Zapalenie wyrostka robaczkowego - znaki ostrzegawcze

Chociaż niektóre z objawów zapalenia wyrostka robaczkowego mogą być mylone z innymi popularnymi dolegliwościami, bardzo ważne jest umiejętne rozpoznanie ich i szybka reakcja, tak aby uniknąć powikłań prowadzących do zapalenia otrzewnej.
Zapalenie wyrostka robaczkowego - znaki ostrzegawcze

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zapalenie wyrostka robaczkowego może być mylone z innymi popularnymi dolegliwościami. Stąd też bardzo ważne jest umiejętne rozpoznanie objawów i szybka reakcja, tak aby uniknąć powikłań prowadzących do zapalenia otrzewnej.

Wyrostek robaczkowy wygląda jak rurka w kształcie robaka, o długości od 10 -15 cm. Znajduje się on na początku jelita grubego, w dolnej części brzucha, nazywanej często dolną prawą ćwiartką.

Przez długi czas funkcje wyrostka robaczkowego uznawano za bezużyteczne dla organizmu, ponieważ ponieważ nie wiedziano, do czego jest on tak naprawdę potrzebny.

Jednakże, przeprowadzone badania dowiodły, że wyrostek posiada funkcje immunologiczne. Stanowi bowiem część układu limfatycznego, czyli sieci węzłów chłonnych transportujących komórki w organizmie.

Przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego nie są znane, ale uważa się, że może być ono powodowane zablokowaniem wyrostka przez fekalia, ciało obce lub w rzadkich przypadkach – przez nowotwór.

Eksperci są jednak zaniepokojeni faktem, że wiele osób nie zna podstawowych objawów zapalenia wyrostka, przez co często je ignoruje. Może to prowadzić do pojawienia się powikłań w trakcie leczenia.

Wczesna diagnoza zapalenia robaczkowego jest kluczowa dla jego leczenia, dlatego też chcielibyśmy przedstawić Wam najbardziej powszechne objawy tej choroby.

Wyrostek robaczkowy a ból w okolicach pępka

Pierwszym z objawów zapalenia wyrostka jest silny ból w okolicach pępka lub w okolicy brzucha często zwanej “ustami brzucha”. Ból ten jest często mylony ze zwykłym bólem brzucha.

Ból brzuch - zapalenie wyrostka robaczkowego

Jednakże ból zwiększa się i nie ustępuje przez długi czas. Wtedy właśnie najczęściej zdajemy sobie sprawę, że nie jest to zwykły ból brzucha. W wielu przypadkach ból nasila się w czasie kaszlu lub lekkiego ucisku na brzuch.

Aby sprawdzić czy jest to zapalenia wyrostka, delikatnie uciskaj bolące miejsce wskazującym i środkowym palcem przez dwie minuty. Jeżeli ból staje się nieznośny, oznacza to, że jest to zapalenia wyrostka.

Zapalenie wyrostka a trudności z poruszaniem się

W czasie zapalenia wyrostka pojawiają się problemy z poruszaniem i utrzymaniem wyprostowanej postury. Kiedy chcesz się wyprostować, ból nasila się, ostrzegając, że coś jest nie tak.

Większość osób zmagających się z zapaleniem wyrostka woli leżeć w łóżku, aby choć trochę zredukować ból.

Inni sprawdzają, czy kaszel lub skakanie zwiększą ból, aby w ten sposób samodzielnie zdiagnozować zapalenia wyrostka. Lekarze często korzystają z tego samego sposobu diagnozy.

Wyrostek robaczkowy a gorączka

Podwyższona temperatura świadczy o wzmożonym działaniu naszego układu obronnego organizmu, jest także znakiem, że coś nie tak dzieje się w naszym ciele.

Kobieta mierzy gorączkę

Prawidłowa temperatura ludzkiego ciała waha się od 36,6 stopni C do 37,3 stopni C. Gorączka  wraz z wymienionymi wcześniej objawami może świadczyć o zapaleniu wyrostka.

Mdłości i wymioty

W miarę jak zapalenie wyrostka pogarsza się, zaczynają występować kolejne nieprzyjemne objawy – mdłości i wymioty. Jednakże, zdarza się, że mogą one być przyczyną innych chorób przewodu pokarmowego.

Zmiany w stolcu a zapalenie wyrostka

Odczuwasz ból podczas wypróżniania? Zaawansowane zapalenie wyrostka robaczkowego może powodować ten ból, jak również zaparcia i biegunki.

Brak apetytu

Brak apetytu, może być jednym z wielu objawów choroby, a także może być znakiem ostrzegawczym, że coś nie tak dzieje się z Twoim wyrostkiem.

Dziewczyna z brakiem apetytu

W czasie zapalenia wyrostka pojawiają się trudności z jedzeniem oraz brak apetytu, które ze względu na ich nagły charakter nie mają swojego źródła w infekcji wirusowej.

Zapalenie wyrostka robaczkowego – powikłania

Ignorowanie wymienionych wyżej objawów zapalenia wyrostka robaczkowego, może prowadzić do poważnych powikłań. Najgorszym z nich jest uszkodzenie jelita i przedostanie się materiału zakaźnego na zewnątrz, powodując zapalenie otrzewnej, które może być śmiertelne.

Nie leczone zapalenie wyrostka może także doprowadzić do ropnego zakażenia jelit.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.