Wzdęty brzuch – co za tym stoi i jak z tym walczyć?

Oprócz herbaty po posiłku można również stosować mieszanki przypraw do potraw, które sprzyjają neutralizacji gazów
Wzdęty brzuch – co za tym stoi i jak z tym walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 07 marca, 2019

Płaski brzuch to marzenie wielu z nas. Zdarza się jednak, że mimo wielu wyrzeczeń i ćwiczeń, wciąż nie wygląda on tak jak powinien. Cały czas mamy wzdęty brzuch, który nie tylko zaburza efekt estetyczny, ale może być również sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Opuchlizna jamy brzusznej to objaw różnych dolegliwości, dlatego warto bliżej przyjrzeć się swojemu stanowi zdrowia. Stale wzdęty brzuch to nie tylko uciążliwy problem, ale także symptom takich schorzeń jak na przykład zespół jelita drażliwego.

Jest to jednak tylko jedna z wielu możliwości, warto więc dowiedzieć się, jakie inne choroby i zaburzenia mogą skutkować stanem zapalnym i opuchlizną w okolicach jamy brzusznej.

Dzisiaj poznasz główne przyczyny wzdętego i napuchniętego brzucha oraz kilka sposobów przeciwdziałania i zwalczania tej dolegliwości, które pomogą Ci uniknąć dalszych komplikacji.

Wzdęty brzuch: co za tym stoi?

Zaparcia

Zaparcia to jedna z najpowszechniejszych przyczyn napuchniętego i wzdętego brzucha. Jeśli cierpisz na zaparcia, oznacza to, że Twoja dieta jest zbyt uboga w błonnik oraz płyny, a organizmowi brakuje wysiłku fizycznego.

Aby uniknąć problemów z wypróżnianiem, wzbogać swój jadłospis w owoce, warzywa, rośliny strączkowe i ziarna. Dodatkowo regularnie nawadniaj organizm i ćwicz nie mniej niż 30 minut dziennie.

Alergie

Większość populacji zmaga się z różnymi alergiami i nietolerancjami pokarmowymi. Niektóre z nich mogą wywoływać wzdęcia i opuchliznę.

Wzdęty brzuch może być spowodowany na przykład nietolerancją laktozy, ponieważ wywołuje ona gromadzenie się gazów. Jeśli więc zauważasz u siebie takie objawy, zastąp mleko, sery i jogurty ich odpowiednikami niezawierającymi laktozy.

Jedzenie w pośpiechu

Niektóre złe nawyki, takie jak na przykład jedzenie w pośpiechu, również mogą wywoływać wzdęcia i opuchliznę jamy brzusznej. Dzieje się tak dlatego, że jedząc zbyt szybko i łapczywie, wraz z pokarmem łykasz powietrze. Właśnie dlatego należy jeść powoli, co dodatkowo sprawi, że zjesz mniej.

Kobieta wpycha tort do ust

Inną możliwą przyczyną wzdętego brzucha jest ciąża. W przypadku wątpliwości, jak najszybciej wykonaj test ciążowy. Jeśli okaże się pozytywny, zacznij odpowiednio dbać o siebie, aby uniknąć powikłań i zaburzeń rozwoju płodu.

Zatrzymywanie wody w organizmie

Wzdęty brzuch może być też spowodowany zatrzymywaniem się wody w organizmie. Najlepiej skonsultuj się z lekarzem, gdyż może prowadzić to do różnych komplikacji.

Żywność przetwarzana

Jeśli chcesz uniknąć wzdęć i stanów zapalnych jamy brzusznej, unikaj żywności przetworzonej i fast foodów. Wielu gastrologów przyznaje, że przyczyną gromadzenia się powietrza w jamie brzusznej jest spożywanie zbyt wielu sztucznie słodzonych pokarmów.

hamburger powoduje wzdęty brzuch

Produkty te zawierają duże ilości sodu, są za to ubogie w błonnik. Zalecane są za to artykuły pozbawione sodu, lecz zawierające jak najwięcej błonnika.

Choroby

Wzdęty brzuch może być objawem takich schorzeń jak marskość wątroby, zapalenie wyrostka, choroby układu krążenia, nowotworu, wrzodów, zapalenia uchyłkowatego jelita, zapalenia trzustki czy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Jeśli więc doskwierają Ci wzdęcia i stan zapalny, najlepiej jest udać się do lekarza. Postawi on diagnozę i w razie konieczności wprowadzi odpowiednią terapię. Podstawą udanego leczenia jest zmiana stylu życiu, zdrowa dieta i regularny wysiłek fizyczny.

 

Pamiętaj, że aby uporać się z problemem wzdętego brzucha, musisz zdecydować się na zmianę trybu życia i nawyków żywieniowych. Jedząc pokarmy bogate w błonnik, owoce i warzywa, wspomożesz pracę swojego żołądka. Dzięki temu, będziesz mógł cieszyć się zdrowym i płaskim brzuchem!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Valdivia Roldán M. Gastritis and gastropathies. Rev. gastroenterol. Perú. 2011  Ene;  31(1): 38-48.
  • Lindberg G, Hamid S, Malfertheiner P, et al. Estreñimiento: una perspectiva mundial. Guías Mundiales de la Organización Mundial de Gastroenterología. 2010; 2-14.
  • Vergara J, Díaz R. Celiaquía y atención primaria. SEMERGEN: 2001; 27(1): 14-23.
  • Gaspá J, Lambruschini N. Diagnóstico de la intolerancia a la lactosa. Prueba del hidrógeno espirado. Anales de Pediatría Continuada. 2010;8(2):81-83.
  • Sort P. Ascitis y sus complicaciones. Medicina Integral. 2000; 35 (10): 455-459.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.