Zmniejsz ryzyko zawału serca i udaru
Choć wartość ta może wydawać się niezbyt wysoka, to jednak warto o niej pamiętać. Szczególnie jeśli ryzyko zawału serca potraktujemy jako jedną z tych zmiennych, nad którymi możemy mieć w rzeczywistości pełną kontrolę.
Gdy będziemy zwracać uwagę na naszą dietę i starać się poprawić jakość naszego życia, to możemy tym samym zauważalnie zredukować ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. A są to choroby każdego roku odbierają życie tysiącom ludzi na całym świecie. Dlaczego zatem nie zacząć wprowadzać dobrych zwyczajów w życie?
Wskazówki na temat żywienia, które pomogą zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu
Choć pewnym jest, że wystąpienie wielu przypadków tych chorób jest spowodowana uwarunkowaniami natury genetycznej, to jednak warto mieć na uwadze, że ograniczenie ryzyka leży także w naszych rękach. Warto więc włożyć trochę wysiłku aby ograniczyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
Kilka faktów obejmujących ryzyko zawału serca
Zarówno zawał serca, jak i udar mózgu są zazwyczaj jedną z głównych przyczyn zgonów u mężczyzn i kobiet. I kolejny fakt, o jakim warto pamiętać jest taki, że ryzyko zawału serca wzrosło znacząco w ostatnim roku także w przypadku kobiet.
Liczba przypadków wystąpienia udaru mózgu nadal wzrasta. Nie tylko z uwagi na to, że populacja ogólnie rzecz biorąc się starzeje, ale również z powodu złej diety, stresu, a nawet siedzącego trybu życia.
Kolejnym faktem podkreślającym znaczenie wyników badań opublikowanych w czasopiśmie “American Journal of Clinical Nutrition” jest to, że bardzo często zwlekamy ze zmianą naszego stylu życia i przyzwyczajeń aż do przekroczenia pięćdziesiątego roku życia.
Ale w tym wieku choroby serca, dolegliwości spowodowane przez wysoki poziom cholesterolu i nadciśnienie zaczynają się pojawiać nagminnie. A ryzyko zawału serca jest wtedy już naprawdę wysokie.
Jednak czy nie warto zacząć dbać o swoje zdrowie już znacznie wcześniej?
Czy nie lepiej byłoby dla Twojego zdrowia, gdybyś starał się uniknąć przyszłych potencjalnych problemów już teraz? A to pozwoli Ci się cieszyć dobrym zdrowiem do późnej starości.
Bez wątpienia warto dołożyć wszelkich starań, począwszy od uświadomienia sobie powagi sytuacji. I już dziś podjąć pierwsze czynności pozwalające zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Czyli najwyższa pora dokonać drobnych zmian w swojej diecie i stylu życia, dzięki czemu będziesz czuć się znacznie lepiej bez względu na swój wiek.
Jeśli chcesz poprawić swój sposób odżywiania, weź pod uwagę poniższe rady.
1. Zapomnij zupełnie o soli oraz tłuszczu
Większość tradycyjnych sposobów odżywiania obejmuje na ogół potrawy o wysokiej zawartości tłuszczu i soli. Nie ma żadnego znaczenia, czy mieszkasz w Europie, czy też w Ameryce. W ostatnich latach odeszliśmy praktycznie rzecz biorąc od wszystkich zdrowych zwyczajów, które zawsze nas charakteryzowały.
Być może wynika to z naszego stylu życia, naszej pracy, ciągłego gonienia za czymś…
I w efekcie nagminnie kupujemy już uprzednio przygotowane jedzenie w supermarketach, ponieważ nie mamy czasu na przyrządzanie posiłków w domu.
Albo być może Twój styl gotowania jest taki sam, z jakim miałeś do czynienia w swoim domu rodzinnym? Czyli wykorzystujesz spore ilości czerwonego mięsa, smażonych produktów lub innych potraw o wysokiej kaloryczności, które zapewnią Ci ostatecznie więcej problemów (podwyższając ryzyko zawału serca), niż korzyści.
Zmień swój sposób odżywiania, zrezygnuj z tłuszczów i soli – i zacznij już od dzisiaj.
Zobacz także: Jak pozbyć się tłuszczu z brzucha: 4 ważne składniki
2. Zaprzyjaźnij się z czerwonymi warzywami, by obniżyć ryzyko zawału serca
Na rynku występuje wiele warzyw, które mają doskonałe właściwości pozwalające obniżyć ryzyko zawału serca i wystąpienia udarów mózgu. Chcesz przykład, który powinien być zawsze podstawowym składnikiem Twojej diety?
Pomidory. Pomagają one uniknąć wielu chorób dzięki wysokiej zawartości likopenu. Jest to substancja znanej ze swoich właściwości obniżających krzepliwość krwi. Dzięki temu redukuje ona prawdopodobieństwo wystąpienia skrzepów w Twoich naczyniach krwionośnych.
A dodatkowo może zaciekawić Cię fakt znacznie wyższej zawartości likopenu w sosie pomidorowym, niż w świeżych pomidorach, ponieważ ten związek chemiczny jest znacznie skuteczniej uwalniany podczas obróbki termicznej pomidorów.
3. Zastąp mąkę białą mąką pszenną pełnoziarnistą
Oto główny czynnik redukujący ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Począwszy od dzisiaj spróbuj zastąpić biały chleb jego odmianą opartą o mąkę żytnią lub owsianą, czyli chlebem pełnoziarnistym.
