Zapalenie wyrostka robaczkowego - jak odróżnić od gazów?
Ból brzucha może być spowodowany różnymi stanami i chorobami. Często dyskomfort w jamie brzusznej jest spowodowany gromadzeniem się gazów. Jednak może to być również znak ostrzegawczy przed poważnym stanem, jakim może się okazać zapalenie wyrostka robaczkowego. W jaki sposób odróżnić od siebie wspomniane rodzaje bólu?
Zapalenie wyrostka robaczkowego jest częstym schorzeniem przewodu pokarmowego na oddziałach szpitalnych. Jest to stan zapalny i infekcja wyrostka robaczkowego jelita ślepego, małej kieszonki przyczepionej do jelita ślepego w prawej dolnej części brzucha.
Z drugiej strony gromadzenie się gazów w jelicie może również powodować dyskomfort w jamie brzusznej. Stan ten może wynikać z niezamierzonego pobierania powietrza podczas jedzenia lub z nadmiernej produkcji gazów przez bakterie jelitowe.
Zapalenie wyrostka robaczkowego – objawy
Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego jest najczęstszą przyczyną nieurazowych operacji jamy brzusznej na całym świecie. Najczęściej występuje między drugą a trzecią dekadą życia, z podobną częstością występowania u mężczyzn i kobiet.
Silny ból brzucha jest typowym objawem tego stanu i czasami można go pomylić z gazami. Badania szacują, że od 50 do 60% pacjentów doświadcza skurczowego bólu w górnej części brzucha lub wokół pępka. Ból ten migruje następnie do prawego dolnego kwadrantu.
Często występują też następujące objawy towarzyszące:
- Gorączka
- Wymioty
- Zawroty głowy i nudności
- Utrata apetytu
- Biegunka lub zaparcia
- Uczucie rozdęcia brzucha
Objawy są bardziej widoczne w późniejszych stadiach rozwoju tego stanu. To normalne, że ludzie leżą na boku z ugiętymi nogami. Ból zwykle nasila się podczas kaszlu, kichania lub uciskania brzucha.
Objawy pękniętego wyrostka robaczkowego
Jednym z najpoważniejszych powikłań ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego jest pęknięcie lub perforacja wyrostka robaczkowego. Ta sytuacja jest powszechna, gdy leczenie jest opóźnione.
W większości przypadków pęknięcie wyrostka robaczkowego następuje od 36 do 72 godzin po wystąpieniu choroby. Jednak czas ten może się różnić w zależności od osoby.
Często zdarza się, że pacjenci odczuwają pewną ulgę w bólu po wystąpieniu perforacji. Taka sytuacja powoduje jednak wyciek materiału jelitowego do jamy brzusznej, sprzyjając zakażeniu otrzewnej.
Zapalenie otrzewnej to ciężki stan medyczny, który wymaga natychmiastowego leczenia. Niektóre z powiązanych objawów są następujące:
- Tkliwość brzucha
- Nudności i wymioty
- Wysoka gorączka i dreszcze
- Przyspieszone tętno
- Bladość skóry i pocenie się
- Silny ból brzucha, który nasila się wraz z uciskiem i ruchem
Zapalenie wyrostka robaczkowego w dzieciństwie
Zapalenie wyrostka robaczkowego u małych dzieci jest dużym wyzwaniem. Charakteryzuje się silnym bólem brzucha, który uniemożliwia aktywność.
Inne typowe objawy to:
- Wymioty
- Wysoka gorączka
- Drażliwość
- Zmniejszenie lub utrata apetytu
- Czułość brzucha na dotyk
Badania szacują, że ponad 50% dzieci ma ponad 15 000 leukocytów i CRP powyżej 20 miligramów na mililitr (mg/ml). Jeśli podejrzewa się zapalenie wyrostka robaczkowego, nie wahaj się szukać pomocy medycznej, ponieważ dziecko nie zawsze jest w stanie dobrze opisać objawy.
Zapalenie wyrostka robaczkowego w ciąży
Czasami możliwe jest rozwinięcie zapalenia wyrostka robaczkowego w czasie ciąży. Objawy kliniczne są podobne do występujących u osób niebędących w ciąży. Jednak w takich przypadkach wyrostek robaczkowy znajduje się wyżej, więc ból może znajdować się w prawym górnym kwadrancie.
Przeczytaj również: Zespół nieszczelnego jelita – czym się charakteryzuje?
