Żałoba po bliskiej osobie - jak sobie poradzić?

Kiedy stracimy kogoś bliskiego przytłacza nas żałoba. Choć niekiedy potrzeba wiele czasu, aby się z nią uporać, bardzo ważne jest byś po śmierci bliskiej osoby skupiła się na przyszłości. Nie pozwól tez by sytuacja, której doświadczasz blokowała Cię w jakiś sposób.
Żałoba po bliskiej osobie - jak sobie poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 23 września, 2016

Żałoba to czas, który musi przejść każda osoba, która straciła kogoś bliskiego. Najczęściej żałoba najtrudniejsza do przejścia, to ta po stracie przyjaciół lub członków najbliższej rodziny.

Istnieją też inne sytuacje, w których doskwiera nam żałoba o innym nasileniu i podłożu. Pojawia się ona na przykład po stracie ulubionego pupila lub nawet gdy tracimy przedmioty, do których byliśmy bardzo przywiązani.

Czytając ten artykuł poznasz kilka praktycznych rad, które niezależnie od towarzyszącej jej przyczyny, pozwolą Ci przetrwać ten smutny czas, jakim jest żałoba.

Żałoba – sprawy nieuregulowane

Po utracie bliskiej osoby, wiele osób odczuwa dotkliwy smutek wynikający z tego, czego nie zdążyli powiedzieć zmarłej osobie lub z tego co powiedzieli, a czego nie będzie już można cofnąć.

Po śmierci bliskiej osoby zawsze pozostają jakieś nie do końca wyjaśnione lub nieuregulowane sprawy. Wyjątek od tej normy stanowią czasem sytuacje, w których ktoś odszedł po przebyciu choroby rozciągniętej w czasie.

Te trudne do zniesienia, często powtarzające się myśli bez przerwy sieją w nas spustoszenie. Myśli tego typu w niczym nie mogą nam pomóc, a raczej mogą nas zablokować na przyszłość i z czasem negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu.

Wiele znanych nam chorób jest powiązanych z traumami i trudnymi przeżyciami emocjonalnymi. Nie oznacza to, że śmierć bliskiej osoby jest przyczyną czyjejś choroby. Raczej osoba taka staje się bardziej podatna na zachorowania, a trudna sytuacja, zaistniała w jej życiu jedynie otworzyła furtkę chorobie.

Przeczytaj również artykuł: Przytulanie ukoi twoje emocje

Dlatego właśnie tak ważne jest odpowiednie podejście do tematu, jakim jest żałoba i stawienie jej czoła, będąc w pełni świadoma możliwego rozwoju sytuacji.

Smutna kobieta - żałoba

Napisz list…

Tak, to doskonała metoda na to, by Twoje myśli i uczucia mogły w sposób uporządkowany wydostać się na zewnątrz. Zarówno smutek, jak i ewentualne poczucie winy zostaną zdjęte z Twoich barków i dosłownie przestaną stanowić dla Ciebie ciężar.

Napisz list do osoby, którą straciłaś dopowiadając wszystko to, co nie zostało powiedziane.

Taki osobisty list powinnaś pisać w samotności i bez pośpiechu. Zapewnij sobie ciche, spokojne miejsce i wystarczającą ilość czasu, ponieważ całkiem prawdopodobne jest, że podczas pisania zaczną wychodzić z Ciebie skrywane dotąd emocje.

Kiedy już napiszesz list przelewając swoje uczucia na papier, koniecznie powinnaś go spalić. Możesz to zrobić w jakimś szczególnym, ale niezbyt odległym w czasie dniu. Nie zwlekaj jednak zbyt długo. Chodzi o to, żebyś poczuła, że słowa napisane w liście zostały “wypowiedziane”.

Kobieta pisze list

Otaczaj się pozytywną energią

Choć bez wątpienia będziesz czuła potrzebę pozostawania w odosobnieniu, to powinnaś stopniowo wdrażać się w normalne życie, wypełnione pracą i kontaktami z ludźmi oraz z otoczeniem.

W ten sposób, negatywne emocje, ból, smutek cierpienie i depresja będą musiały ustąpić miejsca na prowadzenie codziennego życia.

Przeczytaj również artykuł: Wypełnij dom pozytywną energią

Jak możesz odpowiednio zadbać o swoje otoczenie? Oto kilka sprawdzonych pomysłów:

  • Otaczaj się kwiatami i roślinnością zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Możesz sprawić sobie na przykład potus, który oczyszcza powietrze i nic nie stoi na przeszkodzie, abyś mogła go trzymać w sypialni.
  • Pomaluj ściany swojego domu utrzymując je w pozytywnych kolorach. Zwłaszcza te pomieszczenia, które najbardziej przypominają Ci o zmarłej osobie, i które sprawiają, że żałoba staje się trudniejsza.
  • Rozstaw meble tak, aby ze sobą odpowiednio harmonizowały. Używaj w domu różnych zapachów, które sprawią, że żałoba w końcu minie, a Tobie dodadzą pozytywnej energii. Możesz używać olejków eterycznych, takich jak cytrusowe, cyprysowe, hizopowe, majerankowe, mirrowe czy sandałowe.
Gustowny salon

Używaj olejków kwiatowych

Kwiaty Bacha na przykład zawierają naturalne olejki eteryczne, które pomagają radzić sobie z takimi trudnościami emocjonalnymi, jak żałoba po utracie bliskiej osoby. Działają naturalnie i bez żadnej presji, ale raczej subtelnie oddziałując na człowieka, pomaga odczuć ukojenie.

Żałoba, to czas, w którym naturalne działanie kwiatowych olejków eterycznych ma naprawdę duże znaczenie. Właśnie w tym czasie mogą się one okazać szczególnie przydatne. Nie wykazują przy tym żadnych skutków niepożądanych, więc mogą je stosować osoby z różnych przedziałów wiekowych, włącznie z kobietami w ciąży.

Oto lista niektórych olejków roślinnych, które mogą ukoić ból, którego przyczyną jest żałoba:

Terapia

Zaleca się korzystanie z odpowiedniej terapii zwłaszcza w czasie śmierci i tuż po pogrzebie, w najtrudniejszych chwilach, w których żałoba dominuje. Terapia pomaga radzić sobie z problemami takimi jak podenerwowanie, niepokój, utraty panowania nad sobą czy w momentach desperacji.

Ornithogalum umbellatum

Kwiat znany jako gwiazda betlejemska jest pomocny zwłaszcza w okresie występowania nawracającego szoku. Można go pić nawet lata po śmierci bliskiej osoby, jeżeli cały czas doskwiera nam ból straty.

Ilex aquifolium

Ostrokrzew jest bardzo skuteczny, zwłaszcza gdy odczuwamy złość i przechodzimy fazę gniewu.

Salix vitellina

Ta roślina pomaga w czasie, gdy zranione uczucia i negatywne myśli powracają nasilone. Pomaga również, gdy czujemy zazdrość widząc inne szczęśliwe osoby.

Calluna vulgaris

Dzięki wrzosowi możesz lepiej uporać się z uczuciem strachu, lęku czy samotności, zwłaszcza, gdy ze zmarłą osobą odczuwałaś silną więź emocjonalną.

Lonicera caprifolium

Roślina znana również jako wiciokrzew przewiercień natomiast, pomaga żyć dniem dzisiejszym, gdy bierze pokusa powrotów do tego, co już za nami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.