Rzucenie palenia papierosów - 5 pozytywnych zmian

Rezygnacja z nałogu palenia tytoniu naprawdę leży w naszej mocy, jeśli tylko chcemy poprawić nasze zdrowie. Znajomość pewnych pozytywnych zmian, które się z tym wiążą, pomoże nam podjąć decyzję.
Rzucenie palenia papierosów - 5 pozytywnych zmian

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Papierosy są produkowane z liści tytoniu zawierających nikotynę, które po podpaleniu wytwarzają charakterystyczny dym. Palacz konsumuje i wdycha składniki chemiczne, które bardzo uzależniają.

Chodzi między innymi o nikotynę, gazy drażniące i substancje rakotwórcze, wolne rodniki i utleniacze, metale i pierwiastki promieniotwórcze. Dlatego rzucenie palenia papierosów może być dla niektórych ludzi bardzo trudne.

Produkty takie jak papierosy i cygara są uważane za szkodliwe, ponieważ generują uzależnienie u konsumenta. Psychologicznie palacz czuje, że nie może żyć bez używki, ponieważ jego ciało tak bardzo się do niej przyzwyczaiło. Toksyczne skutki palenia tytoniu odbijają się zarówno na zdrowiu fizycznym jak i psychicznym.

Zrozumiałe jest zatem, że lekarze bezwzględnie zalecają rzucenie palenia papierosów.

Palenie uważane jest za poważne zagrożenie dla zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest to jedna z głównych przyczyn raka płuc i chorób układu oddechowego. Podczas wdychania dymu tytoniowego do organizmu uwalniają się toksyczne substancje.

Aktywnym palaczem jest ten, kto bezpośrednio konsumuje produkt. Z drugiej strony, bierny palacz pośrednio wdycha dym aktywnego palacza i również cierpi z powodu konsekwencji zdrowotnych. Wśród konsekwencji wdychania dymu najczęstsze są trudności w oddychaniu, zmęczenie, lęk i uzależnienie od nikotyny.

Uzależniony od tytoniu uważa, że palenie zmniejsza poziom stresu i niepokoju. To uczucie jest typowym efektem psychologicznym, ponieważ tak właśnie reaguje umysł zależny od narkotyku po otrzymaniu dawki.

Chociaż jest to złożony proces, rzucenie palenia papierosów generuje pozytywne zmiany w osobie, która podejmuje wyzwanie. Kluczem do porzucenia tego nałogu będzie Twoja gotowość i chęć rozpoczęcia zdrowego życia. Jeśli Twoim celem jest rzucenie palenia tytoniu, albo już jesteś w procesie, ten artykuł z pewnością Ci pomoże. Poznasz tutaj 5 pozytywnych zmian, których doświadczysz po wyjściu z uzależnienia.

1. Rzucenie palenia papierosów poprawi oddychanie

Kiedy palisz tytoń, wdychasz dym, a toksyczne substancje trafiają bezpośrednio do płuc. Jako palacz zaczynasz mieć trudności z oddychaniem, ponieważ zatrzymujesz szkodliwe składniki w swoim ciele. Oddychanie ma fundamentalne znaczenie dla człowieka, a palenie utrudnia ten proces.

Kiedy rzucisz palenie, oddech się poprawi, ponieważ płuca zostaną oczyszczone. Patogenne zanieczyszczenia zostaną wyeliminowane z organizmu, a efekty toksyczne z czasem znikną.

Na początku będzie to trudne, ponieważ poczujesz, że nie możesz oddychać, ale to dlatego, że płuca otrzymają czyste substancje z powietrza. Oczyść więc płuca i wreszcie poczuj, co to znaczy oddychać pełna piersią.

2. Zmęczenie zniknie

Zmęczenie spowodowane jest niewydolnością oddechową. Dla osoby palącej papierosy, wykonywanie codziennych czynności jest trudne, ponieważ ciało jest słabe i niedotlenione. Chodzenie, bieganie i uprawianie sportu jest wyzwaniem dla palacza, ponieważ ciągle brakuje mu energii.

