Refluks żołądkowo-przełykowy: jak uspokoić jego objawy?

Refluks żołądkowo-przełykowy objawia się poprzez kwasowość żołądka i regurgitację. Jeśli cierpisz na te objawy, zdecydowanie zalecamy zmianę diety i ogólnych nawyków.
Refluks żołądkowo-przełykowy: jak uspokoić jego objawy?

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Dieta, której potrzebujesz, aby złagodzić refluks żołądkowo-przełykowy, nie jest taka sama jak inne zbilansowane diety. Aby symptomy tego schorzenia były łagodniejsze, należy unikać pewnych pokarmów, które je zaostrzają.

W dzisiejszym artykule dowiesz się, jakie zmiany powinnaś wprowadzić, aby poczuć się lepiej i uniknąć głównych dyskomfortów spowodowanych refluksem żołądkowo-przełykowym.

Co to jest refluks żołądkowo-przełykowy?

Kiedy dolna część przełyku nie zamyka się poprawnie, kwas żołądkowy może się podnieść i powrócić do przełyku.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy, znany również jako refluks żołądkowy, występuje, gdy mięsień na końcu przełyku – rurki transportującej pokarm z ust do żołądka – nie zamyka się prawidłowo. Z tego powodu kwas żołądkowy może wrócić do przełyku, podrażniając go.

Jeśli cierpisz na tę chorobę, prawdopodobnie odczuwasz kwasowość i pieczenie w gardle. Czucie płynów żołądkowych w tylnej części gardła (niedomykalność), suchy kaszel i problemy z połykaniem również są objawami refluksu.

Aby złagodzić te objawy możesz:

  • Jedz mniejsze porcje przy każdym posiłku.
  • Unikaj potraw polanych sosami oraz tłustych i kwaśnych dań.
  • Postępuj zgodnie z dietą zalecaną dla refluksu żołądkowo-przełykowego.
  • Nie spożywaj alkoholu.
  • Jeśli masz nadwagę, zrzuć nadprogramowe kilogramy.

Wskazówki dietetyczne łagodzące objawy refluksu żołądkowo-przełykowego

Aby złagodzić objawy spowodowane tą chorobą, nie wystarczy stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety. Musisz także unikać drażniących pokarmów.

Oto kilka porad.

1. Stosuj dobrze zbilansowaną dietę na refluks żołądkowo-przełykowy

Dieta na bazie owoców i warzyw może pomóc zmniejszyć dyskomfort refluksu.

Objawy refluksu

Lekarz zaleci Ci zmianę nawyków żywieniowych, abyś codziennie spożywała wystarczająco dużo owoców i warzyw, a także ziaren i strączków.

Warzywa dostarczają witamin i minerałów, a jednocześnie mają niską zawartość tłuszczu i cukru. Dobrym sposobem na zmniejszenie kwasowości żołądka są szparagi, kalafior, brokuły, ziemniaki i ogórki.

Jeśli chodzi o owoce, lekarze często zalecają unikanie cytrusów, które mogą powodować kwasowość, a także pomidorów. Lepiej jeść banany, jabłka, gruszki i melony.

Wśród ziaren najlepszym wyborem jest owies. Wybieraj produkty pełnoziarniste i bez dodatku cukru. Dzięki temu nie tylko zapewnisz sobie błonnik, którego potrzebuje Twoje ciało, ale także zobaczysz, jak zmniejsza się kwasowość Twojego żołądka. Możesz także spożywać ryż i pełnoziarniste pieczywo.

2. Unikaj kawy

Kawa jest jedną z rzeczy, które należy wyeliminować z diety w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego, ponieważ jest ona drażniąca i może zwiększyć kwasowość żołądka. Zamiast tego powinnaś pić napary, na przykład z tymianku, liści pomarańczy, chmielu lub rumianku.

3. Jedz 5 posiłków dziennie

Spożywając pięć posiłków dziennie, zmniejszysz porcje potraw. W ten sposób unikniesz przeciążenia żołądka i zminimalizujesz szansę, że jedzenie wróci do przełyku.

