Zapalenie błony śluzowej żołądka przyczyny i objawy

Choć istnieją pewne produkty, które mogą doprowadzić do zapalenia żołądka, jak chociażby kawa czy alkohol, każdy organizm jest inny i sami powinniśmy stwierdzić, które z nich nam szkodzą, a które nie.
Zapalenie błony śluzowej żołądka  przyczyny i objawy

Ostatnia aktualizacja: 04 kwietnia, 2019

Zapalenie błony śluzowej żołądka dotkliwie daje o sobie znać, powodując dyskomfort i bóle odczuwane w okolicy nadbrzusza. Czasem objawy są tak silne, że utrudniają koncentrację i normalne funkcjonowanie, dlatego nigdy nie powinno się ich lekceważyć. Mogą towarzyszyć mu wzdęcia, zgaga, czy uczucie pełności.

Na szczęście istnieją sposoby, które ułatwią Ci zwalczenie dolegliwości i sprawią, że zapalenie żołądka w krótkim czasie ustąpi. Metody te są proste, ekonomiczne i z powodzeniem możesz stosować je w domu.

10 sposobów na zapalenie żołądka

Woda
  1. Całkowita eliminacja z dziennej diety produktów mlecznych przynajmniej do momentu, aż system pokarmowy nie zacznie lepiej pracować.
  2. Picie co najmniej ośmiu szklanek wody dziennie.
  3. Włączenie do diety pokarmów bogatych w witaminę E, która zmniejsza stany zapalne błony śluzowej żołądka.
  4. Wzbogacenie posiłków o zielone warzywa posiadające chlorofil.
  5. Stosowanie naparów z lukrecji, która to posiada właściwości korzystnie wpływające na układ pokarmowy.
  6. W razie silnego bólu spożywać należy karczochy, które łagodzą dyskomfort odczuwany w brzuchu.
  7. Prawoślaz pomoże w złagodzeniu objawów wrzodowych i nudności.
  8. Imbir zadziała przeciwzapalnie, pobudzi procesy trawienne tłuszczów i zwalczy nudności.
  9. Napar z mięty złagodzi objawy żołądkowe, a oleje roślinne zwalczą skutki niestrawności.
  10. Papaja i ananas pomogą przywrócić równowagę trawienną.

Co powoduje zapalenie błony śluzowej żołądka?

U ludzie, którzy są narażeni na ciągły stres, zauważa się zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z układem pokarmowym i żołądkiem. Emocje takie jak złość, gniew i poddenerwowanie sprzyjają właśnie takim dolegliwościom i ich częstszemu występowaniu.

Nigdy nie powinno się lekceważyć tego schorzenia, gdyż nieodpowiednio leczone może przysporzyć poważnych problemów zdrowotnych.

Najczęstsze objawy zapalenia żołądka

Głównym i najczęściej notowanym objawem, jaki powoduje zapalenie, jest uczucie pustego żołądka, nudności, wymioty, brak apetytu i niestrawność. Może powodować to znaczny dyskomfort, a nawet utrudnić pracę i wykonywanie podstawowych czynności.

Kobieta siedząca, a zapalenie żolądka

Jeżeli chcemy jak najszybciej pozbyć się problemu, pierwszym i podstawowym krokiem jest prowadzenie spokojniejszego, zdrowego i w miarę możliwości bezstresowego życia. Zaleca się tutaj jak najczęstsze spacery, przebywanie na świeżym powietrzu – najlepiej w zalesionych okolicach.

Wsłuchanie się w dźwięki natury pomoże uspokoić zachwianą równowagę żołądka.

Jeżeli pomimo powyższych wskazówek i zastosowania domowych sposobów zapalenie błony śluzowej nie ustępuje, a wręcz przeciwnie – staje się bardziej agresywne – należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Przeprowadzi on odpowiednie badania, które pomogą wykluczyć inne schorzenia układu pokarmowego.

Pamiętaj, że nie powinno się czekać z konsultacją medyczną, aż do momentu, gdy objawy przybiorą na sile. Nasze wcześniejsze wskazówki mogą być uzupełnieniem leczenia zaleconego przez lekarza specjalistę. W związku z tym, że są to bezpieczne i naturalne metody, nie wpłyną negatywnie na przebieg terapii leczniczej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.