Nudności - dlaczego się pojawiają i jak im zaradzić

Silne nudności mogą wystąpić z wielu powodów. Większość przyczyn nie jest jednak poważna i nie wymaga leczenia.
Nudności - dlaczego się pojawiają i jak im zaradzić
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2022

Nudności, zwane również potocznie mdłościami, są subiektywnym odczuciem wskazującym na zbliżające się wymioty. Niestety ten objaw jest bardzo powszechny i może pojawić się w różnych sytuacjach. W tym artykule powiemy ci trochę więcej o jego przyczynach. Powiemy też o środkach zaradczych, które możesz zastosować, gdy pojawiają się nudności.

Chęci wymiotowania często towarzyszą również inne objawy, takie jak ogólne złe samopoczucie, ból głowy, gorzki smak w ustach czy zimne poty. Ponadto uczucie to może, ale nie musi kończyć się wydaleniem treści żołądkowej. Jednak dyskomfort spowodowany tym objawem zwykle ustępuje samoistnie po kilku godzinach.

Możliwe jest również zastosowanie pewnych środków w celu złagodzenia objawów. Jednak zawsze zaleca się ocenę medyczną, jeśli dyskomfort jest bardzo intensywny lub trwa dłużej niż jeden dzień.

Nudności – jakie są ich przyczyny

Większość przyczyn nudności ma łagodne pochodzenie. Czasami jednak może to być poważny problem, który wymaga specjalistycznej uwagi.

1. Jedzenie

Zarówno duże posiłki, jak i częste spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu mogą powodować pojawienie się chęci wymiotów. Dzieje się tak dlatego, że opóźniają proces trawienia, prowadząc do pojawienia się szeregu objawów, wśród których wyróżniają się nudności.

Nietolerancja na jakiś składnik pożywienia może również powodować dyskomfort. W tym sensie osoby z celiakią będą miały objawy po spożyciu glutenu, podobnie jak osoby z nietolerancją laktozy, które spożywają produkty mleczne.

Nudności. Dziewczyna odmawia picia mleka.
Osoby z nietolerancją laktozy mogą mieć ochotę na wymioty po spożyciu produktu, który nie jest wolny od laktozy.

2. Problemy żołądkowo-jelitowe

Wiele chorób układu pokarmowego może obejmować wymioty jako część ich objawów klinicznych. Niektóre z najbardziej istotnych stanów to zapalenie żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy i zapalenie trzustki.

Zatrucie pokarmowe może również powodować nudności, biegunkę, kolkę i ogólne złe samopoczucie. Krwawienie z przewodu pokarmowego, zwłaszcza krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego, jest kolejną częstą przyczyną nudności i wymiotów żołądkowo-jelitowych.

3. Ciąża

Ciąża jest jedną z najczęstszych przyczyn wymiotów u kobiet w wieku rozrodczym. Badanie opublikowane w czasopiśmie BMJ Clinical Evidence stwierdza, że często obserwuje się to w pierwszym trymestrze ciąży.

Większość kobiet zaczyna zauważać objawy już w 4 tygodniu, a objawy mogą zniknąć po 16 tygodniach. Chociaż dokładna przyczyna nie jest znana, uważa się, że jest to spowodowane zmianami hormonalnymi charakterystycznymi dla tego etapu.

4. Choroba lokomocyjna i chęć wymiotowania

Choroba lokomocyjna lub kinetoza pojawia się podczas podróży samochodem, samolotem lub łodzią i odpowiada innej powszechnej przyczynie nudności. Każda osoba może przedstawić tę zmianę, jednak częściej występuje u kobiet, dzieci i osób przyjmujących określone leki.

To, co się dzieje, to niezgodność między tym, co jest postrzegane przez receptory stawów, oczy i ucho wewnętrzne. W tym sensie ciało może postrzegać ruch, ale oczy nie, co generuje mylące sygnały dla mózgu.

5. Migreny

Migreny są definiowane jako bóle głowy o różnym nasileniu, które zwykle trwają kilka godzin i nawracają. Ludzie mogą odczuwać inne objawy, gdy nasilenie dyskomfortu jest bardzo duże, w tym chęć wymiotów.

6. Choroby zakaźne i chęć wymiotów

Infekcje wirusowe i bakteryjne mogą powodować wiele objawów ogólnoustrojowych. Niektóre z najbardziej widocznych to gorączka, ogólne złe samopoczucie i oczywiście chęć wymiotów.

W rzeczywistości istnieją infekcje przewodu pokarmowego, takie jak wirusowe zapalenie żołądka i jelit, które objawiają się nudnościami. W takim przypadku ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza, aby otrzymać odpowiednie leczenie i zapobiec progresji infekcji.

7. Niepokój i stres

Problemy psychologiczne mają zdolność generowania fizycznych manifestacji w ramach procesu somatyzacji. W rzeczywistości badanie opublikowane w czasopiśmie Experimental Brain Research powiązało występowanie nudności z cechami lękowymi u dzieci.

Nadmierny stres może być również odpowiedzialny za pojawienie się chęci wymiotów. Dzieje się tak, ponieważ oba zaburzenia generują zmiany w autonomicznym układzie nerwowym i niektórych hormonach.

