Przyczyny porannych mdłości i sposoby zapobiegania

Ważne jest, aby zwracać uwagę na swoją dietę i unikać drażniących pikantnych potraw i kofeiny, aby zapobiec porannym mdłościom. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego do nich dochodzi!
Przyczyny porannych mdłości i sposoby zapobiegania

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Poranne mdłości, jak sama nazwa wskazuje, to mdłości w pierwszych godzinach dnia. To jeden z najczęstszych objawów na początku ciąży.

W rzeczywistości szacunki wskazują, że doświadcza tego od 50 do 70% kobiet w ciąży. Jednak ciąża nie jest jedyną przyczyną, ponieważ mogą do niej prowadzić również niektóre choroby lub złe nawyki.

Ten objaw może być trudny do opanowania. Kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się, co powoduje poranne mdłości, a poznaj także pewne środki, aby całkowicie im zapobiec lub poradzić sobie z nim najlepiej, jak potrafisz.

Przyczyny porannych mdłości

Jak wspomnieliśmy powyżej, ciąża jest główną przyczyną porannych mdłości i zwykle mają one miejsce w pierwszym trymestrze ciąży. Co więcej, w zdecydowanej większości przypadków całkowicie znikają do drugiego trymestru.

Niektórzy uważają, że przyczyną takich nudności jest hormon wytwarzany w łożysku: ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG). To ta substancja, która pozwala na zajście w ciążę.

Jednak istotną rolę odgrywają również inne czynniki, takie jak stres, zmęczenie lub niski poziom cukru we krwi. Porannym mdłościom u kobiet w ciąży często towarzyszą też wymioty.

Prawda jest taka, że ten objaw jest dość nieprzewidywalny u tych kobiet. W rzeczywistości wydaje się, że nudności podczas poprzedniej ciąży lub noszenie dwóch lub więcej płodów są czynnikami ryzyka ich rozwoju.

U niektórych kobiet nudności i wymioty mogą być zbyt obfite i częste. W takim przypadku może wystąpić stan zwany hiperemesis gravidarum. Kobieta w ciąży może się odwodnić i zbytnio schudnąć. Jeśli tak się stanie, jej ciąża może być zagrożona.

Kobieta cierpiąca na skurcze.
Poranne mdłości są powszechne w pierwszym trymestrze ciąży.

Sprawdź te informacje: Ciąża w lato i wpływ ciepła na stan przyszłej mamy

Inne możliwe przyczyny

Zauważ, że poranne mdłości są raczej niespecyficznym objawem, który może wystąpić w wielu innych okolicznościach poza ciążą. Na przykład w każdej infekcji żołądkowo-jelitowej.

W rzeczywistości jedzenie zbyt późno w nocy lub wcześnie rano jest czynnikiem decydującym, a słabe trawienie lub używanie kofeiny lub innych środków pobudzających również może je wywołać.

Podobnie istnieje związek między porannymi mdłościami a innymi chorobami, takimi jak cukrzyca lub zapalenie miednicy. Należy również pamiętać, że stres i lęk są jednymi z najważniejszych czynników ryzyka.

Wreszcie, nudności i wymioty o każdej porze, w tym rano, mogą być skutkiem ubocznym przyjmowanego leczenia. Jak być może już wiesz, chemioterapia i wiele innych leków często wywołuje mdłości.

Kobieta z mdłościami.
Nudności mogą być również konsekwencją infekcji jelitowej lub złego trawienia.

Przeczytaj również o tym: Ciąża urojona: na czym polega to zaburzenie?

Jak zapobiegać porannym mdłościom

Niektóre kobiety mają trudności z radzeniem sobie z porannymi mdłościami. To samo może przydarzyć się osobom, które doświadczają nudności z innego powodu niż ciąża. Dlatego ważne jest przestrzeganie pewnych zaleceń, aby je zmniejszyć lub złagodzić.

Przede wszystkim zwróć szczególną uwagę na jedzenie. Specjaliści zalecają spożywanie pięciu mniejszych posiłków w ciągu dnia i pomijanie ciężkich kolacji. Należy również ograniczyć spożycie pikantnych i tłustych potraw, a także kofeiny i alkoholu.

Ponadto na wywołanie tego objawu wpływają zapachy i smaki. Dlatego należy unikać tych wszystkich, które są nieprzyjemne lub wywołują mdłości. Może to być nawet coś tak prostego jak mycie zębów, więc miej tego świadomość.

Niektórzy ludzie uważają za przydatne techniki relaksacyjne i oddechowe, aby powstrzymać się od wymiotów. Mimo to najlepiej jest utrzymywać organizm dobrze nawodniony i skonsultować się z lekarzem, jeśli mdłości staną się uporczywe lub pojawią się wymioty. Po ocenie specjalista ustali, czy konieczne będzie inne leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Flaxman SM, Sherman PW. Morning sickness: a mechanism for protecting mother and embryo. Q Rev Biol. 2000;75(2):113‐148. doi:10.1086/393377
  • Lee NM, Saha S. Nausea and vomiting of pregnancy. Gastroenterol Clin North Am. 2011;40(2):309‐vii. doi:10.1016/j.gtc.2011.03.009
  • Bustos M, Venkataramanan R, Caritis S. Nausea and vomiting of pregnancy – What’s new?. Auton Neurosci. 2017;202:62‐72. doi:10.1016/j.autneu.2016.05.002
  • Maltepe C. Surviving morning sickness successfully: from patient’s perception to rational management. J Popul Ther Clin Pharmacol. 2014;21(3):e555‐e564.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.