Rzucenie palenia dla oddechu

Stopniowo, gdy Twoje płuca przejdą proces detoksykacji, zmęczenie zniknie, a utracone zasoby energii powrócą. Rzucenie palenia papierosów przywróci Ci siłę i witalność. Zmęczenie nie będzie już Twoim wrogiem, ponieważ pokonasz je, rzucając papierosy.

3. Twoje życie stanie się zdrowe

Zdrowe życie jest jedną z głównych korzyści rzucenia palenia. Ciało się zmieni i poczujesz się zdrowo, ponieważ układ oddechowy będzie działał optymalnie. Po oczyszczeniu płuc, mózg otrzyma więcej tlenu i poprawi Ci się szybkość i zdolność myślenia. Z łatwością będziesz rozwiązywać trudne sytuacje, które pojawiają się w życiu.

Rzucenie palenia papierosów pomoże Ci również odzyskać dobre nawyki żywieniowe. Nałóg papierosowy odbiera palaczowi apetyt, który jedzenie zastępuje paleniem. To się jednak całkowicie zmieni, gdy porzucisz nawyk. Twoje ciało Ci podziękuje, ponieważ będziesz się dobrze się odżywiać i wreszcie zaczniesz mu dostarczać niezbędne składniki odżywcze.

4. Po rzuceniu palenia papierosów możesz uprawiać sport bez trudności

Zajęcia sportowe nie będą już dla Ciebie wyzwaniem, ponieważ rzucenie palenia tytoniu przyniesie korzyści dla Twojej sprawności fizycznej i psychicznej. Sport to sposób na pożyteczne ukierunkowanie energii i ograniczenie nawrotów niepokoju.

Wybierz sport, który sprawia Ci przyjemność i skup swoją energię na uwalnianiu toksyn z ciała. Oczyść umysł i zajmuj się ćwiczeniem, ponieważ przyniesie Ci to ogromne korzyści zdrowotne.

5. Rzucenie palenia generuje również wymierne oszczędności

Kupowanie papierosów jest często kosztowne, ponieważ produkcja tytoniu wiąże się ze skomplikowanymi procesami przemysłowymi. W ciągu tygodnia, jako palacz możesz wydawać dużo pieniędzy na kupowanie tytoniu, ale jest to dla Ciebie naturalny i konieczny zakup. Zapominasz jednak, że możesz wykorzystać te pieniądze na bardziej produktywne wydatki.

Rzucenie palenia generuje oszczędności

Rzucenie palenia wygeneruje spore oszczędności dla Twojej kieszeni. Zainwestuj odzyskane pieniądze i swój czas, aby poprawić dietę i rozpocząć efektywne działania dla ciała. Budowanie dobrobytu zaczyna się od małych nawyków, takich jak oszczędzanie, a rzucenie palenia papierosów wydatnie Ci pomoże w tym procesie.

Istnieje wiele korzyści, które przynosi rzucenie palenia. Dzięki tym 5 pozytywnym zmianom zobaczysz, że odstawienie papierosów całkowicie zmieni Twoje życie. Chęć zapalenia i zaciągnięcia się dymem odejdzie do przeszłości i Twoje samopoczucie poprawi się bardziej, niż się tego spodziewasz. Zacznij już od dziś a Twoje ciało Ci podziękuje!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • OMS | ¿Afecta el humo de tabaco a los no fumadores?. (2012). Retrieved 16 September 2020, from https://www.who.int/features/qa/60/es/
  • Tabaquismo. Retrieved 16 September 2020, from https://www.who.int/topics/tobacco/es/
  • Ruiz, A. M., Gómez, I. R., Rubio, C., Revert, C., & Hardisson, A. (2004). Efectos tóxicos del tabaco. Revista de toxicología, 21(2-3), 64-71.
  • Karadoğan, D., Önal, Ö., Şahin, D. S., Kanbay, Y., Alp, S., & Şahin, Ü. (2018). Treatment adherence and short-term outcomes of smoking cessation outpatient clinic patients. Tobacco Induced Diseases, 16.
  • Corwin, E. J., Klein, L. C., & Rickelman, K. (2002). Predictors of fatigue in healthy young adults: moderating effects of cigarette smoking and gender. Biological research for nursing, 3(4), 222-233.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.