Wrzody trawienne – 10 objawów tego schorzenia

Chociaż wrzody trawienne mogą być spowodowane różnymi przyczynami, jeśli zauważysz u siebie kilka objawów z tej listy, powinieneś udać się do lekarza, aby przeprowadzić badania i rozpocząć leczenie.
Wrzody trawienne – 10 objawów tego schorzenia

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Wrzody trawienne są uszkodzeniem, które występuje w wewnętrznej wyściółce żołądka. Jest to rodzaj uszkodzenia spowodowany nadmiernym wytwarzaniem kwasów żołądkowych, które może być wywoływane przez różne czynniki.

Główną przyczyną jest zazwyczaj infekcja bakteriami H. pylori, czyli drobnoustrojem, który namnaża się w określonych warunkach. Wrzody żołądkowe mogą być również efektem stosowania pewnych leków i występowaniem zaburzeń trawiennych.

Chociaż spożywanie alkoholu, jedzenie pokarmów drażniących przewód pokarmowy i palenie papierosów nie są bezpośrednimi przyczynami wrzodów trawiennych, to regularne spożywanie tych produktów może pogorszyć objawy i zwiększyć prawdopodobieństwo występowania komplikacji.

Choć objawy tego schorzenia mogą nie być oczywiste na pierwszy rzut oka, szybka diagnoza i leczenie mają kluczowe znaczenie, aby powstrzymać rozwój dalszych problemów. Dzisiaj chcemy podzielić się 10 objawami, które ostrzegają o obecności wrzodów trawiennych – dzięki temu będziesz mógł zidentyfikować ten problem w przyszłości!

Dowiedz się, co to za objawy!

Wrzody trawienne – objawy

1. Zapalenie żołądka

Zapalenie żołądka może mieć wiele przyczyn. Nie zapomnij jednak, że jest to jeden z pierwszych objawów wrzodów.

wrzody trawienne
  • Możesz zauważyć obrzęk brzucha, któremu prawie zawsze towarzyszy uczucie ciężkości lub dyskomfortu.
  • Zapalenie żołądka pojawia się z powodu reakcji zapalnej organizmu, który chce zwalczyć produkcję kwasu w żołądku.

2. Pieczenie i ból żołądka

Nieprzyjemne pieczenie w żołądku może wskazywać na tworzenie się wrzodów żołądka. Możesz również odczuwać ból, który może być wynikiem urazu błony śluzowej żołądka.

  • Poczujesz dyskomfort na obszarze między mostkiem a pępkiem. W zależności od umiejscowienia owrzodzenia, czasami możesz odczuwać ból wzdłuż boków ciała.
  • Stan ten pogarsza się zazwyczaj po zjedzeniu ostrych lub bardzo gorących potraw.

3. Utrata apetytu

Wiele pacjentów cierpiących na wrzody trawienne traci apetyt. Jest to spowodowane zachowaniem układu trawiennego po spożyciu posiłku.

wrzody trawienne - utrata apetytu
  • Pieczenie i obrzęk po jedzeniu powoduje, że osoby z wrzodami trawiennymi tracą chęć spożywania normalnych ilości jedzenia.
  • Stan ten może stać się przewlekłym problemem prowadzącym do niedoborów żywieniowych.

4. Nudności lub wymioty

Podobnie jak wiele innych zaburzeń trawiennych, wrzody mogą powodować nudności i wymioty.

  • Nadmierna produkcja soków żołądkowych podrażnia śluzówkę żołądka i uruchamia mechanizm obronny, który może być odczuwany, jako konieczność wymiotowania.
  • W niektórych przypadkach problem wrzodów może stać się tak poważny, że będzie skutkować wymiotami podczas spożywania określonych potraw.

5. Niestrawność

wrzody trawienne - niestrawność

Spożywanie zbyt dużej ilości jedzenia lub niektórych rodzajów żywności może powodować niestrawność. W przypadku pojawienia się wrzodów trawiennych problem ten występuje jeszcze częściej.

  • Rany w ściankach żołądka powodują podrażnienie i ból podczas jedzenia kwaśnych lub ciężkostrawnych produktów.
  • W przypadku pojawienia się tego stanu możesz doświadczyć gazów, rozstroju żołądka i innych objawów.

6. Zmiany w stolcu

Zmiany w kolorze lub konsystencji stolca nigdy nie powinny być bagatelizowane. Nie muszą być oznaką wyłącznie wrzodów trawiennych – wiele chorób układu trawiennego może powodować ten problem.

  • W przypadku zmian w stolcu należy zwrócić uwagę, czy kał jest ciemny lub lepki. Jeśli problem wrzodów jest poważny, w stolcu może pojawić się krew.

7. Nietolerancje pokarmowe

Obecność wrzodów powoduje, że Twój żołądek staje się bardziej wrażliwy – dlatego też możesz zauważyć pewne nietolerancje pokarmowe, nawet jeśli wcześniej nie miałeś do czynienia z taką sytuacją.

wrzody trawienne - nietolerancje
  • Niektóre pokarmy mogą pogarszać stan zapalny, powodując nasilenie się bólu i dyskomfortu.
  • Osoby cierpiące na wrzody trawienne mają zazwyczaj problem ze spożywaniem tłustych, pikantnych lub bardzo słodkich potraw.

8. Znaczna utrata wagi

Jeśli owrzodzenie nie jest odpowiednio szybko leczone, osoba chora może zauważyć widoczną i niepokojącą utratę wagi.

  • Jest to zazwyczaj związane z brakiem apetytu, który uniemożliwia odpowiednie odżywianie się.
  • Stan ten może wymagać dodatkowych badań, ponieważ inne choroby przewlekłe, takie jak rak, również mogą powodować utratę wagi.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz: Owoce, które przyśpieszają odchudzanie

9. Ogólne złe samopoczucie

Objawy wrzodów bardzo często mogą być mylone z grypą. Chociaż nie ma to żadnego związku ze sobą, wiele osób twierdzi, że ogólne złe samopoczucie może być spowodowane chorobami układu oddechowego.

  • Możesz czuć zmęczenie i osłabienie mięśni, zazwyczaj związane z łagodną gorączką.

10. Ból głodowy

Podczas gdy choroba wrzodowa może powodować brak apetytu u niektórych pacjentów, u innych często powoduje bóle głodowe, nawet po spożyciu posiłku.

  • Uczucie to nie jest rzeczywistym głodem, ale reakcją organizmu na wzrost produkcji kwasu żołądkowego.

Jeśli zauważyłeś u siebie kilka symptomów, o których mówiliśmy powyżej, to dobry moment, aby szukać pomocy lekarza. To bardzo ważne, aby wyleczyć wrzody trawienne tak szybko, jak to możliwe, szczególnie, jeśli ból powraca po pierwszym leczeniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chan, F. K., & Lau, J. Y. W. (2016). Peptic ulcer disease. Sleisenger and Fordtran’s Gastrointestinal and Liver Disease: Pathophysiology/Diagnosis/Management. 10th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders.
  • Kempenich, J. W., & Sirinek, K. R. (2018). Acid Peptic Disease. Surgical Clinics, 98(5), 933-944.
  • Lee, S. P., Sung, I. K., Kim, J. H., Lee, S. Y., Park, H. S., & Shim, C. S. (2017). Risk factors for the presence of symptoms in peptic ulcer disease. Clinical endoscopy, 50(6), 578.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.