warzywa, ale również wpływają na jego teksturę i smak.

Podgrzewając brokuły w mikrofalówce otrzymasz mało wartościowy posiłek. Szkoda marnować to niezwykle zdrowe warzywo!

Proponowane rozwiązanie

  • Najzdrowszą formą spożywania brokułów jest ich zajadanie na surowo. Wówczas zachowują one 100% swoich cennych witamin, minerałów i substancji odżywczych. Dodawaj je do sałatek, koktajlów i wielu innych potraw.
  • W miarę zdrowym rozwiązaniem jest również gotowanie brokułów na parze.

4. Masło

Wiele osób w pośpiechu „ogrzewa” masło w mikrofalówce, bądź w celu jego rozpuszczenia, bądź tylko po to, by stało się miękkie i łatwe do rozsmarowania na chlebie.

Niestety nie jest to zdrowy nawyk. Mikrofale niszczą zawarte w maśle białka, znacząco osłabiając wartość odżywczą tego produktu.

Proponowane rozwiązanie

  • Jeśli chcesz roztopić masło, użyj w tym celu patelni i kuchenki.
  • Z kolei, jeśli chcesz, by masło zmiękło, na godzinę przed użyciem wyciągnij go z lodówki i pozostaw przez ten czas w temperaturze pokojowej. Stanie się ono przyjemnie miękkie i łatwe do rozsmarowania.

Przeczytaj koniecznie: Przepis na masło domowej roboty

5. Mleko

Szklanka mleka

Mleko oraz wszystkie inne produkty mleczne, takie jak jogurt, śmietana, sery itp, po poddaniu działaniu wysokiej temperatury tracą znaczną część swych substancji odżywczych. Należy więc unikać gotowania tych produktów, a tym samym wkładania ich do mikrofalówki.

W wyniku kontaktu z wysoką temperatura mleko i pozostałe produkty mleczne całkowicie tracą zawartą w nich witaminę B12, a także następuje znaczna utrata podstawowych składników mineralnych.

Proponowane rozwiązanie

  • Jeśli lubisz ciepłe mleko, nie gotuj go, lecz jedynie podgrzej w garnku do pożądanej temperatury. W ten sposób zachowasz wszystkie cenne substancje odżywcze.

6. Czosnek

Specjaliści ds. zdrowego żywienia jednogłośnie zalecają spożywanie czosnku w surowej postaci, ponieważ w ten sposób możemy w 100% wykorzystać wszystkie jego lecznicze właściwości.

Warto zaznaczyć, że poddany działaniu wysokiej temperatury czosnek traci około 95% zawartych w nim witamin i minerałów.

Już jedna minuta w mikrofalówce wystarczy, by całkowicie wyeliminować z tego warzywa substancję o nazwie alicyna. Jest to substancja aktywna, która posiada bardzo silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne.

Proponowane rozwiązanie

  • Dodawaj świeży czosnek do wszelkiego rodzaju koktajli warzywnych, sałatek i rozmaitych potraw.
  • Wyrób sobie nawyk spożywania surowego ząbku czosnku codziennie rano na pusty żołądek. Wzmocnisz w ten sposób ogólny stan zdrowia organizmu oraz układ odpornościowy.

7. Pieczarki

Świeże pieczarki

Pieczarki stanowią bardzo cenne źródło białka. Jednak, gdy zostają one poddane działaniu wysokiej temperatury, tracą je niemalże całkowicie. A po wystudzeniu stają się bardzo podatne na ataki różnych, niebezpiecznych dla naszego zdrowia mikroorganizmów.

Proponowane rozwiązanie

  • Staraj się nie odgrzewać pieczarek, ponieważ mogą stać się one przyczyną niestrawności i zapalenia żołądka.
  • Jeśli już koniecznie musisz gotować pieczarki, staraj się by temperatura wody lub piekarnika nie przekraczała 70 ºC.
  • Staraj się wybierać przepisy, które zawierają świeże pieczarki albo nie wymagają zastosowania bardzo wysokiej temperatury.

Teraz, gdy już wiesz, które produkty są odpowiednie do gotowania lub podgrzewania w mikrofalówce, postaraj się wprowadzić tę wiedzę w praktykę. Oczywiście urządzenie to jest bardzo przydatne w kuchni i w magiczny sposób ułatwia nasze życie, ale nie należy go nadużywać.

Zawsze gdy tylko masz ku temu okazję, stawiaj na świeże warzywa, przygotowuj posiłki z produktów ugotowanych na parze i unikaj gotowania w wysokich temperaturach.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.