Ziemniak - jak zrobić z niego lampkę?
Jeśli w szkole lubiłeś chodzić na lekcje fizyki, z pewnością spodoba ci się ten eksperyment. Jedyne czego potrzebujesz do jego przeprowadzenia to ziemniak. Kiedy połączysz go z kilkoma elementami, które można z łatwością dostać w sklepie z narzędziami, możesz zamienić skrobię w ekologiczne źródło prądu.
Według badań, jeden ziemniak wystarcza na oświetlenie pokoju przez około 40 dni.
Haim Rabinowitch z Uniwerytetu Hebrajskiego w Jerozolimie od lat pracuje nad stworzeniem urządzenia, które pozwalałoby na wykorzystanie energii zawartej w ziemniakach.
Rabinowitch twierdzi, że wystarczy podłączyć do bulwy ziemniaka kilka przewodów i oczywiście żarówkę ledową i możemy cieszyć się ekologicznym światłem.
Jak zrobić lampkę z ziemniaka
Co przygotować?
- 2 małe ziemniaki (gotowane przez 8 minut)
- 3 miedziane kabelki
- 2 miedziane pręty
- 2 cynkowe pręty
- 1 małą żarówkę, 1.5 V
Jak to zrobić?
- Owiń miedziane kable wokół dwóch miedzianych prętów
- Wciśnij po jednym w każdego ziemniaka
- Owiń pręt cynkowy trzecim kabelkiem miedzianym i wciśnij go w jeden z ziemniaków
- Chwyć końcówkę tego samego kabelka miedzianego i owiń nim drugi pręt cynkowy
- Umieść owinięty pręt cynkowy w drugim ziemniaku
- Ulokuj dwie wystające końcówki kabelka tak, aby miały styczność z żarówką (uważaj, żeby nie dotknąć miedzi)
- Gotowe! Masz lampkę z ziemniaka!
Jak o działa?
Ziemniak sam w sobie nie produkuje prądu elektrycznego. Zawiera jednak kwas askorbinowy. Składnik ten, w połączeniu z miedzianą elektrodą i cynkiem wywołuje ruch elektronów, które zaczynają poruszać się w tę i z powrotem wykorzystując ten naturalnym produkt jako moc napędową.
Zjawisko to nosi nazwę “reakcji redoks” i pozwala na uruchomienie i zasilanie różnorodnych urządzeń elektrycznych.
“Wybraliśmy ziemniaki ponieważ mogą one być hodowane niemal wszędzie, włącznie z obszarami znajdującymi się w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Ziemniaki dają najbardziej obfite plony na świecie.”
-Haim Rabinowitch-
Historia prądu z ziemniaka
Rabinowitch twierdzi, że chodź ziemniaki są bardzo często wykorzystywane w procesie nauczania, nie przeprowadzono jak do tej pory badań nad możliwością ich zastosowania jako źródła energii na większą skalę.
Fizycy Alessandro Volta i Luigi Galvani już w 1780 r. prowadzili badania nad możliwością wygenerowania prądu elektrycznego z takich alternatywnych źródeł, jak:
- papier moczony w słonej wodzie
- tworzenie “baterii” przy użyciu dwóch płytek metalowych i dużej ilości ziemi lub wiaderka z wodą.
Tajemnica prądu z ziemniaka
Jeżeli ten eksperyment jest potwierdzeniem założenia, że ziemniak może być wykorzystany jako źródło energii, to dlaczego nie zaczęto jeszcze stosować tego rozwiązania na większą skalę?
Rabinowitch twierdzi, że potrzebne są “badania oraz działania uświadamiające ludziom, że ziemniaki mogą być wykorzystane do produkcji dużej ilości energii, szczególnie na terenach, gdzie sieć elektroenergetyczna jeszcze nie została zbudowana.”
Istnieje jednak wielu przeciwników pozyskiwania energii elektrycznej z produktów żywnościowych.
Krytycy tego pomysłu twierdzą, że np. paliwo typu biodiesel pozbawia głodujących ludzi jedzenia, które jest wykorzystywane do jego produkcji. Uważają oni, że tego typu rozwiązania są niestosowne.
Jednak według statystyk, rocznie na całym świecie produkuje się ok. 360 milionów ton ziemniaków. Są one nie tylko łatwe w hodowli, ale również tanie w produkcji.
To właśnie z tego powodu takie rozwiązanie technologiczne mogłoby być opłacalne w przypadku obszarów pozbawionych prądu elektrycznego.
Produkcja cynku i miedzi jest tańsza, niż produkcja lamy naftowej. Problem w tym, że wykorzystywanie jedzenia do produkcji prądu nie podoba się większości populacji.
“Jest to źródło prądu o niskim napięciu, ale wystarczyłoby do zbudowania batreii, która zasilałaby telefony komórkowe i laptopy w miejscach, w których nie ma prądu.”
-Haim Rabinowitch –
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Golberg, A., Rabinowitch, H. D., & Rubinsky, B. (2010). Zn/Cu-vegetative batteries, bioelectrical characterizations, and primary cost analyses. Journal of Renewable and Sustainable Energy. https://doi.org/10.1063/1.3427222
- Yissum, Hebrew University of Jerusalem. (June 17, 2010) “Potato Power – Yissum Introduces Potato Batteries for Use in the Developing World”. http://www.yissum.co.il/sites/default/files/potato_batteries_eng_final.pdf