Z wiekiem dieta coraz bardziej wpływa na wagę

Z wiekiem w Twoim organizmie zachodzą zmiany hormonalne, mające na celu oszczędzanie energii. Aby dostosować się do tych przemian zmienia się Twój metabolizm i zaczynasz przybierać na wadze, z czym wiąże się potrzeba modyfikacji nawyków żywieniowych.
Z wiekiem dieta coraz bardziej wpływa na wagę

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Jaka jest przyczyna tego, że z wiekiem coraz trudniej schudnąć (lub łatwiej przybrać na wadze)? Ten normalny proces, który dotyczy milionów ludzi, ma co najmniej jedno wytłumaczenie. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego z wiekiem dieta  ma coraz większe znaczenie dla utrzymania odpowiedniej wagi.

Więcej lat = więcej kilogramów?

Twoje ciało zmienia się nieustannie na przestrzeni całego Twojego życia. Twoje mięśnie, kości i metabolizm ulegają ciągłym zmianom.

Organizm dziesięcioletniego dziecka nie działa w ten sam sposób, w jaki pracuje organizm tej samej osoby w wieku 25, 40 lub 65 lat. W dorosłym życiu będziesz miała mniej lub więcej masy mięśniowej, co będzie uzależnione od tego, czy jesteś młodsza, czy starsza.

Łosoś i warzywa na desce, zdrowy posiłek

Dlatego też normalne jest zauważanie zmian w masie ciała oraz odkrycie, że tłuszcz odkłada się w innym miejscach – w miejscach, z których wcześniej być może łatwiej było się go pozbyć.

Twój podstawowy poziom wydatków energetycznych również ulega zmianie na każdym etapie życia. Kiedy jesteś młodsza, wydatki energetyczne są wyższe i z wiekiem się zmniejszają. Przyczyną jest to, że organizm uczy się bardziej efektywnie korzystać z energii.

Twoje wydatki energetyczne ulegają zmniejszeniu na skutek dwóch głównych czynników:

1. Zmienia się skład ciała

Z wiekiem traci się mięśnie i następuje przyrost tkanki tłuszczowej.

Procentowy udział tłuszczu w ciele mężczyzny w wieku 20-30 lat waha się od 18% do 21%. W wieku 41-50 lat wartość ta wynosi 25%, a u mężczyzn, którzy przekroczyli 60. rok życia procentowy udział tłuszczu przekracza 26%.

Sytuacja jest analogiczna w przypadku kobiet. W wieku 20-30 lat udział tłuszczu w ciele kobiety wynosi od 22% do 24% i wzrasta do 27-30% pomiędzy 41 a 50 rokiem życia. Po przekroczeniu 60. roku życia udział tłuszczu przekracza poziom 31%.

Tłuszcz gromadzi się w sposób naturalny, a jednocześnie masa mięśniowa ulega zmniejszeniu – to dlatego, że mięśnie zużywają więcej energii.

2. Zmieniają się hormony

Dotyczy to nie tylko kobiet, które przechodzą menopauzę, ale również dorosłych mężczyzn. Zmiany hormonalne mają wiele wspólnego z Twoją wagą, ponieważ hormony mają na przykład wpływ na to, czy więcej jesz lub śpisz.

Zdrowa kobieta

Z wiekiem hormony pracują w taki sposób, żeby oszczędzić energię. Dzieje się tak, ponieważ Twoje możliwości uległy zmianie od czasu, kiedy byłaś młodsza. To oznacza, że występuje większe prawdopodobieństwo odkładania się tłuszczu (zwłaszcza w okolicach talii).

W ten sposób Twoje ciało przygotowuje się do mniejszej aktywności fizycznej.

Z wiekiem (po skończeniu 30 lat) łatwiej przybrać na wadze

To nie oznacza, że przed trzydziestką możesz jeść co chcesz. To tylko przypomnienie, że zmiany w ciele pojawiają się nie tylko w podeszłym wieku. Z wiekiem zauważysz, że środkowy obszar ciała się powiększa, brzuch może zacząć pęcznieć, a ubrania nie będą na Tobie leżały jak dawniej.

