Zamykanie porów skóry w łatwy sposób
Zamykanie porów skóry to jedna z podstawowych metod pozwalających zachować młody i zdrowy wygląd skóry, co jest jednym z głównych celów stosowania kosmetyków przez kobiety. Zatem gdy stajemy przed lustrem i widzimy szeroko otwarte pory na skórze, pośpiesznie nakładamy grubą warstwę makijażu.
Zadbana i matowa skóra może sprawić, że będziesz wyglądać o wiele młodziej. Ujrzenie swojego odbicia w lustrze i zaskoczenie się tym, co się w nim widzi, jest niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem.
Małe pory sprawiają wrażenie, że skóra wygląda młodziej i jest gładsza. Istnieje szereg porad opartych o domowe sposoby, które ułatwiają zamykanie porów skóry i sprawiają, że wydają się one być mniejsze.
Niektóre sposoby na zamykanie porów bazują na zewnętrznej pielęgnacji skóry, inne natomiast wymagają dostosowania diety i zapewnienia prawidłowego nawilżenia skóry. Chociaż nie istnieje „cudowne lekarstwo” pozwalające całkowicie wyeliminować ten problem, znamy wiele różnych sposobów na jego zredukowanie i choćby czasowe ukrycie.
Dlaczego pory skóry są otwarte?
Jedną z głównych przyczyn otwartych porów skórnych jest sposób, w jaki traktujemy naszą skórę i jak o nią dbamy. Skóra uszkodzona przez nadmierne wystawienie na działanie promieni słonecznych jest znacznie bardziej podatna na otwieranie się porów.
Okoliczność ta powoduje również pogorszenie jej elastyczności i zredukowanie zawartości kolagenu (który działa jako naturalny środek czyszczący skórę), a to może spowodować szersze otwarcie się porów.
Innym czynnikiem powodującym występowanie szeroko otwartych porów jest rodzaj naszej skóry. Normalna, sucha skóra cechuje się znacznie mniejszą tendencją do otwierania porów. Z drugiej strony, jeśli Twoja cera jest tłusta lub ma skłonność do przetłuszczania się, pory częściej i łatwiej otwierają się na pełną szerokość.
Wiek jest kolejnym czynnikiem odgrywającym w tej kwestii istotną rolę. Wraz z upływem czasu skóra traci elastyczność, co powoduje, że pory stają się większe. Naturalny proces odnowy skóry staje się mniej skuteczny. Jednocześnie skóra staje się delikatniejsza i słabsza z powodu wielu lat wystawienia na działanie czynników zewnętrznych.
Naturalne sposoby na zamykanie porów skóry
Jeśli zamykanie porów skóry wydaje Ci się zbyt skomplikowane, wypróbuj kilka naturalnych sposobów. Mogą one pomóc Ci uzyskać efekt młodszej skór o atrakcyjniejszym wyglądzie. Nie musisz od razu biec do apteki i wydawać fortuny na różne specyfiki mające zwalczać ten problem.
Przeczytaj także:
Najskuteczniejsze metody na zamykanie porów skóry wykorzystujące naturalne składniki są następujące:
Pij odpowiednie ilości wody
Pij codziennie co najmniej 2 litry (8 szklanek) wody. Soki i herbata się do tego nie liczą: spróbuj wypijać każdego dnia dwa litry czystej wody. Twoje ciało musi być odpowiednio nawodnione, dzięki czemu będzie mogło prawidłowo funkcjonować.
Twoja skóra musi także być nawodniona w prawidłowym zakresie, co pozwoli jej powstrzymać otwieranie się porów – które w ten sposób po prostu błagają o pomoc!
Spożywaj duże ilości witaminy C
Witamina C jest naturalnym przeciwutleniaczem. Spożywanie witaminy C w odpowiednich dawkach zapewni Ci wiele korzyści dla zdrowia, a zwłaszcza dla skóry. Najprostszym sposobem na dostarczenie organizmowi witaminy C jest jedzenie owoców cytrusowych.
Wybierz swoje ulubione, ale pamiętaj zarazem, aby nie przesadzić z ich ilością.
Migdały
Innym bardzo skutecznym naturalnym środkiem na zamykanie porów skórnych jest maseczka z migdałów. Nakładanie mączki migdałowej na skórę pomoże Ci udrożnić pory i zredukować ich rozmiar.
Jednak jeśli nie potrafisz znaleźć tego produktu w swoim supermarkecie, nie martw się – po prostu stwórz mączkę migdałową na własną rękę! Poniżej prosty sposób na jej przygotowanie.
Składniki
- 1/3 szklanki migdałów
- Woda
Sposób przygotowania
- Najpierw miksuj migdały w blenderze, dopóki nie przyjmą one postaci w pełni sproszkowanej.
- Przesyp mączkę migdałową do miski i dodaj do niej trochę wody. Niewiele, tylko tyle, ile trzeba do powstania jednorodnej pasty.
- Nałóż tę pastę na swoją skórę w miejscu, w którym masz otwarte pory i pozostaw ją na około pół godziny.
- Dokładnie zmyj maseczkę ciepłą wodą.
Możesz powtórzyć ten proces dwa razy w tygodniu, co pozwoli Ci zaobserwować, jak skutecznie pasta ta przeprowadza zamykanie porów skóry.
