Sposoby na pobudzenie apetytu dziecka

· Czerwiec 7, 2018
Czy zauważyłaś, że twojemu dziecku brakuje apetytu? Jeśli tak, skonsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że przyczyną problemu nie jest podłoże zdrowotne.

Dziecko z brakiem apetytu może stanowić zmartwienie dla rodziców, którzy często nie wiedzą jak rozwiązać ten problem. To z kolei może sprawiać, że dziecko będzie czuło presję, kiedy rodzice będą zmuszali je do jedzenia. Kluczem do rozwiązania tego problemu jest wykorzystanie naturalnych sposobów na pobudzenie apetytu u dziecka.

W tym artykule odkryjesz metody, które pomogą w walce z niechęcią dziecka do jedzenia. Od teraz twoja pociecha z przyjemnością będzie pałaszowała posiłki, a ty nie będziesz już musiała jej do tego zmuszać.

Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Wiele dzieci cierpi na brak apetytu i nie odczuwa głodu. W niektórych przypadkach jest to tylko tymczasowa faza przejściowa, które nie trwa długo. Kiedy jednak problem utrzymuje się, bardzo często jest to powodem zmartwień dla rodziców.

Oto niektóre z przyczyn dla których dziecko nie ma apetytu:

  • Nietolerancja pokarmowa: kiedy pociecha nie ma ochoty na niektóre produkty może to oznaczać, że jej organizm ich nie toleruje.

Może tak być w przypadku mleka, mąki czy też suszonych owoców. Warto więc poobserwować dziecko i przyjrzeć się czy nie występują u niego problemy z układem pokarmowym.

  • Anemia: niedobór żelaza może być przyczyną zmniejszonego apetytu u dziecka. W tym przypadku należy zapewnić mu zbilansowaną dietę.

Bardzo ważne jest również włączenie w dietę pokarmów z wysoką zawartością żelaza.

  • Pasożyty jelitowe: pasożyty bardzo często występują u dzieci, ponieważ maluchy wielokrotnie dotykają ust brudnymi rękoma. Wówczas pasożyty, które dzieci mają na rękach przedostają się do układu pokarmowego. Jednak objawy, które mogłyby wskazywać na ich obecność w jelitach mogą być trudne do wykrycia lub nieprawidłowo zdiagnozowane.

Pozostałe objawy to: nerwowość, rozszerzone źrenice a także swędzący nos i odbyt.

  • Problemy emocjonalne: pamiętaj, aby nie eliminować problemów emocjonalnych jako czynnika mającego wpływ na brak apetytu. Jeśli w twojej rodzinie są konflikty lub jakiekolwiek nieprzyjazne zdarzenia w rodzinnym środowisku dziecka, może to wpłynąć na zaburzenia apetytu.
  • Choroby: jeśli brak apetytu u twojego dziecka utrzymuje się przez dłuższy czas lub pociecha w ogóle nie chce jeść, powinnaś skonsultować się z lekarzem, aby ten zalecił wykonanie specjalistycznych badań. W ten sposób dowiesz się czy przyczyną nie jest choroba.

Pamiętaj, że niektóre farmaceutyki działające na pobudzenie apetytu mogą mieć skutki uboczne. Dlatego właśnie zalecamy, abyś najpierw spróbowała naturalnych środków a także wprowadziła w życie dziecka zbilansowaną dietę i zdrowy tryb życia.

Naturalne sposoby na pobudzenie apetytu dziecka

1. Ziarna pyłku pszczelego

Pyłek pszczeli należy do grupy ,,superfoods” i jest pomocny w problemach spowodowanych niedoborami żywieniowymi. Aby w pełni skorzystać z jego leczniczych właściwości, ziarna pyłku powinno się zmielić i spożywać przed jedzeniem w ilości odpowiedniej do wieku.

Pyłek pszczeli na pobudzenie apetytu u dzieka

2. Drożdże piwne

Drożdże są bogate w witaminy, minerały, aminokwasy i świetnie działają na pobudzenie apetytu. Co więcej, stanowią doskonały suplement sprzyjający zdrowemu rozwojowi fizycznemu i psychicznemu.

Zobacz również: Zaburzenia odżywiania

3. Krwawnik

Krwawnik to zioło, które dzięki swoim leczniczym właściwościom zwiększa łaknienie i pobudza trawienie. Stosuje się je także w celu oczyszczenia jelit z pasożytów, które mogą powodować spadek apetytu u dziecka.

Krwawnik napar na apetyt

4. Lucerna

Lucerna jest rośliną o wielu zdrowotnych właściwościach, dlatego też znajduje swoje zastosowanie w profilaktyce różnych chorób.

  • Poza poprawą apetytu, pomaga w dolegliwościach takich jak zgaga i wrzody żołądka.

Przeczytaj także: Słoik szczęścia – Twoje dzieci go pokochają!

5. Ciekawe pomysły kulinarne

Dobrym pomysłem jest przygotowywanie różnorodnych i oryginalnych posiłków. Przyrządzaj ciekawie wyglądające potrawy, pobaw się w artystę i kreuj ciekawe kształty. To na pewno zachęci dziecko do jedzenia.

Jeśli twój maluch nie chce jeść roślin strączkowych, ryb czy też warzyw, możesz spróbować przyrządzić na ich bazie różne nadzienia lub ciasta. Warto również włączyć do diety dziecka ciecierzycę.

Ciecierzyca

6. Mały pomocnik w kuchni

Dziecko powinno pomagać rodzicom w kuchni wykonując czynności adekwatne do wieku. Dzięki temu mały kucharz z ochotą zje przygotowany wspólnie posiłek.

7. Uprawianie sportu

Jednym z większych problemów w dzisiejszym świecie jest fakt, że dzieci prowadzą siedzący tryb życia i nie mają odpowiedniej ilości ruchu.

Rodzinne uprawianie sportu

Jest to wynikiem postępu urbanizacyjnego i technologicznego, a także braku uwagi ze strony często zapracowanych rodziców. Niezmiernie ważne jest, aby dbali oni o fizyczny rozwój dziecka i tak planowali dzień, aby móc poświęcić swoim pociechom czas na wspólne uprawianie sportu.

  • Carnell, Susan et al. “Parent feeding behavior and child appetite: associations depend on feeding style” International journal of eating disorders vol. 47,7 (2014): 705-9.
  • Galle, J. What to do when a child won’t eat: feeding disorders and developmental disabilities. Center for Autism & Related Disorders. [Online] Avaiable at: https://www.centerforautism.com/Data/Sites/1/media/Feeding-Presentation-South-Africa-1.pdf
  • Citation: POWELL, F. … et al., 2011. Appetite regulation in early childhood: the impact of parenting behaviours and child temperament. IN: Mitchell, S.R. (ed.) Appetite: Regulation, Role in Disease and Control. Hauppauge NY: Nova Science Publishers, pp. 1 – 28.