4. Unikaj pikantnych potraw

Przyprawy takie jak ostra papryka, chili, ocet, pieprz kajeński i curry podrażniają błonę śluzową żołądka, podwyższając kwasowość.

5. Zwiększ spożycie kwasów omega 3 i omega 6

Kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6 mają właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny błony śluzowej żołądka. Możesz czerpać z tych korzyści, jedząc owoce morza (unikaj ich smażonych wersji) i wybierając zdrowe opcje.

6. Nie jedz smażonego jedzenia, jeśli cierpisz na refluks żołądkowo-przełykowy

Smażone i pikantne potrawy mogą zwiększyć kwasowość żołądka.

Smażone jedzenie

Jeśli cierpisz na refluks żołądkowo-przełykowy, powinnaś całkowicie wyeliminować smażone i tłuste potrawy. Utrudniają one trawienie, zmuszając żołądek do cięższej pracy i wytwarzania większej ilości kwasu.

Zamiast tego wybierz inny sposób przygotowywania potraw: gotowanie na parze, gotowanie, pieczenie, korzystanie z mikrofalówki lub gotowanie en papillote.

7. Nie pij dużo płynów podczas posiłków

Pij przez cały dzień, ale nie podczas posiłków (lub tylko w niewielkiej ilości). W ten sposób unikniesz napełnienia żołądka po brzegi i przeciążenia go.

Pamiętaj: woda powinna być Twoim głównym wyborem, szczególnie przed napojami gazowanymi i sokami, które również są drażniące.

8. Wybieraj niskotłuszczowe produkty mleczne

Jak już wspominaliśmy, tłuste pokarmy utrudniają trawienie, co może nasilać objawy refluksu. Lepiej jest wybierać niskotłuszczowe lub odtłuszczone jogurty, mleko i sery.

W ten sposób poprawisz swoje trawienie.

9. Unikaj ćwiczeń zaraz po jedzeniu

Ćwiczenia lub uprawianie sportu po jedzeniu mogą spowodować zaostrzenie refluksu żołądkowo-przełykowego. Jeśli trenujesz, spróbuj to robić co najmniej dwie godziny po jedzeniu.

10. Zjedz kolację co najmniej dwie godziny przed snem

Leżenie może zaostrzyć objawy refluksu żołądkowo-przełykowego. Zjedz wczesną kolację, aby dać ciału czas na trawienie przed położeniem się. Możesz także spać na wysokich poduszkach, które utrzymają głowę wyżej niż reszta ciała, aby zmniejszyć dyskomfort.

11. Nie pal papierosów

Tytoń może podrażniać żołądek i powodować refluks żołądkowo-przełykowy.

Palenie papierosów

Tytoń nie jest jedzeniem, ale także może działać drażniąco. Jeśli masz objawy refluksu żołądkowo-przełykowego, zalecamy rzucenie palenia. Poprawi to Twoje zdrowie i komfort życia.

12. Jedz zdrowe tłuszcze, by złagodzić refluks żołądkowo-przełykowy

Oleje z oliwek, sezamu i słonecznika, awokado, orzechów i nasion lnu zapewniają zdrowe tłuszcze w diecie. Możesz je spożywać w sałatkach, na grzankach i we wszelkiego rodzaju potrwawach.

13. Pożegnaj się z czekoladą i gumą do żucia

Jednym ze składników czekolady jest metyloksantyna, składnik, który pomaga rozluźnić mięśnie i zwiększa ryzyko refluksu. Guma do żucia, jak każdy inny miętowy cukierek, może również powodować zwiększoną kwasowość.

Spożywaj imbir

Imbir ma właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc złagodzić objawy refluksu żołądkowo-przełykowego. Możesz go spożywać jako składnik posiłków lub w formie herbaty.

Zawsze rozmawiaj z lekarzem na temat najlepszej diety na refluks żołądkowo-przełykowy zgodnie z potrzebami żywieniowymi i kalorycznymi. Lekarz poprowadzi Cię na właściwą ścieżkę, aby złagodzić objawy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.