Błędy w żywieniu dzieci - co rodzice robią źle?

Dzieci potrzebują dobrze zbilansowanej diety, aby móc rosnąć i rozwijać się. Łatwo jest jednak popełniać pewne błędy, które mogą zmienić się w niezdrowe nawyki u Twoich dzieci.
Błędy w żywieniu dzieci - co rodzice robią źle?

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W dzisiejszym artykule omówimy, jakie błędy w żywieniu dzieci popełniają rodzice oraz podpowiemy, jak temu zaradzić.

Pierwsze miesiące życia

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia dziecko powinno odżywiać się wyłącznie mlekiem matki. Dostarcza ono niezbędnych składników odżywczych, a także przyczynia się do wzmocnienia i rozwoju przewodu pokarmowego i układu odpornościowego.

Po tym okresie powinno się wprowadzać inne rodzaje żywności. Jednak sposób, w jaki się to odbywa, kształtuje przyszłe ulubione smaki i nawyki żywieniowe dzieci. Pamiętaj, że jako rodzic jesteś przykładem do naśladowania – dzieci starają się kopiować wszystko to, co robisz podczas spożywania posiłków i generalnie wszystko to, co robisz. Dlatego też łatwo popełnić błędy w żywieniu dzieci, nie orientując się nawet, że robimy coś nie tak.

Większość dorosłych prowadzi intensywny tryb życia, ale należy pamiętać, że w żaden sposób nie powinno to przeszkadzać w wypracowaniu porządnej rutyny żywieniowej. To podstawa zdrowego stylu życia u Twoich dzieci.

Błędy w żywieniu dzieci – 7 grzechów głównych rodziców

Przygotowywanie niepełnowartościowych śniadań

Śniadanie to najważniejszy posiłek, ponieważ przygotowuje organizm do rozpoczęcia dnia i przysparza nam energii. Dlatego też Twoje dziecko powinno codziennie spożywać pożywne śniadanie przed wyjściem do przedszkola lub szkoły.

Niestety, Twój szybki styl życia może doprowadzić do tego, że posiłek ten będzie uproszczony i nie będzie na tyle wartościowy, jak powinien. Wielu rodziców daje dzieciom sok i ciasteczka lub płatki zbożowe z dużą ilością cukru. Takie zachowanie ma duży, negatywny wpływ na wyniki w nauce dziecka i jego zdrowie.

Dzieci powinny spożywać pełnowartościowe śniadania, które zaspokoją ich potrzeby energetyczne. Posiłek musi zawierać błonnik, tłuszcz, białko i węglowodany. Dobrym wyborem będą pełnoziarniste, naturalne płatki zbożowe, jogurt, kanapka z pełnoziarnistego pieczywa z szynką lub serem, a także porcja owoców.

Odpowiednie śniadanie wzmocni koncentrację i pamięć u dzieci, jak również poprawi ich zdolność uczenia się. Spożywanie pożywnych śniadań zapobiega także otyłości.

Brak odpowiedniej struktury i stałych godzin posiłków

Codzienna rutyna jest zdrową i dobrą metodą dyscyplinowania dzieci. Musimy nauczyć nasze pociechy, jak należy wykonywać codzienne zadania, podejmować obowiązki i tworzyć zdrowe nawyki żywieniowe. Błędy w żywieniu dzieci są najczęściej efektem złego przykładu ze strony rodziców.

Ustalenie harmonogramu posiłków równoważy apetyt i trawienie u dziecka; uczy je także dyscypliny. Co więcej, posiłki mogą stać się tym szczególnym momentem w ciągu dnia, który spędzacie całą rodziną.

błędy w żywieniu dzieci

Dzieci powinny spożywać pięć posiłków dziennie. Obejmuje to trzy główne posiłki i dwie przekąski. Pomoże im to lepiej przyswajać składniki odżywcze i zapobiega otyłości.

Podawanie porcji posiłków dla dorosłych

Oczywiście, wszyscy chcemy, aby nasze dzieci zdrowo rosły i były silne. Nie oznacza to jednak, że powinny jeść więcej, niż potrzebują. Podawanie dzieciom porcji dla dorosłych to duży błąd, ale łatwo go uniknąć.

Dzieci nie mają takiej samej pojemności żołądka i takich samych potrzeb żywieniowych jak dorośli. Jednak wielu rodziców wypełnia talerze swoich pociech w taki sposób, że są one przejedzone lub z powodu nadmiernych ilości całkowicie odmawiają spożycia posiłku.

