Zapach wilgoci – 5 sposobów na jego zneutralizowanie

Zła wentylacja zamkniętych pomieszczeń jest główną przyczyną nieświeżego, nieprzyjemnego zapachu w domu. Poznaj kilka trików na to, jak w naturalny sposób odświeżyć powietrze i sprawić, by w twoim mieszkaniu zawsze panował przyjemny zapach.
Zapach wilgoci – 5 sposobów na jego zneutralizowanie

Ostatnia aktualizacja: 06 kwietnia, 2022

Nieprzyjemny zapach wilgoci to problem wielu gospodarstw domowych. Wilgoć i stęchlizna czają się w ciemnych zakątkach każdego domu. Małe pomieszczenia o niewłaściwej wentylacji są szczególnie podatne na ten niekomfortowy problem.

Taka sytuacja jest wynikiem rozwoju pleśni oraz gromadzenia się cząsteczek kurzu, których generalnie nie jesteśmy w stanie dojrzeć gołym okiem. Warto zacząć walczyć z tym kłopotem już od samego początku, ponieważ z czasem zapach wilgoci przenosi się również na ubrania w szafach, dywaniki, fotele i inne „miękkie” elementy domu.

Jeśli nie potrafisz zlokalizować źródła nieprzyjemnego zapachu w swoim mieszkaniu, sięgnij po kilka sprawdzonych sposobów na oczyszczenie powietrza oraz zneutralizowanie woni stęchlizny. Są one naturalne i nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia twojej rodziny.

Zapach wilgoci – czy można się go pozbyć?

W pierwszej kolejności zabierz się za generalne porządki. Jeśli zidentyfikujesz źródło nieprzyjemnego zapachu stęchlizny, pozbędziesz się go łatwo i szybko. Z kolei w przypadku niemożności odnalezienia nalotów pleśni i zastosowania miejscowego działania będziesz musiała przeprowadzić całościową akcję.

Nie sięgaj jednak po chemiczne preparaty ze sklepowych półek! Najpierw zajrzyj do swoich szafek kuchennych. To w nich znajdziesz naturalne rozwiązanie problemu. Pamiętaj, że istnieje wiele przyjaznych dla zdrowia alternatyw dla naszpikowanych chemią komercyjnych produktów czyszczących.

Z pomocą natury również można odświeżyć powietrze oraz zneutralizować między innymi zapach wilgoci. Zamiast wydawać pieniądze na popularne odświeżacze powietrza i perfumy do domu, sięgnij po równie efektywne i, co najważniejsze, ekologiczne rozwiązania, które nie zaszkodzą ani twojej rodzinie, ani środowisku naturalnemu.

Masz ochotę wypróbować któryś z naturalnych odświeżaczy powietrza? Poniżej znajdziesz pięć fantastycznych propozycji, które pomogą ci utrzymać pięknie pachnący dom oraz zlikwidować źródła wilgoci w pomieszczeniach o słabej wentylacji.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Naturalne perfumy do wnętrz

Naturalne metody usuwające zapach wilgoci

Jak wspomnieliśmy powyżej, za uprzykrzający życie zapach wilgoci w domu odpowiada głównie nieodpowiedni system wentylacyjny wnętrz. Najczęściej stęchlizna unosi się w powietrzu w łazience, spiżarni, piwnicy. Znajdziemy ją również wszędzie tam, gdzie wilgoć nie jest w stanie szybko i swobodnie odparować.

Problem pojawia się więc tam, gdzie jest duszno, mokro i brakuje przewiewu powietrza. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że zapach stęchlizny to problem dotyczący przede wszystkim wrażliwości naszych nosów.

Niestety wilgoć i pleśń to również źródło alergii, zaburzeń w pracy górnej partii aparatu oddechowego i szereg innych dolegliwości zdrowotnych.

Kiedy tylko poczujesz w swoim domu zapach wilgoci, jak najszybciej podejmij odpowiednie działania. Jeśli zbagatelizujesz problem, pleśń, roztocza i inne niemile widziane w domu mikroorganizmy stale się będą namnażały, aż w konsekwencji negatywnie wpłyną na zdrowie i samopoczucie całej rodziny.

1. Ziarna kawy

Zarówno palone ziarna kawy, jak kawa mielona mają silny aromat, który w mgnieniu oka zneutralizuje dokuczliwy zapach wilgoci.

Ten sposób był już stosowany przez nasze babki i prababki, które umieszczały materiałowy woreczek z ziarnami kawy tuż przy kuble na śmieci, w szafach, łazienkach i innych miejscach o słabej wentylacji.

Filiżanka kawy

Sposób użycia

  • Umieść kilka ziarenek kawy w małym naczyniu lub w bawełnianym woreczku. Następnie ustaw je w niewidocznym miejscu w pomieszczeniach o słabym przepływie powietrza i tam, gdzie z łatwością gromadzi się wilgoć.
  • Jeśli zdecydujesz się na użycie kawy mielonej, wrzuć ją do bawełnianego woreczka i umieść w miejscu, gdzie gromadzi się nadmiar wilgoci.

