Łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy: co to?

Łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy: co to?
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy to najczęstsza postać zawrotów głowy. Sprawiają, że osoba cierpiąca na nie czuje, że wszystko kręci się w środku jej głowy lub poza nią.

Łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy to problem związany ze zdrowiem ucha wewnętrznego. Składają się na nie nagłe i szybko ustępujące zawroty głowy. Są wywoływane przez zmiany pozycji ciała i towarzyszy im często oczopląs. Zazwyczaj dochodzi do nich, gdy przybierasz pozycję, która je wywołuje.

Poza tym to jedna z najczęstszych przyczyn zawrotów głowy. Pacjenci cierpiący na łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy czują, jakby wszystkie rzeczy w ich głowie i poza nią się kręciły. Ten rodzaj zawrotów głowy to główna przyczyna konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu w kwestiach dotyczących zawrotów głowy. Dotykają 25% pacjentów z zawrotami głowy.

Zazwyczaj pojawiają się u osób w wieku 40-50 lat, a w 50% przypadków dokładna przyczyna ich występowania nie jest znana. Chociaż ten problem może być irytujący, rzadko kiedy bywa poważny, chyba że zwiększa niebezpieczeństwo upadku.

Łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy: objawy

To schorzenie zazwyczaj wywołuje krótkie napady zawrotów głowy. Może je charakteryzować średnie lub duże natężenie. Poza tym często pojawia się w wyniku ułożenia głowy w określonej pozycji.

Zawroty głowy mogą wystąpić, gdy odchylisz głowę do góry lub do dołu, kiedy leżysz lub gdy przewracasz się w łóżku. W tym momencie możesz poczuć, że Twój pokój kręci się lub porusza. To prowadzi do wystąpienia uczucia nazywanego zawrotami głowy.

Lekarz zaglądający do ucha pacjentce

Oto inne objawy, które mogą pojawić się przy łagodnych napadowych pozycyjnych zawrotach głowy:

  • Mdłości i zawroty głowy. Oba objawy zanikają zazwyczaj w przeciągu kilku sekund.
  • Oczopląs. Bezwarunkowe ruchy gałek ocznych.
  • Brak możliwości kontrolowania ruchów gałek ocznych.

Jeśli odczuwasz uczucie wirowania związane z zawrotami głowy pamiętaj, że w każdej chwili możesz stracić równowagę i upaść. Właśnie dlatego powinnaś usiąść od razu, gdy poczujesz, że kręci Ci się w głowie.

U osób, które ukończyły 65 rok życia, to schorzenie może zostać przeoczone i objawiać się jedynie w formie uczucia niestabilności podczas zmieniania pozycji ciała. Aby postawić diagnozę u takich pacjentów należy przeprowadzić badania wywołujące objawy.

Co wywołuje łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy?

W wewnętrznym uchu znajdują się malutkie cząsteczki wapnia, które pozwalają Ci zachować równowagę. Kiedy poruszasz głową, stymulują one komórki nerwowe. W rezultacie komórki nerwowe wysyłają sygnał do mózgu, który przekazuje, w którą stronę porusza się głowa. Kiedy cząsteczki wapnia są rozłożone w nietypowy sposób w przewodzie słuchowym, komórki nerwowe mówią mózgowi, że głowa poruszyła się w inną stronę niż w rzeczywistości. Ten “fałszywy sygnał”, który dociera do mózgu, to zawroty głowy.

Poza tym zaburzenie to może również być związane ze starzeniem się lub urazem głowy.

Leczenie

Łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy mogą zaniknąć same z siebie po kilku tygodniach lub po kilku miesiącach. Jednak jeśli chcesz poradzić sobie szybciej z objawami, możesz spróbować wykonać manewry repozycjonowania.

Na czym polegają manewry repozycjonowania?

To działanie, które polega na wykonywaniu kilku prostych i powolnych manewrów, które pomagają ułożyć głowę we właściwy sposób. Ich główny cel to poruszenie cząsteczek w uchu wewnętrznych w taki sposób, aby przemieściły się do błędnika przedsionkowego, gdzie nie wywołują problemów, a organizm jest w stanie szybciej je absorbować.

Kobieta z zawrotami głowy - łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy

Aby to uczynić, pozostań w każdej pozycji przez 30 sekund po tym, jak przestaniesz mieć jakiekolwiek objawy lub nietypowy ruch gałek ocznych. Manewr repozycjonowania jest zazwyczaj skuteczny po jednym lub dwóch zabiegach.

Interwencja operacyjna

Czasami manewry repozycjonowania okazują się nieskuteczne. W takim przypadku lekarz może zdecydować, że należy przeprowadzić operację.

Podczas zabiegu wykorzystuje się zatyczkę z kości, aby zablokować część ucha wewnętrznego, która wywołuje zawroty głowy. Tym samym zatyczka sprawia, że kanały półkoliste w uchu nie odpowiadają na ruchy cząsteczek ani na ruchy głowy.

Skuteczność okluzji kanałów półkolistych w uchu waha się w granicach 90%. Jednak nawet jeśli leczenie przyniosło skutek, łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy mogą pojawić się ponownie. Chociaż nie ma sposobu, aby pozbyć się ich raz na zawsze, możesz kontrolować je z pomocą takich specjalistów jak fizjoterapeuta.

To może Cię zainteresować ...
Zawroty głowy – jak je wyleczyć domowymi sposobami
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Zawroty głowy – jak je wyleczyć domowymi sposobami

Kiedy zawroty głowy są silne wszystko dookoła wiruje a Ty nie jesteś w stanie swobodnie się poruszać, to czas aby podjąć konkretne działania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Macarena.K, Lara -Fernandez. R, & Bahamonde. H. (2014). Vértigo postural paroxístico benigno subjetivo Subjective benign paroxysmal positional vertigo. Rev. Otorrinolaringol. Cir. Cabeza Cuello. https://doi.org/10.4271/2004-01-1601

  • Murillo-González, F., & Maía Víquez Pineda, Z. (2002). Vertigo: una visión otorrinolaringológica para la medicina general. Acta Médica Costarricense.

  • Rey-Martínez, J. A., Boleas-Aguirre, M. S., & Pérez, N. (2013). Análisis postural de la prueba “Timed-up-and-go” en pacientes con vértigo. Acta Otorrinolaringológica Española. https://doi.org/10.1016/s0001-6519(05)78582-4


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.