8. Zapalenie błędnika i chęć wymiotów

Labirynt to mała struktura wewnątrz ucha wewnętrznego, która bierze udział w utrzymaniu postawy i równowagi. Ta anatomiczna część może ulec zapaleniu z wielu powodów, powodując zapalenie błędnika, a wraz z nim pojawienie się objawów, takich jak nudności i zawroty głowy.

9. Kac

Kac pojawia się po nadmiernym spożyciu napojów alkoholowych. Objawy, które mogą wystąpić, są bardzo zróżnicowane:

  • Mdłości
  • Ból głowy
  • Nadmierne pragnienie
  • Ogólne złe samopoczucie

Ta sytuacja jest spowodowana odwodnieniem spowodowanym spożyciem alkoholu. Oprócz wysiłku, jaki wątroba podejmuje w celu wyeliminowania tej substancji z organizmu.

10. Skutki uboczne niektórych leków

Wszystkie obecnie sprzedawane leki mają zdolność wywoływania niepożądanych skutków u osób, które je spożywają. Jedną z najczęstszych reakcji niepożądanych jest chęć wymiotów. Na szczęście ich intensywność jest niewielka i same znikają.

Wśród leków, które powodują najwięcej nudności, znajdują się leki chemioterapeutyczne stosowane w leczeniu raka. W rzeczywistości publikacja w czasopiśmie Breast Cancer wykazała, że aż 44% leczonych osób może mieć objawy w ostrej fazie.

11. Intensywny wysiłek fizyczny

Chęć wymiotów i wymioty mogą pojawić się w czasie intensywnego treningu fizycznego, zwłaszcza jeśli ludzie nie mają odpowiedniej kondycji ciała. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie wytwarzają nadmierną ilość kwasu mlekowego, a organizm próbuje go wyeliminować na wiele sposobów, w tym wymiotami.

12. Hipoglikemia

Niski poziom cukru we krwi lub hipoglikemia to kolejna częsta przyczyna nudności i wymiotów. Mózg odżywiany jest głównie glukozą, więc gdy jej stężenie we krwi spada, pojawia się charakterystyczna symptomatologia.

13. Inne możliwe przyczyny chęci wymiotowania

Chęć wymiotów jest ogólnym objawem, który może wskazywać na obecność wielu innych stanów, niektóre o znacznym nasileniu.

Na szczęście takie stany są rzadsze, choć zawsze trzeba je brać pod uwagę:

  • Zawrót głowy
  • Nowotwór
  • Zapalenie wyrostka robaczkowego
  • Spożycie toksyn
  • Niedrożność jelit
  • Wrzody żołądka lub dwunastnicy
zapalenie wyrostka robaczkowego.
Jednym z pierwszych objawów zapalenia wyrostka robaczkowego są nudności wraz z bólem w nadbrzuszu, który następnie migruje do podbrzusza.

Co zrobić, gdy mam ochotę wymiotować?

Przede wszystkim należy pamiętać, że zalecenia dotyczące łagodzenia wymiotów będą zależeć od ich konkretnej przyczyny. Jednak jednym z najczęściej stosowanych środków jest kontrolowanie diety poprzez unikanie dużych i tłustych posiłków.

Przydatne jest spożywanie produktów zawierających dużo wody. Z drugiej strony picie niewielkich ilości płynów i pozostawanie w bezruchu przez kilka minut może również pomóc złagodzić objawy. W przypadku gorzkiego smaku w ustach można zastosować płyn do płukania ust.

Z drugiej strony należy unikać pokarmów o silnym zapachu, kofeiny, alkoholu, napojów gazowanych i pikantnych. Te pokarmy mogą nasilać nudności i prowadzić do wymiotów.

Istnieją również pewne leki eliminujące chęć wymiotów, takie jak metoklopramid. Jednak zaczynają działać około 30 minut po spożyciu i nie są zalecane bez nadzoru lekarza.

Wymioty to częsty objaw o wielu przyczynach

Wymioty mogą wystąpić z wielu powodów. Większość przyczyn nie jest poważna i nie wymaga specjalnego leczenia. Jednak zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, aby znaleźć źródło problemu i uniknąć komplikacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Festin M. Nausea and vomiting in early pregnancy. BMJ Clin Evid. 2014 Mar 19;2014:1405.
  • Tarbell SE, Shaltout HA, Wagoner AL, Diz DI, Fortunato JE. Relationship among nausea, anxiety, and orthostatic symptoms in pediatric patients with chronic unexplained nausea. Exp Brain Res. 2014 Aug;232(8):2645-50.
  • Naito Y, Kai Y, Ishikawa T, Fujita T et al. Chemotherapy-induced nausea and vomiting in patients with breast cancer: a prospective cohort study. Breast Cancer. 2020 Jan;27(1):122-128.
  • Bruley des Varannes S, Liard F, Filoche L, Savarieau B. Les nausées : données actuelles [Nausea: Current view]. Presse Med. 2019 May;48(5):478-487.
  • Lacy BE, Parkman HP, Camilleri M. Chronic nausea and vomiting: evaluation and treatment. Am J Gastroenterol. 2018 May;113(5):647-659.
  • Veiga-Gil L, Pueyo J, López-Olaondo L. Postoperative nausea and vomiting: physiopathology, risk factors, prophylaxis and treatment. Rev Esp Anestesiol Reanim. 2017 Apr;64(4):223-232.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.