Unikaj nadmiernego przekarmiania dzieci i edukuj je w kwestii tego, jak należy właściwie jeść, pamiętając o ich poszczególnych potrzebach.

Produkty przetworzone kontra owoce i warzywa

Od najmłodszych lat dzieci zaczynają koncentrować swoje preferencje na „smacznych” produktach, które są przetworzone przemysłowo. Większość z tych produktów jest bogata w tłuszcze i dodatki chemiczne, które mogą prowadzić do uzależnienia się od nich.

Twoim obowiązkiem, jako rodzica jest trzymanie tego typu produktów z dala od dzieci i próby kontrolowania ich konsumpcji w szkole i innych miejscach, w których mogą się pojawiać. Podawaj swojemu dziecku warzywa i owoce, w najróżniejszych formach.

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko było silne i zdrowe, upewnij się, że zapewniasz mu zbilansowaną dietę bogatą w białka, węglowodany, witaminy, lipidy i minerały.

Nagrody w postaci niezdrowych produktów

Chociaż większość z nas zna korzyści płynące ze zdrowego odżywiania się, często nagradzamy nasze dzieci smakołykami, które są pełne cukru, soli lub zawierają dużą ilość tłuszczów trans. Oprócz tego, że takie produkty nie dostarczają składników odżywczych, należy pamiętać, że zawierają one również wiele uzależniających substancji chemicznych.

niezdrowe produkty

Badania pokazują, że spożywanie „pysznej” przetworzonej żywności uruchamia ośrodki przyjemności w mózgu i uwalnia hormony „dobrego samopoczucia”, takie jak dopamina i serotonina. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do uzależnienia.

Unikaj więc oferowania tego typu „nagród” dla dzieci, które spożywają także owoce i warzywa. W przeciwnym razie wyrobisz w nich przekonanie, że zdrowe posiłki stanowią formę kary. Jest wiele pysznych alternatyw dla produktów przemysłowych. Możesz poszukać ciekawych przepisów online!

Wyganianie dzieci z kuchni

Wkład malucha podczas gotowania może być niewielki, ale może on na przykład mieszać sos lub dodać tu i tam nieco soli. Dla dzieci jest to ciekawa i stymulująca zabawa, jeśli mogą zjeść to, co pomagały przygotować.

Jest to doskonała strategia, aby zmotywować najmłodszych do wypróbowania nowych produktów spożywczych. Co więcej, wspólne gotowanie rozwija u nich poczucie odpowiedzialności i uczy dzielenia się obowiązkami domowymi.

Oczywiście powinieneś stosować środki bezpieczeństwa podczas korzystania z ostrych przyrządów kuchennych. Ucz dzieci, jak bezpiecznie ich używać, zamiast od razu wszystkiego im zabraniać. Jest wiele łatwych i pożywnych przepisów, które Ty i Twoje pociechy możecie razem przygotowywać.

Powtarzanie sposobu prezentacji i smaków

Zarówno oczy, jak i nos to narządy, które jako pierwsze są stymulowane podczas posiłków. Kolorowy talerz będzie bardzo interesujący dla dziecka, a ciekawość ta sprawi, że maluch spróbuje jedzenia znajdującego się na talerzu.

Jedyne, czego potrzebujesz, to odrobina kreatywności i dobre pomysły. Staraj się prezentować posiłki na różne sposoby. Na przykład soczewica świetnie nadaje się do zup, burgerów i past do smarowania. Dynię można natomiast spożywać w postaci kremu, sosu do makaronu, a nawet jako dodatek do sernika.

Próbuj nowych przypraw, a doznania smakowe będą dużo lepsze nie tylko dla Twojego dziecka, ale dla całej rodziny.

Ogólne porady

Mamy nadzieje, że nasz artykuł okaże się dla Ciebie pomocny.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące diety swoich dzieci, skonsultuj się z pediatrą. Lekarz może pokazać Ci najlepsze sposoby na wdrożenie nowych nawyków i unikać błędów w przygotowywaniu posiłków, które mogą wpłynąć na przyszłość Twoich pociech.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Binns C., Lee M., Low WY., The long term public heatlh benefits of breastfeeding. Asia Pac J Public Healh, 2016. 28 (1): 7-14.
  • Lopez Minguez J., Gómez Abellán P., Garaulet M., Timing of breakfast, lunch, and dinner. Effects on obesity and metabolic risk. Nutrients, 2019.
  • Schnabel L., Kesse Guyot E., Alles B., Touvier M., et al., Association between ultraprocessed food consumption and risk of mortality among middle aged adults in france. JAMA, 2019. 179 (4): 490-498.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.