Ćwiczenia fizyczne - 5 nawyków, które sprawią, że będzie łatwo je wykonywać po 50 roku życia

Ćwiczenia fizyczne - 5 nawyków, które sprawią, że będzie łatwo je wykonywać po 50 roku życia
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Co robisz teraz jeśli chodzi o ćwiczenia fizyczne? Jak przygotowujesz się do dobicia do 50 roku życia w dobrej formie? W tym artykule podamy kilka wskazówek, dzięki którym będzie to łatwe i przyjemne nawet po ukończeniu 50 lat.

Ile masz lat? Czy uważasz, że będziesz czuć się dobrze i będziesz gotowy, by cieszyć się życiem, gdy dobijesz do 50 lub gdy ja przekroczysz? Zadawałeś już sobie to pytanie, prawda??

Każdego dnia coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie. Dla osób, które były aktywne przez większość swojego życia, kolejne urodziny nie są zmartwieniem. Jednakże osoby prowadzące siedzący tryb życia obawiają się przekroczenia tej daty.

Jeśli martwisz się, że ćwiczenia fizyczne, gdy skończysz 50 lat nie będą dla Ciebie, zacznij rozwijać dobre nawyki, aby cieszyć się lepszym zdrowiem i dobrym samopoczuciem w codziennym życiu.

Powody, dla których powinieneś uprawiać ćwiczenia fizyczne mając powyżej 50 lat

Wiele osób myśli, że gdy się zestarzeje, wszystkie ich zmartwienia znikną. W końcu Twoje dzieci będą dorosłe i nie będziesz miał tylu obowiązków. Jeśli myślisz w ten sposób, powinieneś wiedzieć, że brak aktywności fizycznej powoduje:

  • Ograniczenie umiejętności poznawczych..
  • Utratę masy mięśniowej, napięcia skóry, elastyczności.
  • Utratę mobilności.
  • Zmniejszenie prędkości poruszania się.

Jeśli lubisz dbać o siebie, na pewno zacząłeś odczuwać strach po przeczytaniu wyżej wymienionych efektów. W takim przypadku zalecamy zacząć ćwiczyć od razu, a także wówczas gdy masz już ponad 50 lat oraz podjąć następujące środki ostrożności.

Nie ignoruj ​​bólu

Bez pracy nie ma kołaczy – czy to prawda? Wiele osób uważa, że ​​ćwiczenia muszą boleć. Ale to nie jest prawdą. W rzeczywistości, jeśli zauważysz jakiś dyskomfort, powinieneś zastanowić się, czy dzieje się tak przez cały czas, czy tylko podczas wykonywania pewnych czynności.

Ćwiczenia fizyczne u osób starszych.

Ćwiczenia fizyczne powyżej 50 roku życia muszą wiązać się z podjęciem pewnych środków zapobiegawczych. Jednym z nich zmiana rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Na przykład, jeśli Twoje kości wykazują objawy osteoporozy, przełącz się z ćwiczeń wymagających dużego wysiłku i obciążenia na mniej forsowne. Zamiast biegać, zacznij dużo chodzić lub ćwiczyć jogę.

Jeśli zawsze prowadziłeś zdrowy styl życia i ćwiczyłeś, po prostu zwracaj uwagę na wszelkie problemy i w razie potrzeby dokonaj zmiany. Jedną z nich może być zmniejszenie tempa. To nie powinno Cię martwić; po prostu oznacza, że ​​Twoje ciało się zmienia.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Ból pleców- 6 codziennych czynności, które go pogarszają

Ćwiczenia fizyczne. Pamiętaj, aby pilnować zdrowia pleców i kręgosłupa

Czy Twoim ulubionym sportem jest wspinaczka i inne sporty ekstremalne? Wykonywanie takich ćwiczeń powyżej 50 roku życia może wiązać się z bólem pleców, jeśli nie przejdziesz na inne sporty.

Niestety, Twoje ciało się zmienia i dobrym pomysłem może być zakończenie pewnych czynności. Nie musi tak być, ale jeśli coś jest nie tak, Twoje plecy dadzą Ci znać. W większości przypadków wprowadzanie tych zmian nie jest konieczne. Jeśli jednak nie lubiłeś rozciągania lub rozgrzewki w czasach swojej młodości, zobaczysz teraz konsekwencje.

Odpręż się

Po dobrze wykonanej serii ćwiczeń, zrób sobie przerwę i porozpieszczaj swoje ciało. Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić:

Kobieta pod prysznicem.

  • Weź relaksujący prysznic z ciepłą wodą. Jest idealny dla uniknięcia sztywności i bólu następnego dnia. Szczególnie zalecamy zrobienie tego, jeśli nie ćwiczyłeś przez długi czas.
  • Weź kąpiel z relaksującymi olejkami. Z pewnością zgodzisz się, że niewiele rzeczy jest tak przyjemnych jak zrobienie cudownie pachnącej kąpieli. Daj sobie czas, by cieszyć się chwilą. Możesz skorzystać z okazji, aby zrobić także masaż, jeśli czujesz napięcie.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Najlepsze relaksujące olejki eteryczne

Nie prowadź siedzącego trybu życia

Wykonuj dowolną aktywność, po prostu upewnij się, że coś robisz. Ćwiczenia fizyczne w wieku powyżej 50 lat, gdy prowadziłeś bardzo aktywne życie związane z pracą i opieką nad rodziną, mogą być trudne. Ale siedzenie na kanapie sprawi, że poczujesz się nieproduktywny, a nawet przygnębiony. Dlatego zalecamy:

  • Chodź na spacery.
  • Odwiedzaj krewnych lub przyjaciół.
  • Odkrywaj nowe miejsca.

Utrzymuj równowagę

Chęć na wykonywanie ćwiczeń po 50 roku życia i więcej wolnego czasu nie oznacza, że ​​powinieneś z tym przesadzać.

Starsza para na rowerach.

Staraj się wykonywać różne czynności, które sprawią Ci przyjemność, zamiast wykonywać 3 godzinny zestaw ćwiczeń.

Nie wierz w mit, że ćwiczenia fizyczne powyżej 50 lat są bezużyteczne

Jeśli całe życie unikałeś ćwiczeń, możesz pomyśleć, że już ich nie potrzebujesz. Zapomnij o tym i znajdź motywację, by stać się zdrowszą osobą. Istnieją ku temu ważne powody, ale najważniejszą rolę grają tu Twoje zdrowie i niezależność.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.