Zależność pomiędzy większą liczbą świeczek na torcie a przybieraniem na wadze wydaje się być nieunikniona, jeśli nie zmienisz swoich dotychczasowych nawyków żywieniowych.

Z biegiem lat walka z otyłością i nadwagą jest coraz cięższa. Zła dieta, stres, czynniki genetyczne i prowadzenie siedzącego trybu życia, a także przyjmowanie niektórych leków i zaburzenie równowagi hormonalnej – wszystko to może mieć wpływ na przyrost dodatkowych kilogramów.

Ostatni wymieniony powyżej czynnik, zaburzenie równowagi hormonalnej, to jedna z głównych przyczyn gromadzenia się tłuszczu.

Po przekroczeniu 30 roku życia estrogen, progesteron i androgeny nie działają tak jak do tej pory. A jako że hormony te są kluczowe do utrzymania odpowiedniej masy ciała, normalnym zjawiskiem są zmiany w okolicach bioder, brzucha i ud.

Źródła energii, które wydawały się być niewyczerpane w wieku 15 lub 20 lat, znikają i zaczynasz prowadzić bardziej siedzący tryb życia.  Jeśli doda się do tego pracę i bardziej relaksujące sposoby spędzania wolnego czasu (obiady w restauracjach, rejsy statkiem, chodzenie do kina), rezultatem jest stopniowe przybieranie na wadze. To bardzo proste równanie.

Więcej informacji można znaleźć w artykule: Unormuj poziom hormonów, aby spalić tłuszczyk

Z wiekiem zmienia się nie tylko masa ciała

A co, jeśli chcesz prowadzić zdrowy styl życia, ćwiczyć i dobrze jeść? Będziesz musiała wziąć pod uwagę to, ile kalorii potrzebujesz.

  • Na przykład 31-letnia kobieta ważąca około 57 kilogramów potrzebuje 2000 kalorii dziennie, żeby utrzymać swoją obecną wagę.
  • Ta sama kobieta w wieku 45 lat będzie potrzebowała jedynie 1850 kalorii.

Jeśli zamiast tego będzie się dalej spożywało 2000 kalorii dziennie, wystąpi nadwyżka 150 kalorii. Przekłada się to na około 5 dodatkowych kilogramów w ciągu sześciu miesięcy.

Pomiar obwodu bioder, przybieranie na wadze z wiekiem

Nie należy myśleć jedynie o tych dodatkowych kilogramach, które „pojawiają się” z wiekiem, ale również o wszelkich chorobach i schorzeniach, które zaczynają dotykać nas w życiu dorosłym.

Dotyczy to osteoporozy, która jest związana z utratą gęstości kości lub choroby zwyrodnieniowej stawów, która jest związana z problemami ze stawami.

Aby uniknąć  przybierania na wadze związanego ze starzeniem się, ważne jest dostosowanie posiadanych nawyków do tej nowej rzeczywistości. Na przykład:

  • Wykonuj więcej ćwiczeń o niskiej intensywności (jogę, pilates, pływanie, itp.)
  • Zmniejsz spożycie tłuszczów, soli i mąki
  • Unikaj papierosów i alkoholu
  • Dużo śpij

Na koniec, musisz się także pogodzić z tym, że w wieku 50 lat Twoje ciało nie będzie wyglądało tak samo, jak w wieku 25 lat. Nie tylko świat postarzał się o ponad dwie dekady. Zmieniły się także Twoje nawyki, a ciało się do nich przystosowało.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wilkinson DJ., Piasecki M., Atherton PJ., The age related loss of skeletal muscle mass and function: measurement and physiology of muscle fibre atrophy and muscle fibre loss in humans. Ageing Res Rev, 2018. 47: 123-132.
  • Moro T., Tinsley G., Bianco A., Marcolin G., et al., Effects of eight weeks of time restricted feeding (16/8) on basal metabolism, maximal strenght, body composition, inflammation, and cardiovascular risk factors in resistance trained males. J Transl Med, 2016.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.