Zgrzytanie zębami czyli bruksizm - jak rozluźnić szczękę?

Aby rozluźnić szczękę i wyeliminować zgrzytanie zębami, musimy regularnie wykonywać serię ćwiczeń relaksacyjnych. Aby uzyskać postęp, w miarę możliwości, musimy ciągle koncentrować się na tym, żeby jej nie ściskać.
Zgrzytanie zębami czyli bruksizm - jak rozluźnić szczękę?

Ostatnia aktualizacja: 26 października, 2018

Bardzo często zdarza się, że ludzie nie zdają sobie sprawy, że cierpią na bruksizm czyli zgrzytanie zębami. Zwykle odkrywają to podczas rutynowej kontroli dentystycznej. Nauka rozluźniania szczęki jest bardzo ważna, aby uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji, jakie powoduje ten nawyk.

Istotne jest, że zgrzytanie zębami pociąga za sobą skutki dla różnych części układu żucia. W większości przypadków w czasie diagnozy stwierdza się znaczne zużycie zębów i napięcie mięśni szczęki, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak rozluźnić szczękę.

Wczesne wykrycie bruksizmu pozwala uniknąć innych komplikacji, przedwczesnego zużycia zębów i związanych z tym katastrofalnych następstw.

Co to jest jest bruksizm?

Bruksizm to nocne, nieświadome, intensywne i rytmiczne ruchy mięśni biorących udział w przeżuwaniu. Jest to bardzo powszechne u dzieci. Jednak w tym wieku nie uważa się tego objawu za patologiczny, ale za naturalny etap ząbkowania, która zanika w wieku młodzieńczym.

Jednak w wieku dorosłym zgrzytanie zębami to nawyk, który może powodować wiele problemów w zależności od częstotliwości i intensywności.

Ból policzka - zgrzytanie zębami

Konsekwencje bruksimu są wielorakie. Powoduje on charakterystyczne zużycie zębów. Osłabia dziąsła do tego stopnia, że z czasem pojawiają się stany zapalne i ruchliwość zębów. Ale najbardziej uciążliwy i szkodliwy skutek wywiera na mięśnie i na staw skroniowo-żuchwowy pociągając za sobą :

  • Bóle głowy
  • Ból ucha
  • Bóle szyi
  • Ból przy otwieraniu ust.
  • Odgłosy podczas otwierania ust.
  • Na dłuższą metę nawet trudności w gryzieniu i rozmawianiu.

Aby skutecznie leczyć zgrzytanie zębami, musimy wziąć pod uwagę przyczynę, a właśnie stres odgrywa tu bardzo ważną rolę. Ludzie z takim nawykiem zwykle narażeni są nieustannie na wysoki poziom stresu, a intensywność bruksizmu jest proporcjonalna do poziomu stresu przezywanego przez pacjenta w danej chwili.

Zgrzytanie zębami

Zmiany w zębach powodują nieprawidłowości w okluzji, czyli w kontakcie górnych zębów z dolnymi. To z kolei zmusza organizm do interwencji poprzez nadmierne zużycie tych zębów, które uniemożliwiają odpowiednie dopasowanie górnego i dolnego uzębienia.

Istnieją specjalne wkładki amortyzujące, jednak zapobiegają tylko zużyciu zęba, a napięcie nadal utrzymuje się na tym samym poziomie.

Zgrzytanie zębami – czy możemy nauczyć się rozluźniać szczękę?

Kiedy chcemy walczyć z napięciem i wyeliminować zgrzytanie zębami, pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie momentu, w którym to zrobimy. Dlatego musimy nauczyć się być zawsze świadomi naszej szczęki, aby tym samym móc ją rozluźnić.

Aby to osiągnąć, musimy wdrożyć kilka prostych technik:

1. Rozluźnij szczękę, wykonując kilka prostych ruchów

  • Otwórz usta najbardziej, jak potrafisz i zamknij je powoli (15 razy).
  • Przesuwaj szczękę z boku na bok (15 razy).
  • Przesuwaj dolną szczękę do przodu a następnie cofaj najmocniej jak możesz (15 razy).
  • Wykonuj szczęką ruchy kołowe obu kierunkach (10 razy w każdą stronę).
  • Wykonuj szczęką ósemki lub ruchy w kształcie znaku nieskończoności, unosząc ja na bokach i schodząc w dół do środka (10 razy w każdym kierunku)

Osoby, które zauważyły u siebie zgrzytanie zębami, powinny wykonywać te ćwiczenia dwa razy dziennie. Najlepiej przed pójściem spać.

2. Rozluźnij język

Język jest powiązany ze szczęką, dlatego rozluźnienie języka pomoże nam również rozluźnić szczękę a w konsekwencji wyeliminować zgrzytanie zębami. Aby to osiągnąć, wykonamy następujące ćwiczenia:

Język
  • Wyciągniemy język tak bardzo, jak to tylko możliwe. Możemy użyć czystej chusteczki, aby wyciągnąć go rekami jeszcze bardziej. Zawsze rób to bardzo ostrożnie i stopniowo, żeby się nie zranić i nie uszkodzić języka.
  • Przy zamkniętych ustach, naciskamy językiem na policzki od wewnętrznej strony na prawo i na lewo i na podniebienie od przodu do tyłu.
  • Wykonujemy te ćwiczenia przez dwie lub trzy minuty, przynajmniej raz dziennie.

3. Stań się świadomy swojej szczęki

Moment kładzenia się spać jest decydujący, aby zgrzytanie zębami nie występowało w nocy. Z tego powodu zalecamy wykonanie szeregu rozciągnięć szczęki właśnie w tym momencie.

Ważne jest, abyśmy podczas snu skupiali się na rozluźnieniu szczęki, ponieważ niemal nieświadomie będzie próbowała ponownie się zacisnąć. Na początku będzie to dość skomplikowane, ale stopniowo zauważymy rezultaty.

4. Kontroluj stres

Leczenie mające na celu rozluźnienie szczęki i eliminujące zgrzytanie zębami to, jak widzieliśmy, szereg ruchów i ćwiczeń, które trzeba regularnie powtarzać. Ale podejmiemy także leczenie środkami działającymi wewnętrznie, aby kontrolować poziom stresu.

Osoba skarżąca się na życie w ciągłym stresie z czasem sama staje się źródłem nerwowości, niepokoju, drażliwości, frustracji itp. Proponujemy Ci w związku z tym kilka składników odżywczych i suplementów, które pomogą Ci obniżyć poziom stresu. A zatem, aby łatwiej rozluźnić szczękę i pożegnać na zawsze zgrzytanie zębami, przyjmuj regularnie:

  • Drożdże piwne
  • Spirulinę
  • Pyłek pszczeli
  • Całe ziarna, zwłaszcza owies
  • Melisę
  • Ginkgo biloba
  • Soki owocowe i warzywne
  • Orzechy i nasiona

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.