Ból wynikający z występowania gazów w jamie brzusznej
W większości przypadków początkowe objawy zapalenia wyrostka robaczkowego można pomylić z bólem spowodowanym przez gazy w jamie brzusznej. Badania wskazują, że gaz ten pochodzi głównie z trzech źródeł:
- Połknięte powietrze
- Produkcja jelitowa
- Dyfuzja z krwi
Nagromadzenie gazów zwykle powoduje rozdęcie pętli jelitowych i dyskomfort w jamie brzusznej. Jednak ból gazowy może być odczuwalny w dowolnym miejscu w jamie brzusznej, w przeciwieństwie do zapalenia wyrostka robaczkowego.
Niektóre osoby mogą nawet odczuwać dyskomfort w klatce piersiowej, a także częste odbijanie, wzdęcia i skurcze żołądka. Ból gazowy może trwać od kilku minut do kilku godzin i ustąpić bez leczenia.
Kiedy zwrócić się o pomoc lekarską?
Ostry ból brzucha jest sygnałem ostrzegawczym, że w jelitach dzieje się coś niedobrego. W większości przypadków dyskomfort gazowy jest tymczasowy, jednak ważne jest, aby zachować czujność, jeśli utrzymuje się dłużej niż 24 godziny.
Podobnie wskazane jest zasięgnięcie porady lekarskiej w przypadku dyskomfortu w jamie brzusznej, któremu towarzyszą krwawe stolce, utrata masy ciała, zaparcia, biegunka lub uporczywe wymioty. Objawy te są związane z przewlekłymi chorobami przewodu pokarmowego lub zaburzeniami nowotworowymi.
Z drugiej strony samo zapalenie wyrostka robaczkowego jest sytuacją wymagającą natychmiastowej profesjonalnej pomocy. Stan ten należy podejrzewać, jeśli ból zaczyna się w górnej części brzucha, a następnie osiada w jego prawej dolnej części.
Jak diagnozuje się zapalenie wyrostka robaczkowego?
Rozpoznanie zapalenia wyrostka robaczkowego ma charakter kliniczny i opiera się na metodach laboratoryjnych potwierdzających jego obecność. Lekarze zazwyczaj wykonują szczegółowe badanie fizykalne z naciskiem na jamę brzuszną.
Lekarz często naciska określone punkty w jamie brzusznej, szukając oznak zapalenia wyrostka robaczkowego. Jeśli ból brzucha nasila się po naciśnięciu i zwolnieniu prawego dolnego kwadrantu, może to oznaczać stan zapalny wyrostka robaczkowego. Ponadto niektórzy pacjenci często mają sztywny brzuch z powodu podrażnienia jelit.
Specjalista może poprosić o badania krwi w celu oceny liczby białych krwinek, płytek krwi i czerwonych krwinek. Czasami USG jamy brzusznej jest przydatne do analizy stanu architektury okrężnicy.
Leczenie medyczne zapalenia wyrostka robaczkowego
Plan leczenia zapalenia wyrostka robaczkowego opiera się na chirurgicznym usunięciu i ekstrakcji wyrostka robaczkowego objętego stanem zapalnym. Ta procedura jest wykonywana w następujący sposób:
- Operacja otwarta: wykonuje się ją przez nacięcie w prawym dolnym kwadrancie brzucha. Przydaje się przy perforowanym zapaleniu wyrostka robaczkowego z ryzykiem infekcji otrzewnej.
- Chirurgia laparoskopowa: Jest to najczęściej stosowana metoda, ponieważ jest mniej inwazyjna. Zabieg wykonuje się za pomocą elastycznej rurki z kamerą, zwanej laparoskopem.
W obszernym badaniu opublikowanym w Cochrane porównano obie metody, sugerując kilka zalet podejścia laparoskopowego. Np. intensywność bólu pierwszego dnia, częstość występowania infekcji ran, długość pobytu w szpitalu i czas powrotu do pracy są u dorosłych mniejsze.
Oba sposoby usuwania wyrostka robaczkowego wymagają wdrożenia środków antybiotykoterapii w celu zmniejszenia ryzyka infekcji. Pacjent może powrócić do normalnego trybu życia po kilku tygodniach.
Środki łagodzące ból gazowy
W większości przypadków za bóle gazowe odpowiedzialne są nawyki żywieniowe. Dlatego konieczne jest zastosowanie zmian w sposobie odżywiania, aby zmniejszyć te dolegliwości. W tym celu warto skonsultować się z dietetykiem.
