Gotowanie na parze i jego niezaprzeczalne zalety!

Gotowanie na parze to sztuka kulinarna licząca sobie ponad tysiąc lat, która stała się stosunkowo niedawno popularna z uwagi na możliwość przygotowywania zdrowych i wykwintnych posiłków dla całej rodziny.
Gotowanie na parze i jego niezaprzeczalne zalety!
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Gotowanie na parze jest obecnie synonimem zdrowego odżywiania się. Jeśli chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe, zacznij od tego rodzaju metody przyrządzania posiłków.

Jest ona naprawdę świetnym punktem wyjścia do tego, by zmienić swoje nawyki żywieniowe. Twoje ciało zacznie czuć się lepiej praktycznie natychmiast dzięki korzyściom zapewnianym przez gotowanie na parze.

Po pierwszym wypróbowaniu tego sposobu przyrządzania posiłków oraz poznania wspaniałego, niezwykle apetycznego wyglądu uzyskanych w ten sposób potraw na pewno Ci się spodoba efekt końcowy. Kluczem do sukcesu jest niewielkie tylko rozszerzenie swoich standardowych umiejętności kulinarnych, które zazwyczaj wykorzystujesz w swoim domu.

Czy chcesz poznać korzyści, jakie zapewnia Ci gotowanie na parze? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury naszego dzisiejszego artykułu!

Zalety, z jakimi wiąże się gotowanie na parze

Gotowanie na parze to sztuka kulinarna licząca sobie ponad tysiąc lat, która stała się stosunkowo niedawno popularna z uwagi na możliwość przygotowywania zdrowych i wykwintnych posiłków dla całej rodziny.

Poniżej zaprezentujemy Ci najważniejsze zalety, jakie może Ci zapewnić gotowanie na parze. Należą do nich między innymi:

1. Niższe koszty ogólne

W rzeczywistości obniżenie kosztów utrzymania jest jednym z podstawowych celów przyświecających wielu rodzinom. Gotowanie na parze jest naprawdę tańszym sposobem na przyrządzanie posiłków od przygotowywania ich tradycyjnymi metodami.

Tanie przygotowanie jedzenia

Wszystko czego potrzebujesz to produkty spożywcze, woda i odrobina soli. Zmniejszasz również koszty związane z zużyciem gazu i energii elektrycznej. A to dlatego, że gotowanie na parze jest procesem, który przebiega bardzo szybko i w wielu wypadkach przy wielokrotnie niższym zużyciu energii.

Możliwe jest zaoszczędzenie dodatkowej sumy pieniędzy podczas przygotowywania najlepszych potraw w domowym zaciszu, zamiast kupowania gotowych półproduktów w sklepach.

2. Większa szybkość przygotowania posiłku

W przypadku, gdy pracujesz, wychowujesz dzieci i masz na głowie sporo dodatkowych prac domowych, Twój czas w ciągu dnia jest bez wątpienia mocno ograniczony.

Jeśli jednak chcesz go zoptymalizować tak, by uzyskać trochę dodatkowego wolnego czasu, gotowanie na parze jest doskonałym rozwiązaniem. Nie musisz wtedy pilnować swojego jedzenia podczas jego przygotowywania, ponieważ cały proces zajmuje jedynie kilka minut. Co więcej, nie istnieje choćby cień szansy, że cokolwiek się przypali lub wykipi.

Przyjemność z rozkoszowania się tą odrobiną wolnego czasu będzie z pewnością tego warte!

3. Gotowanie na parze to niższa kaloryczność gotowych potraw

Gotowanie na parze w przypadku warzyw nie wymaga stosowania jakichkolwiek olejów i tłustych produktów. Dodatkowo produkty spożywcze, które jesz przy tego rodzaju gotowaniu, zapewniają Twojemu ciału mniejszą ilość kalorii, właśnie z powodu braku dodatku w postaci tłuszczu.

Gotowanie na parze: niskokaloryczna potrawa

Dla tych z nas, którzy mają na sobie kilka dodatkowych kilogramów i chcą się ich pozbyć, jest to naprawdę doskonała opcja. Wszyscy dietetycy polecają gotowanie na parze swoim pacjentom planującym redukcję wagi.

4. Gotowanie na parze stymuluje Twój metabolizm

Dzięki procesowi gotowania na parze tak uzyskane produkty spożywcze pozwalają się w łatwy i szybki sposób strawić. Dzięki temu Twoja wątroba i cały układ pokarmowy wręcz pokochają tak przyrządzone potrawy.

Ponadto gotowanie na parze redukuje stany zapalne i uczucie ciężkości, które mogą wystąpić po zjedzeniu ciężkostrawnego i tłustego posiłku. Kiedy nadejdzie czas, aby położyć się do łóżka, będzie Ci zdecydowanie łatwiej zasnąć bez konieczności stosowania tabletek nasennych.