Przerzuć się również na ryż z pełnych ziaren i taki sam makaron, ponieważ te odmiany obu produktów żywieniowych pomogą Ci zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi, a także zapobiegają skokom poziomu cukru i dodatkowo ułatwiają kontrolowanie apetytu.
4. Powiedz „tak” truskawkom i jabłkom
Jak zapatrujesz się na dodanie zielonego jabłka do swojego śniadania? A gdybyś na obiad przygotowała pyszną sałatkę ze szpinakiem, truskawkami i orzechami? To naprawdę świetny pomysł!
Powinieneś wiedzieć o tym, że jabłka są bogate w składniki odżywcze i są idealnym produktem pozwalającym zwalczać choroby serca, a jednocześnie idealnie sprawdzają się przy obniżaniu poziomu LDL we krwi, czyli tak zwanego potocznie „złego cholesterolu”.
A co możemy powiedzieć o truskawkach… Czy wiesz, że są one bogate w potas, w składniki odżywcze i witaminę C? Truskawki są wręcz idealne, bo pozwalają znacznie obniżyć ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu.
Nie wahaj się więc przed uzupełnieniem swojego posiłku o miseczkę sześciu dobrze umytych, świeżych truskawek – ale pamiętaj przy tym, aby pod żadnym pozorem nie dodawać do nich cukru!
Przeczytaj również: 9 przepisów na jJabłka – ciesz się ich korzyściami
5. Zjedz codziennie pół łyżeczki cynamonu
Zaledwie 15 gramów tego produktu dziennie pozwoli Ci skutecznie zadbać o swoje zdrowie, obniżając zarazem ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Poniżej prezentujemy Ci podstawowe powody, dla których cynamon uważany jest za tak zdrowy:
- Obniża poziom cukru we krwi.
- Przyczynia się do obniżenia poziomu „złego cholesterolu” (LDL) oraz trójglicerydów we krwi.
- Zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi.
- Korzystnie wpływa na nadciśnienie, obniżając ciśnienie krwi.
- Pomaga podczas odchudzania.
6. Jedz tłuste ryby co najmniej dwa razy w tygodniu, a obniżysz ryzyko zawału serca
Statystyki wykorzystywane przez badania opublikowane w czasopiśmie “American Journal of Clinical Nutrition” wykazują, że ryzyko zawału serca i udaru mózgu u osób jedzących tłuste ryby co najmniej dwa razy w tygodniu w przeważającej większości przypadków jest znacznie niższe.
Ryby takie cechują się wysoką zawartością w białka, a przede wszystkim kwasów tłuszczowych omega-3 występującego w nich w postaci bardzo zdrowego oleju, który może pomóc w zapobieganiu powstawaniu skrzepów krwi w Twoich żyłach.
Pamiętaj o dodaniu takich ryb do swojej diety, a tym samym zadbaniu o stan swojego zdrowia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ministerio de Ciencia, Innovación y Universidades. (2014). El CIBEROBN descubre una nueva vía de prevención del ictus combinando genética, epigenética y dieta mediterránea. http://www.isciii.es/ISCIII/es/contenidos/fd-el-instituto/fd-comunicacion/fd-noticias/CIBERobn-NP-nueva-via-prevencion-ICTUS.shtml
- Harvard Health Publishing. 7 things you can do to prevent a stroke. https://www.health.harvard.edu/womens-health/8-things-you-can-do-to-prevent-a-stroke
- Harvard Health Publishing. Potassium-rich foods linked to lower stroke risk. https://www.health.harvard.edu/heart-health/potassium-rich-foods-linked-to-lower-stroke-risk-
- NCBI. (2012). How Can Diet Influence the Risk of Stroke? https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3369476/
- Helsing, E. (1995). Traditional diets and disease patterns of the Mediterranean, circa 1960. The American journal of clinical nutrition, 61(6), 1329S-1337S. https://academic.oup.com/ajcn/article-abstract/61/6/1329S/4651213
- Hooper, L., Martin, N., Abdelhamid, A., & Smith, G. D. (2015). Reduction in saturated fat intake for cardiovascular disease. Cochrane database of systematic reviews, (6). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26068959
- Martínez-Vila, E., & Irimia, P. (2000). Factores de riesgo del ictus. In Anales del sistema sanitario de Navarra (Vol. 23, pp. 25-31).
- Cruz Bojórquez, R. M., González Gallego, J., & Sánchez Collado, P. (2013). Propiedades funcionales y beneficios para la salud del licopeno. Nutrición Hospitalaria, 28(1), 6-15. http://scielo.isciii.es/scielo.php?pid=S0212-16112013000100002&script=sci_arttext&tlng=pt
- mayoclic.org. (n.d.). Descubre por qué los cereales integrales son mejores que los cereales refinados y cómo añadir más a tu alimentación. https://www.mayoclinic.org/es-es/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/whole-grains/art-20047826?p=1
- Munro, P. H. O. E. B. E. (1985). Fitonutriente: una nueva fuente de alimento. CIID informa, v. 13, no. 4. https://idl-bnc-idrc.dspacedirect.org/bitstream/handle/10625/24050/110918.pdf?sequence=1
- Gruenwald, J., Freder, J., & Armbruester, N. (2010). Cinnamon and health. Critical reviews in food science and nutrition, 50(9), 822-834. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20924865
- de Berrazueta, J. M. G., & De Berrazueta, J. R. (2007). Consumo de pescado, omega-3 y factores de riesgo cardiovascular. Revista Med, 15(2), 218-224. https://www.redalyc.org/pdf/910/91015209.pdf