2. Sok z cytryny zwalcza zapach wilgoci

Sok z cytryny od dawien dawna jest stosowany jako ekologiczny środek czyszczący o silnych właściwościach odkażających i przeciwgrzybicznych. Jego cytrusowy aromat świetnie neutralizuje nieprzyjemne zapachy, głównie z łazienki i kuchni. Co więcej, doskonale czyści oraz zapobiega odkładaniu się pleśni na domowych powierzchniach.

Sposób użycia

  • Wyciśnij sok z kilku cytryn i połącz go z identyczną częścią ciepłej wody.
  • Następnie przelej powstały roztwór do butelki z rozpylaczem i spryskaj nim powierzchnie najbardziej narażone na rozwój grzyba i nieprzyjemnego zapachu stęchlizny.
  • Jeśli uznasz za konieczne, usuń pozostałości za pomocą czystej ściereczki.

3. Cynamon

Aromatyczny cynamon kojarzy się nam głównie ze słodkimi deserami i ciastami. Mało kto z nas wie, że przyprawa ta zawiera antybakteryjne olejki eteryczne, które skutecznie zwalczają szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy.

Z drugiej strony silny aromat cynamonu fantastycznie neutralizuje brzydkie zapachy, włącznie ze stęchlizną. Pomaga on oczyścić atmosferę w dusznych i słabo wentylowanych pomieszczeniach.

Świeżo zmielony cynamon

Sposób użycia

  • Napełnij małe, bawełniane woreczki niewielką ilością startego cynamonu i umieść je w pomieszczeniach o słabej wentylacji.
  • Z powodzeniem możesz również stosować całe laski cynamonu, mocując je do małej listewki i wieszając w strategicznych punktach domu.

4. Sól morska pomaga zneutralizować zapach wilgoci

Chociaż sól morska nie charakteryzuje się tak silnym aromatem jak kawa, cytryna czy cynamon, również świetnie spisuje się w walce z zapachem stęchlizny w mieszkaniu. Jej niekwestionowaną zaletą jest zdolność do pochłaniania nadmiaru wilgoci.

Małe naczynie z kryształkami morskiej soli w łazience to doskonały sposób na uniknięcie problemów z nadmiarem pleśni w domu.

Sposób użycia

  • Napełnij talerzyk lub niewielkie naczynie solą morską i umieść je w strategicznych miejscach, w których gromadzi się najwięcej wilgoci.

5. Wanilia

Esencja naturalnej wanilii to jeden z najtańszych i najskuteczniejszych naturalnych perfum do wnętrz, które nie tylko odświeżają powietrze, ale także neutralizują zapach wilgoci w słabo wentylowanych pomieszczeniach.

Kwiat wanilii neutralizuje zapach wilgoci

Ten naturalny, posiadany przez każdą panią domu produkt charakteryzuje się silnym aromatem, który z łatwością poradzi sobie z silnymi zapachami wydobywającymi się z lodówki, kubła na śmieci, szafek, spiżarni czy łazienki.

Sposób użycia

  • Nanieś kilka kropli olejku eterycznego z wanilii na powierzchnię podatną na rozwój pleśni oraz wszelkiego rodzaju nieprzyjemnych zapachów i wetrzyj ją za pomocą czystej chusteczki.
  • W celu utrzymania pozytywnego efektu, stosuj tę metodę przynajmniej trzy razy w tygodniu.

Na zakończenie – kilka praktycznych porad

Powyższe produkty świetnie neutralizują zapach wilgoci oraz odświeżają powietrze w całym mieszkaniu, a nie tylko w dusznych pomieszczeniach bez okna.

Aby jednak efekty ich stosowania były zadowalające i trwałe, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Ułatwią one wyeliminowanie zapachu stęchlizny nawet z najbardziej „ukrytych” miejsc domu.

Kobieta otwierająca zasłony
  • Regularnie sprawdzaj wszystkie zakamarki, aby w razie czego szybko wykryć wszelkiego rodzaju przecieki wody.
  • Staraj się regularnie wietrzyć i wentylować cały dom. Zadbaj o przepływ świeżego powietrza w najbardziej zamkniętych przestrzeniach. Często otwieraj drzwi i okna oraz włączaj wentylator, który wprawi powietrze w ruch.
  • Regularnie wymieniaj filtry w nawiewach klimatyzacji i ogrzewaczach powietrza.
  • Dokładnie czyść lub regularnie wymieniaj na nowe porowate powierzchnie, w których gromadzi się pleśń.
  • Nie wkładaj wilgotnych ubrań do szaf i szuflad.
  • W razie potrzeby zaopatrz się w osuszacz powietrza.

Jeśli do dziś nie miałaś pomysłu na to, jak skutecznie pozbyć się zapachu stęchlizny ze swojego domu, przychodzimy ci na ratunek! Jak widać, kilka prostych, domowych sztuczek szybko wybawi cię z opałów. Są one tanie, proste, szybkie w działaniu, a także przyjazne dla zdrowia i środowiska naturalnego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.