5. Zachowanie wszystkich witamin i składników odżywczych znajdujących się w produktach spożywczych

Z uwagi na to, że tak przygotowywane produkty spożywcze nie ma kontaktu z wodą, a jedynie z gorącą parą wodną, naturalne właściwości wszystkich składników potrawy pozostaną nienaruszone.

Zdrowe jedzenie

Możesz w ten sposób dostarczać swojemu organizmowi wszystkie niezbędne witaminy i składniki odżywcze, ponieważ znacznie wzmacniasz w ten sposób swój układ odpornościowy.

6. Bardziej atrakcyjnie wizualnie gotowe dania na talerzu

Potrawy przyrządzone na parze prezentują się na talerzu naprawdę wyśmienicie. Są pełne kolorów i aromatów, które przyciągają uwagę osoby mającej je spożyć. Gotowanie na parze nie powoduje utraty jakiegokolwiek składnika z przyrządzanych w ten sposób produktów.

To naprawdę niesamowite doświadczenie móc widzieć tak ogromną różnicę wizualną dla potrawy przygotowanej według podobnego przepisu, ale z wykorzystaniem innej metody gotowania. Ponadto naukowcy udowodnili wielokrotnie, że atrakcyjna wizualnie potrawa na talerzu znacząco zwiększa apetyt i przyjemność z jedzenia.

7. Gotowanie na parze to sprawniejsze eliminowanie toksyn z Twojego ciała

Dzięki tej metodzie jesz także więcej błonnika. Jeśli chcesz, aby Twoje ciało nie zawierało toksyn, gotowanie na parze jest najlepszą opcją, jaką tylko możesz wybrać.

Gotowanie na parze: ryba i warzywa

Ten sposób przygotowywania potraw eliminuje również toksyny z Twojego organizmu i oczyszcza krew. W ten sposób będziesz miał poczucie bycia bardziej rześkim i bardziej energicznym przez cały dzień.

8. Dobre i zdrowe rozwiązanie dla całej rodziny

Gotowanie na parze jest zalecanym sposobem obróbki termicznej produktów spożywczych dla każdego z nas. Zarówno dzieci, jak i dorośli będą zachwyceni efektem końcowym.

Wreszcie możesz zrobić jeden smaczny i zdrowy posiłek dla całej rodziny. Będzie on zawierał warzywa, mięso, ryby, makaron… coś dla wszystkich smaków i upodobań. Zdrowe, smaczne i tanie jedzenie jest dzięki temu jak najbardziej możliwe. Potrzebny jest tylko garnek, parowar lub sitko i woda.

Ważne jest również wyjaśnienie tego, że gotowanie na parze nie musi ograniczać się tylko do przyrządzania warzyw. Dzięki tej starożytnej technice gotowania możesz tworzyć wiele przepisów z naprawdę wielu różnych produktów spożywczych.

Całość wymaga jedynie zmiany dotychczasowego przyzwyczajenia i porzucenia błędnego przekonania, że gotowanie na parze jest odpowiednie jedynie dla osób chorych. Szczerze mówiąc, jest dokładnie odwrotnie. Ci, którzy używają tej metody, prowadzą o wiele zdrowsze życie i cieszą się dobrym zdrowiem przez wiele lat.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Becerril AV. Decoración y exposición de platos: Presentación para todo tipo de elaboraciones culinarias. Vigo: Ideaspropias Editorial SL; 2014. Available at: https://books.google.es/books?hl=es&lr=&id=4OLvCAAAQBAJ&oi=fnd&pg=PA9&dq=apetito+platos+atractivos&ots=Kv8_wjEMHH&sig=aS15Q4GCNgGE9p95fDfLLidoBFE#v=onepage&q=apetito%20platos%20atractivos&f=false. Accessed 01/14, 2019.
  • Estrada EAC, García CAT, Morga JA. CO141. Análisis de los nutrimentos de la trucha arcoiris después de su cocción al vapor y sus beneficios para la salud. Archivos Latinoamericanos de Nutrición 2015; 65 (Suplemento 2). Available at: https://www.alanrevista.org/ediciones/2015/suplemento-2/art-119/. Accessed 01/14, 2019.
  • Herrera González A, Nasiff Hadad A, Arus Soler E, Cand Huerta C, León N. Hígado graso: Enfoque diagnóstico y terapéutico. Rev Cubana Med 2007; 46 (1). Available at: http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-75232007000100009. Accessed 01/14, 2019.
  • Zamora JD. Antioxidantes: micronutrientes en lucha por la salud. Revista chilena de nutrición 2007; 34 (1): 17-26. Available at: https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?pid=S0717-75182007000100002&script=sci_arttext&tlng=en. Accessed 01/14, 2019.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.