Zawroty głowy podczas wstawania: co je powoduje?

Zawroty głowy podczas wstawania to problem, z którym boryka się wiele osób i który prawie nigdy nie ma poważnych konsekwencji. Jeśli jednak epizody są bardzo częste, trwają długo lub są szczególnie intensywne, należy skonsultować się z lekarzem.
Zawroty głowy podczas wstawania: co je powoduje?

Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca, 2022

Zawroty głowy podczas wstawania są bardzo częstym problemem, zwłaszcza u osób starszych. Według szacunków co najmniej 20% osób w wieku od 18 do 65 lat doświadczyło kiedyś tego irytującego uczucia.

Chociaż jest to sytuacja, która często budzi niepokój, prawda jest taka, że w większości przypadków zawroty głowy podczas wstawania nie stanowią poważnego problemu zdrowotnego. W każdym razie najlepsze, co można zrobić to wizyta u lekarza, aby mógł określić kroki, które należy podjąć.

Zawroty głowy podczas wstawania częściej występują u osób starszych, a także u osób z innymi chorobami przewlekłymi, takimi jak niedociśnienie. Jednak nawet w takich przypadkach zawroty głowy rzadko powinny być powodem do niepokoju.

Główna przyczyna zawrotów głowy podczas wstawania

Kobieta ma zawroty głowy.

Jedną z najczęstszych przyczyn zawrotów głowy podczas wstawania są związane z uchem. Według dostępnych danych stanowi to od 20 do 25% przypadków. Ten zawroty głowy są znane jako łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy.

W takich przypadkach dochodzi do uwolnienia małych cząsteczek wapnia w uchu wewnętrznym. Cząsteczki te powodują, że mózg otrzymuje mylące sygnały dotyczące pozycji ciała. To wtedy pojawiają się zawroty głowy.

Zazwyczaj ten rodzaj zawrotów głowy pojawia się i ustępuje sporadycznie przez długi czas. Podobnie, jest to również zwykle odczuwalne podczas skręcania szyi i we wszystkich sytuacjach, w których ruchy prowadzą do zmiany położenia uszu.

Niedociśnienie ortostatyczne często powoduje zawroty głowy podczas wstawania

Inną częstą przyczyną zawrotów głowy podczas wstawania jest niedociśnienie ortostatyczne, znane również jako hipotonia ortostatyczna. Kiedy to jest źródło problemu, odczucie najczęściej utrzymuje się przez kilka minut, a nawet godzin.

Ten problem jest związany z niskim ciśnieniem krwi i staje się bardziej widoczny, gdy osoba siedzi. Czasami zawroty zdarzają się sporadycznie. Mogą być spowodowane na przykład odwodnieniem lub zbyt długim odpoczynkiem w łóżku. W takim przypadku nie zasługują na dalszą uwagę.

Jeśli problem nawraca, utrzymuje się przez długi czas i nie tylko powoduje zawroty głowy, ale także omdlenia, sprawa może być poważniejsza. Bardzo często przewlekłe niedociśnienie ortostatyczne jest objawem innego problemu zdrowotnego.

Inne możliwe przyczyny zawrotów głowy podczas wstawania

Kobieta pociera głowę, bo ma zawroty głowy.

Rzadziej zawroty głowy podczas wstawania mogą mieć inne przyczyny. Obejmują one:
  • Problemy z uszami. Kilka chorób ucha prowadzi do zawrotów głowy. Najczęstszą jest choroba Meniere’a, w której zawroty głowy trwają godzinami i towarzyszą im głuchota i szumy w jednym uchu oraz zapalenie nerwu przedsionkowego z bardzo intensywnymi zawrotami głowy, które zwykle trwają kilka dni.
  • Stosowanie kilku leków na raz. Czasami interakcja między kilkoma lekami powoduje ten rodzaj zawrotów głowy, zwłaszcza u osób starszych.
  • Atak paniki. Jednym z objawów napadu paniki jest uczucie niestabilności podczas chodzenia, które pojawia się również bardzo często podczas wstawania. W rzeczywistości czasami doświadczasz zawrotów, gdy stoisz w miejscu.
  • Inne przyczyny. Rzadziej przyczyną tego typu zawrotów głowy może być udar. Jest to nagłe zablokowanie mózgowego naczynia krwionośnego, jego pęknięcie lub jedno i drugie.

Możesz być zainteresowany: Czym jest profilaktyka czwartorzędowa?

O czym należy pamiętać

Jeśli zawroty głowy podczas wstawania są odosobnionymi epizodami lub występują bardzo rzadko, prawdopodobnie nie ma się czym martwić. Z drugiej strony, jeśli są bardzo intensywne i występują często, będziesz musiał skonsultować się z lekarzem, aby ocenić sytuację.

Jeśli oprócz zawrotów głowy po wstaniu występują również inne objawy, takie jak problemy z koordynacją, problemy z chodzeniem, omdlenia lub zawroty głowy prowadzące do upadku, najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza. To samo dotyczy tych, którzy oprócz zawrotów głowy mają czarne lub krwawe stolce.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Suarez, J., Pineda, R., Medina, F., & Jiménez, S. (2014). Hipotensión ortostática en el adulto mayor: Frecuencia y factores asociados. Revista Medica Herediana, 25(1), 30-36.
  • Peñafort, F. Desmayo (Síncope). Una historia con múltiples finales.
  • Escobar Pico, E. K. (2016). Entrenamiento del Equilibrio y la Propiocepción en las Personas que Padecen Mareo de Origen no Específico (Bachelor’s thesis, Universidad Técnica de Ambato-Facultad de Ciencias de la Salud-Carrera Terapia Física).
  • Neuhauser HK. The epidemiology of dizziness and vertigo. Handb Clin Neurol. 2016;137:67-82.
  • Post RE, Dickerson LM. Dizziness: a diagnostic approach. Am Fam Physician. 2010 Aug 15;82(4):361-8, 369.
  • Muncie HL, Sirmans SM, James E. Dizziness: Approach to Evaluation and Management. Am Fam Physician. 2017 Feb 1;95(3):154-162.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.