Brokuły, kalafior, fasola, produkty mleczne, napoje gazowane i tłuszcze to tylko niektóre z pokarmów związanych z dyskomfortem gazowym. Picie herbaty miętowej, rumianku i octu jabłkowego rozcieńczonego w wodzie może być pomocne w łagodzeniu tego dyskomfortu.
Zobacz też: Zespół krótkiego jelita – jak opanować sytuację?
Dwa stany żołądkowo-jelitowe z wyraźnymi różnicami
Bóle gazowe w jamie brzusznej są często podobne do dyskomfortu wytwarzanego na początku zapalenia wyrostka robaczkowego. Jednak ewolucja obydwu tych stanów jest bardzo różna. Dyskomfort gazowy jest zwykle uogólniony i ustępuje po kilku godzinach, podczas gdy ból wyrostka robaczkowego nasila się i jest zlokalizowany w prawej dolnej części brzucha.
Zapaleniu wyrostka robaczkowego zwykle towarzyszą nudności, wymioty i gorączka. Dlatego jeśli masz takie objawy, nie wahaj się jak najszybciej poprosić o profesjonalną pomoc.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Flatulence. (2023). NHS inform. https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/stomach-liver-and-gastrointestinal-tract/flatulence
- Fortea-Sanchiz, C., Escrig-Sos, J., Forcadell-Comes, E. (2020). Rentabilidad de la ecografía abdominal para el diagnóstico de apendicitis aguda. Análisis global y por subgrupos. Revista de Gastroenterología de México, 85(1), 12-17. http://www.revistagastroenterologiamexico.org/es-rentabilidad-ecografia-abdominal-el-diagnostico-articulo-S0375090619300539
- Gómez, N., Pujadas, M., Parodi, V., Kenny, J., Iglesias, D., & Martínez, O. (2020). Dolor abdominal: ¿cuándo pensar en apendicitis aguda? Características epidemiológicas y clínicas de niños ingresados en el Hospital Policial (junio 2008 – noviembre 2014). Archivos de Pediatría del Uruguay, 91(2), 78-83. http://www.scielo.edu.uy/scielo.php?pid=S1688-12492020000200078&script=sci_arttext
- Hernández-Cortez, J., De León-Rendón, J. L., Martínez-Luna, M. S., Guzmán-Ortiz, J. D., Palomeque-López, A., Cruz-López, N., & José-Ramírez, H. (2019). Apendicitis aguda: revisión de la literatura. Cirujano general, 41(1), 33-38. https://www.medigraphic.com/pdfs/cirgen/cg-2019/cg191f.pdf
- Hernández, P., & B, D. (2011). Bloating y distensión abdominal: ¿Solamente gas? Una mirada hacia su fisiopatología. Revista Colombiana de Gastroenterología, 26(4), 269-275. https://www.redalyc.org/pdf/3377/337731604006.pdf
- Jaschinski, T., Mosch, C., Eikermann, M., Neugebauer, E., & Sauerland, S. (2018). Laparoscopic versus open surgery for suspected appendicitis. Cochrane Database of Systematic Reviews, 11, CD001546. https://www.cochrane.org/es/CD001546/COLOCA_cirugia-laparoscopica-comparada-con-cirugia-abierta-para-la-sospecha-de-apendicitis
- Juan-Pastor, A. (2018). Apendicitis aguda y la importancia del diagnóstico clínico. Gaceta Medica De Mexico, 155(1), 112. https://www.gacetamedicademexico.com/frame_esp.php?id=260
- Malagelada, J., Accarino, A., & Azpiroz, F. (2017). Bloating and Abdominal Distension: Old Misconceptions and Current Knowledge. The American Journal of Gastroenterology, 112(8), 1221-1231. https://journals.lww.com/ajg/Abstract/2017/08000/Bloating_and_Abdominal_Distension__Old.9.aspx
- Mego, M. (2015). Fisiología y fisiopatología de la distensión abdominal: Gas intestinal [Tesis doctoral, Universitat Autònoma de Barcelona]. Repositorio TDX. https://www.tdx.cat/handle/10803/323363#page=1
- Perez, K. S., & Allen, S. R. (2018). Complicated appendicitis and considerations for interval appendectomy. Journal of the American Academy of Physician Assistants, 31(9), 35-41. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30153202/
- Yavuz, Y., Sentürk, M., Gümüş, T., & Patmano, M. (2021). Acute appendicitis in pregnancy. Ulus Travma Acil Cerrahi Derg, 27(1), 85-88. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33394465/