Sposoby na pobudzenie apetytu dziecka

Czy zauważyłaś, że Twojemu dziecku brakuje apetytu? Jeśli tak, skonsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że przyczyną problemu nie jest podłoże zdrowotne. Przeczytaj również nasze rady na jego pobudzenie.
Sposoby na pobudzenie apetytu dziecka
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Dziecko z brakiem apetytu może być zmartwieniem dla rodziców, którzy często nie wiedzą jak rozwiązać ten problem. Zmuszanie dziecka do jedzenia może natomiast powodować u niego presję. Kluczem do rozwiązania tego problemu jest użycie naturalnych sposobów na pobudzenie apetytu u dziecka.

W artykule poznasz metody, które pomogą Ci walczyć z niechęcią dziecka do jedzenia. Po wdrożeniu je w życie, Twoja pociecha z przyjemnością będzie pałaszowała posiłki bez żadnego zmuszania.

Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Wiele dzieci zmaga się z brakiem apetytu, przez co nie odczuwają głodu. W niektórych przypadkach jest to tylko tymczasowa faza przejściowa. Kiedy jednak problem utrzymuje się, bardzo często powoduje zmartwienia dla rodziców.

Oto niektóre przyczyny braku apetytu u dzieci:

  • Nietolerancja pokarmowa: kiedy Twoja pociecha nie ma ochoty na niektóre produkty, być może jej organizm ich nie toleruje.

Może tak być w przypadku mleka, mąki czy też suszonych owoców. Warto więc poobserwować dziecko i przyjrzeć się, czy nie ma problemów z układem pokarmowym.

  • Anemia: niedobór żelaza także może być przyczyną zmniejszonego apetytu u dziecka. W tym przypadku należy zapewnić mu zbilansowaną dietę.

Bardzo ważne jest również włączenie do diety pokarmów z wysoką zawartością żelaza.

  • Pasożyty jelitowe: pasożyty bardzo często występują u dzieci, ponieważ maluchy wielokrotnie dotykają ust brudnymi rękoma. Wówczas pasożyty, które dzieci mają na rękach przedostają się do układu pokarmowego. Jednak objawy, które mogłyby wskazywać na ich obecność w jelitach mogą być trudne do wykrycia lub nieprawidłowo zdiagnozowane.

Pozostałe objawy to: nerwowość, rozszerzone źrenice a także swędzący nos i odbyt.

  • Problemy emocjonalne: pamiętaj, aby nie eliminować problemów emocjonalnych jako czynnika mającego wpływ na brak apetytu. Rodzinne konflikty lub jakiekolwiek nieprzyjazne zdarzenia w rodzinnym środowisku dziecka mogą mieć wpływ na zaburzenia apetytu.
  • Choroby: jeśli brak apetytu u Twojego dziecka utrzymuje się przez dłuższy czas lub pociecha w ogóle nie chce jeść, powinnaś skonsultować się z lekarzem, aby zalecił wykonanie specjalistycznych badań. W ten sposób dowiesz się, czy przyczyną nie jest choroba.

Niektóre farmaceutyki działające na pobudzenie apetytu mogą mieć skutki uboczne. Najlepiej najpierw spróbować naturalnych środków, a także wprowadzić w życie dziecka zbilansowaną dietę i zdrowy tryb życia.

Naturalne sposoby na pobudzenie apetytu dziecka

1. Ziarna pyłku pszczelego

Pyłek pszczeli należy do grupy ,,superfoods” i pomaga przy problemach spowodowanych niedoborami żywieniowymi. Aby w pełni skorzystać z jego leczniczych właściwości, ziarna pyłku powinno się zmielić i spożywać przed jedzeniem w ilości odpowiedniej do wieku.

pyłek pszczeli na pobudzenie apetytu u dziecka

2. Drożdże piwne

Drożdże zawierają witaminy, minerały, aminokwasy i świetnie działają na pobudzenie apetytu. Co więcej, stanowią doskonały suplement sprzyjający zdrowemu rozwojowi fizycznemu i psychicznemu.

3. Krwawnik

Krwawnik to zioło, które dzięki swoim leczniczym właściwościom zwiększa łaknienie i pobudza trawienie. Stosuje się je także w celu oczyszczenia jelit z pasożytów powodujących spadek apetytu u dziecka.

krwawnik na pobudzenie apetytu

4. Lucerna

Lucerna jest rośliną o wielu zdrowotnych właściwościach, dlatego też znajduje swoje zastosowanie w profilaktyce różnych chorób.

Poza poprawą apetytu pomaga również w dolegliwościach, takich jak zgaga i wrzody żołądka.

5. Ciekawe pomysły kulinarne na pobudzenie apetytu

Dobrym pomysłem jest przygotowywanie różnorodnych i oryginalnych posiłków. Przyrządzaj ciekawie wyglądające potrawy, pobaw się w artystę i kreuj ciekawe kształty. To na pewno zachęci dziecko do jedzenia.

Jeśli Twój maluch nie chce jeść roślin strączkowych, ryb lub warzyw, możesz spróbować przyrządzić na ich bazie różne nadzienia lub ciasta. Warto do diety dziecka włączyć również ciecierzycę.

ciecierzyca

6. Mały pomocnik w kuchni

Dziecko powinno pomagać rodzicom w kuchni, wykonując czynności adekwatne do wieku. Dzięki temu mały kucharz z ochotą zje przygotowany wspólnie posiłek.

Polecamy przeczytać również: Apetyt na słodycze – 5 zdrowych zamienników

7. Uprawianie sportu

Jednym z większych problemów w dzisiejszym świecie jest fakt, że dzieci prowadzą siedzący tryb życia i nie mają odpowiedniej ilości ruchu.

rodzinne uprawianie sportu

Jest to wynikiem postępu urbanizacyjnego i technologicznego, a także braku uwagi ze strony często zapracowanych rodziców. Niezmiernie ważne jest, aby rodzice dbali o fizyczny rozwój dziecka i tak planowali dzień, aby móc poświęcić swoim pociechom czas na wspólne uprawianie sportu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Asociación Española de Pediatría. Mi niño no come. Junio 2021.
  • Calzada-León R, Altamirano-Bustamante N, Ruíz-Reyes Mª L. Reguladores neuroendocrinos y gastrointestinales del apetito y la saciedad. Boletín Médico del Hospital Infantil de México. Diciembre  2008. 65 (5):
  • Carnell, Susan et al. Parent feeding behavior and child appetite: associations depend on feeding style. International journal of eating disorders. 2014. vol. 47 (7): 705-9.
  • Galle, J. What to do when a child won’t eat: feeding disorders and developmental disabilities. Center for Autism & Related Disorders. [Online]
  • Tapia A, Masson L. Detección de síntomas depresivos en pacientes con sobrepeso y obesidad. Revista Chilena de Nutrición. Agosto 2006. 33 (2): 162-169.
  • Citation: POWELL, F. … et al., 2011. Appetite regulation in early childhood: the impact of parenting behaviours and child temperament. IN: Mitchell, S.R. (ed.) Appetite: Regulation, Role in Disease and Control. Hauppauge NY: Nova Science Publishers, pp. 1 – 28.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.