Zapalenie torebki stawowej – co to za schorzenie?

Zapalenie torebki stawowej – co to za schorzenie?

Ostatnia aktualizacja: 12 stycznia, 2018

Łacińskie capsulitis oznacza zapalenie torebki stawowej, czyli stan zapalny tkanek włóknistych otaczających wszystkie ruchome stawy organizmu: palców, ramion, łokci, bioder…

Problem ten jest szczególnie powszechny wśród sportowców, zwłaszcza osób trenujących koszykówkę, siatkówkę czy piłkę ręczną. Większość z nich na którymś etapie swojego życia musi zmierzyć się z bolesnym stanem zapalnym torebki stawowej palca lub kilku palców na raz. Jedyną formą leczenia jest unieruchomienie chorego stawu i czekanie aż zapalenie ustąpi.

Pozostawiając na boku sportowe środowisko, warto zaznaczyć, że zapalenie torebki stawowej jest również powszechnym schorzeniem wśród ludzi starszych. Mamy tu na myśli przede wszystkim zapalenie w obrębie stawu barkowego i biodrowego.

Osobami najbardziej narażonymi na silne stany zapalne torebek stawowych są kobiety po 50. i 60. roku życia. W wielu przypadkach dolegliwość ta znacząco obniża jakość codziennego życia i kobieta na co dzień musi zmagać się z silnym bólem, nierzadko bardzo trudnym do ukojenia.

Zapalenia torebki stawowej – na czym polega to schorzenie?

Aby lepiej zrozumieć zagadnienie związane ze stanem zapalnym torebki stawowej, w pierwszej kolejności należy poznać definicję oraz główne przyczyny tego schorzenia.

  • Torebka stawowa to membrana, która stanowi pewnego rodzaju „opakowanie” stawu. Jej głównym zadaniem jest ograniczenie tarcia i ruchu na złączach kości.
  • Torebki stawowe zawsze są zlokalizowane w pobliżu chrząstek i więzadeł, dzięki czemu chronią one stawy oraz zapewniają harmonię i swobodę ruchów wszystkich kończyn organizmu.
torebka stawowa

W wielu przypadkach zapalenie torebki stawowej bywa mylone z urazem kości. Należy jednak pamiętać, że tego typu schorzenie nie jest w żadnym stopniu powiązane z przemieszczeniem się tkanki ani złamaniem kości czy mechanicznym uszkodzeniem stawu.

Można więc powiedzieć, że zapalenie torebki stawowej nie stanowi zagrożenia dla zdrowia naszego organizmu. Bywa jednak bardzo bolesne i znacząco ogranicza swobodę ruchów oraz ogranicza funkcje chorego stawu, uniemożliwiając sprawne wykonywanie codziennych obowiązków.

Jakie są główne przyczyny zapalenia torebki stawowej?

Przyczyn powstawania stanu zapalnego w obrębie stawów może być wiele. W niektórych przypadkach lekarze nie są w stanie określić źródła problemu. Zwykle jednak zapalenie torebki stawowej jest następstwem:

  • Kontuzji stawów
  • Choroby reumatycznej
  • Cukrzycy
  • Zaburzeń w funkcjonowaniu gruczołu tarczycy
  • Menopauzy (ogromną grupą osób zmagającą się z chorobami stawów są kobiety w okresie przekwitania, zwłaszcza panie między 50. i 60. rokiem życia)

Objawy zapalenia torebki stawowej

Ból w chorym stawie rozwija pojawia się punktowo. Zazwyczaj pierwszym objawem zwiastującym problem jest nienaturalna sztywność stawu. Praktycznie bez żadnej konkretnej przyczyny nagle wykonywanie zwykłych, codziennych czynności okazuje się trudniejsze niż dotychczas.

Nie jesteś w stanie uczesać się, umyć sobie pleców albo włosów, zapiąć guzika na karku, podnosić ciężkich przedmiotów z tą samą naturalnością co zawsze.

  • Z każdym dniem ból nasila się coraz bardziej i może trwać on nawet kilka tygodni, miesięcy lub lat – w zależności od źródła choroby i podjętej kuracji leczniczej.
  • Powszechnie występującym symptomem jest również drętwienie i obrzęk tkanek wokół chorego stawu.
  • Leczenie tej dolegliwości jest długie i nie mija samoistnie. Wizyta u ortopedy jest więc koniecznością.

Zamrożony bark – popularny typ zapalenia torebki stawowej

Jak wspomnieliśmy wcześniej, na choroby stawów narażone są przede wszystkim kobiety po 50. roku życia, zmagające się z menopauzą. Właśnie na tym etapie życia może rozwinąć się w organizmie kobiety schorzenie o nazwie zrostowe zapalenie torebki stawowej oraz inne choroby powiązane z kośćmi i stawami.

Czym charakteryzuje się tak zwany “zamrożony bark”?