Codziennie bardzo dokładnie zmywaj makijaż
Nigdy nie powinnaś kłaść się spać z makijażem na twarzy. Do jego przygotowania wykorzystywane są liczne olejki i substancje chemiczne, których działanie może być szkodliwe dla wewnętrznej strony Twojej skóry.
Po powrocie do domu z pracy lub z imprezy nie zapomnij o dokładnym usunięciu makijażu. Jeśli zabraknie Ci Twojego ulubionego produktu do zmywania, natura zawsze zapewni Ci to, czego w danej chwili potrzebujesz.
Możesz na przykład użyć wacika nasączonego oliwą z oliwek i za jego pomocą przeprowadzić zmywanie makijażu. Potem wystarczy dobrze umyć twarz zimną wodą i po kłopocie.
Umyj dokładnie twarz co najmniej dwa razy dziennie. Możesz wypróbować następującą metodę, której zastosowanie jest szybkie i łatwe. Najlepiej skorzystać z niej rano i wieczorem tuż po usunięciu makijażu. Z pewnością stanie się Twoim dużym sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o zamykanie porów skóry.
Składniki
- 1 łyżka stołowa płatków owsianych
- ½ łyżki stołowej jogurtu naturalnego
- 1 łyżka stołowa soku z cytryny
- 1 łyżka stołowa oliwy z oliwek
Sposób przygotowania
- Umieść wszystkie składniki w misce i dobrze wymieszaj do momentu uzyskania jednorodnej pasty.
- Następnie namocz wacik w tak przygotowanej mieszaninie i oczyść swoją twarz za jego pomocą.
- Na koniec obmyj twarz zimną wodą.
Regularnie przeprowadzaj peeling twarzy
Przy zamieszaniu i zgiełku towarzyszącym każdemu kolejnemu dniu i późnych powrotach do domu postępowanie wykorzystujące opisane powyżej metody może wydawać Ci się trudne do zrealizowania.
W takim przypadku powinnaś ustalić sobie odpowiednie priorytety. Pamiętaj jednak, że czymś, czego nie wolno Ci zlekceważyć jest proces oczyszczania i peelingu skóry twarzy. Postępuj zgodnie z opisaną poniżej procedurą co najmniej raz w tygodniu, dzięki zamykanie porów skóry stanie się szybkim i skutecznym nawykiem.
Składniki
- Sok z cytryny
- 1 łyżka stołowa cukru
- 1 łyżka stołowa miodu
Sposób przygotowania
- Energicznie wymieszaj wszystkie składniki, aż miód i cukier całkowicie rozpuszczą się w soku z cytryny.
- Nabierz odrobinę mieszaniny na czubkach palców, a następnie wmasuj ją dokładnie w skórę twarzy i szyi, wykonując przy tym niewielkie, okrężne ruchy.
- Na zakończenie zmyj twarz zimną wodą.
Przeczytaj także:
Zawsze używaj ochrony przed promieniami słońca
Nigdy nie powinnaś wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych bez zapewnienia jej należytej ochrony. Zawsze używaj do twarzy kremów z filtrem przeciwsłonecznym o współczynniku SPF co najmniej 40 lub wyższym.
Najlepiej jest jednak unikać całkowicie wystawiania skóry na światło słoneczne w ciągu dnia. Ale jeśli już musisz to zrobić, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie naprawdę dobrej osłony przeciwsłonecznej.
Słońce jest bardzo szkodliwe dla Twojej skóry, a co więcej, może ono także powodować jej choroby takie jak rak skóry. Co więcej, Twoja skóra będzie starzeć się znacznie szybciej w przypadku regularnego wystawiania jej na słońce bez należytej ochrony.
Wypracuj zdrowe nawyki
Nie rezygnuj z rutynowej pielęgnacji skóry. Każdy możliwy sposób jej dopieszczania, wszystko, dzięki czemu zadbasz o zamykanie porów skóry, jest godne polecenia.
Jeśli masz zwyczaj przygotowywania maseczki w weekendy, przestrzegaj go.
Na zakończenie mamy radę dla wszystkich zapracowanych kobiet. Jeśli nie jesteś w stanie regularnie przeprowadzać pielęgnacji swojej skóry, ponieważ nie masz na to czasu ani ochoty, to przynajmniej wypijaj regularnie odpowiednie ilości wody, usuwaj makijaż każdej nocy i stosuj ochronę przed promieniami słonecznymi. Dzięki temu dostrzeżesz zauważalną poprawę wyglądu Twojej skóry, w tym stopniowe zamykanie porów skóry na przestrzeni kilku tygodni.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sambandan, D. R., & Ratner, D. (2011, April). Sunscreens: An overview and update. Journal of the American Academy of Dermatology. https://doi.org/10.1016/j.jaad.2010.01.005
- Clemetson, C. A. B. (2018). Vitamin C. Vitamin C (Vol. 3, pp. 1–264). CRC Press. https://doi.org/10.1201/9781351077576
- Esfahlan, A. J., Jamei, R., & Esfahlan, R. J. (2010, May 15). The importance of almond (Prunus amygdalus L.) and its by-products. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2009.09.063