Zamrożony bark a zapalenie torebki stawowej
  • Zamrożony bark bądź zrostowe zapalenie torebki stawowej to schorzenie charakteryzującej się stanem zapalnym tkanki łącznej otaczającej staw, bólem oraz postępującym zanikiem ruchu w stawie ramiennym.
  • W wielu przypadkach bark zamrożony jest chorobą przewlekłą, która obniża jakość codziennego życia.
  • Pojawia się jako konsekwencja utraty elastyczności zlokalizowanej w obrębie stawu ramiennego tkanki łącznej.
  • Otaczająca staw torebka stawowa traci elastyczność i staje się coraz twardsza i sztywniejsza. Zaczyna ubywać również zapewniającej swobodę ruchów mazi stawowej, czyli coraz częściej pojawia się niekomfortowe tarcie, które z kolei prowadzi do rozwoju stanu zapalnego w obrębie stawu.

Zamrożony bark – najczęstsze objawy

W przypadku zamrożonego barku z początku ból pojawia się w godzinach nocnych. Chory ma zatem problemy ze spaniem, zwłaszcza jeśli ułoży się na ogarniętym stanem zapalnym boku.

  • W późniejszym stadium rozwoju schorzenia ból pojawia się również w ciągu dnia. Chora osoba ma problem ze swobodnym wykonywaniem codziennych czynności: czesaniem włosów czy zapinaniem pasów bezpieczeństwa w samochodzie.
  • Z każdym dniem ból staje się coraz intensywniejszy i przybiera na silne podczas nagłych zmian temperatury otoczenia, zmian pór roku oraz w okresach silnego stresu.
  • Ból wywołany zamrożonym barkiem nie można złagodzić popularnymi środkami przeciwbólowymi. Schorzenie to może ustąpić samoistnie po upływie około dwóch lat lub przemienić się w chorobę przewlekłą.

Jak leczyć zrostowe zapalenie torebki stawowej?

Leczenie zapalenia torebki stawowej nie jest łatwe, ponieważ obejmuje różne obszary, takie jak odzyskiwanie sprawności ruchowej, łagodzenie bólu stawów oraz łagodzenie stanu zapalnego tkanek okrywających stawy.

leczenie zamrożonego barku

Najpopularniejsze strategie leczenia zamrożonego barku to:

  • Zabiegi z wykorzystaniem techniki zimno-ciepło w celu złagodzenia stanu zapalnego stawu
  • TENS, czyli konwencjonalna przezskórna elektrostymulacja nerwów – bardzo skuteczna metoda leczenia zamrożonego barku, polegająca na wysyłaniu impulsów elektrycznych o niskiej amplitudzie przez skórę do nerwów obwodowych.
  • Inną skuteczną metodą leczenia zrostowego zapalenia torebki stawowej jest unieruchomienie stawu barkowego. Tego typu terapia powinna odbywać się pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty.
  • Codzienne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń rozciągających, które pomagają utrzymać elastyczność stawów oraz pełną swobodę ruchów.
  • Każdy chory na zamrożony bark powinien koniecznie zgłosić się do fizjoterapeuty, który dzięki masażom i odpowiednim ćwiczeniom pomoże złagodzić ból oraz poprawić kondycję stawu barkowego.
  • Bardzo dobre wyniki w leczeniu zrostowego zapalenia torebki stawowej daje również zabieg krioterapii. Zimno sprzyja zdrowiu stawów oraz przyspiesza regenerację objętych stanem zapalnym tkanek wokół stawu barkowego.

Na zakończenie

Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla zdrowia naszych stawów okaże się wypróbowanie rozmaitych technik leczenia stanu zapalnego i łagodzenia bólu. W ten sposób znajdziemy tę, która najbardziej nam odpowiada i pozwala na prowadzenie w miarę normalnego codziennego życia.

Niektórym osobom doskonale służy akupunktura, inni z kolei odczuwają wyraźną ulgę dzięki regularnemu pływaniu, po codziennej sesji jogi lub po zastosowaniu konwencjonalnej przezskórnej elektrostymulacji nerwów. Pamiętajmy, że dobry specjalista zaleci nam odpowiednie ćwiczenia i kuracje, które z pewnością przyniosą nam ulgę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kelley, M. J., Shaffer, M. A., Kuhn, J. E., Michener, L. A., Seitz, A. L., Uhl, T. L., … McClure, P. (2013). Shoulder Pain and Mobility Deficits: Adhesive Capsulitis. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy. https://doi.org/10.2519/jospt.2013.0302
  • Salvatore, M., Latte, C., Milano, G., & Grasso, A. (2014). Adhesive capsulitis. In Shoulder Arthroscopy: Principles and Practice. https://doi.org/10.1007/978-1-4471-5427-3_29
  • Ewald, A. (2011). Adhesive capsulitis: A review. American Family Physician. https://doi.org/d8676 [pii]
  • Neviaser, A. S., & Neviaser, R. J. (2011). Adhesive capsulitis of the shoulder. Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons. https://doi.org/10.5435/00124635-201109000-00004
  • Page, P., & Labbe, A. (2010). Adhesive capsulitis: Use the evidence to integrate your interventions. North American Journal of Sports Physical Therapy. https://doi.org/PMC3096148

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.