Wysypka — jak skutecznie z nią walczyć?
Wysypka to wykwity skórne, które prowadzą do stanu zapalnego i zaczerwienienia. Może występować w postaci pęcherzy, plam, bąbli, krost czy grudek i powodować swędzenie lub pieczenie. Pojawia się w wyniku reakcji alergicznej, kontaktu z substancją chemiczną, czy po spożyciu niektórych leków.
Nie jest zaraźliwa i najczęściej mamy do czynienia z jej letnią odmianą, spowodowaną wysoką temperaturą i wilgotnością powietrza.
To właśnie ciepło w połączeniu z tłustą lub suchą skórą, bakteriami i kurzem może doprowadzić do zatkania gruczołów potowych. Są to tak zwane potówki, które mogą mieć charakter łagodny lub zapalny.
W dzisiejszym artykule dowiesz się co robić, gdy na Twoim ciele nagle pojawi się wysypka.
Czym spowodowana jest wysypka i jak się objawia?
Wysypka może pojawić się na skórze każdego z nas bez względu na wiek i płeć. Najczęściej możemy zaobserwować ją na szyi, talii, klatce piersiowej, plecach czy narządach płciowych. Charakteryzuje się czerwonym zabarwieniem, a pod wpływem energicznego drapania zaczynają pojawiać się krosty i pęcherze.
Takie podrażnienie skóry prowokuje silne swędzenie i podrażnienie. Najczęściej znika ona po 5-7 dniach, by po jakimś czasie pojawić się znowu.
Oto najczęstsze przyczyny jej występowania:
- Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne (UVA i UVB).
- Silne pocenie się podczas aktywności fizycznej.
- Ubiór źle dopasowany do panujących warunków atmosferycznych (zbyt grube ubrania lub zbyt dużo ich warstw).
- Niewystarczająca dbałość o higienę.
- Noszenie ubrań z włókien syntetycznych.
- Zatrucia pokarmowe.
- Nadkwaśność żołądka i zgaga.
- Stres.
- Skutki uboczne przyjmowania niektórych leków.
- Spożywanie dużych ilości tłustego jedzenia.
- Palenie papierosów.
- Spożywanie alkoholu.
- Podrażnienia noszonymi przedmiotami (łańcuszkami, kolczykami, bransoletkami, itp.).
- Wysoka wilgotność powietrza i wysokie temperatury.
Wysypka i naturalne środki lecznicze
Garść metod
- Weź kąpiel z kilkoma łyżkami płatków owsianych lub sody oczyszczonej. Mocz w niej podrażnione miejsca przez około godzinę. Oba składniki działają bezpośrednio na skórę, dlatego złagodzą objawy wysypki takie jak swędzenie czy zapalenie.
- Zagotuj garść płatków owsianych, aż do uzyskania pasty. Odczekaj do ostygnięcia i umieścić na czystej ściereczce lub gazie. Stosuj jako kompres na zmienioną chorobowo skórę.
- Umieść skórki z arbuza w lodówce, a następnie delikatnie pocieraj nimi powierzchnię skóry pokrytą wysypką. Dzięki temu złagodzisz zaczerwienienie, uczucie gorąca i swędzenie.
- Przygotuj napar z rumianku, a po ostygnięciu namocz w nim płatek kosmetyczny. Posłuży on do oczyszczania miejsc, gdzie wystąpiła wysypka i złagodzi jej objawy.
- Nałóż miąższ z aloesu bezpośrednio na podrażniony kawałek skóry. Dzięki swoim właściwościom aloes pomoże złagodzić zaczerwienienie i zapobiegnie przesuszaniu się skóry.
- Wymieszaj skrobię kukurydzianą z wodą aż do uzyskania jednolitej pasty. Tak przygotowaną masę aplikuj na podrażnione miejsca i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Po zakończeniu delikatnie usuń przy użyciu wilgotnego ręcznika, unikając pocierania.
- Wymieszaj kilka liści malwy z masłem. Tak uzyskany preparat nałóż na czystą gazę i stosuj na podrażnioną skórkę. Pozostaw na kilka minut aż zmniejszy się swędzenie i poczujesz ukojenie.
- W pół litrze wody, przez 10 minut gotuj dwie łodygi selera. W otrzymanym preparacie namocz gazę i przyłóż do miejsc, gdzie pojawiła się wysypka. Zabezpiecz plastrami lub bandażem i pozostaw do działania na całą noc.
Inne naturalne remedia
- Stosuj zimne okłady z kostek lodu bezpośrednio na obszary gdzie pojawiła się wysypka. Zaleca się również branie zimnych kąpieli.
- Przygotuj mieszankę w proporcjach 2/3 zagotowanej wody i 1/3 alkoholu. Zanurz w niej czystą gazę i przyłóż do podrażnionych miejsc. Przyspieszy to gojenie ran i zapobiegnie infekcjom.
Sprawdź także: Kolendra – 7 niezwykłych korzyści zdrowotnych
- Wymieszaj dwie łyżki proszku z drzewa sandałowego z dwiema łyżkami kolendry. Następnie do składników dodać trzeba dwie łyżki wody różanej. Wszystko mieszaj ze sobą aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Preparat należy nałożyć na podrażnione miejsca i pozostawić do wyschnięcia. Po zakończeniu spłucz zimną wodą.
- Przygotuj preparat z zielonej glinki i wody, a następnie zaaplikuj. Pomoże to w złagodzeniu świądu i zaczerwienienia.
- Dokładnie umyj i rozgnieść skórki z banana, a następnie stosuj na wysypkę. Owiń powierzchnię bandażem lub kawałkiem materiału i dobrze zaciśnij. Pozostaw do działania na dwie godziny, aby znajdująca się w skórce alantoina, posiadająca właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne, mogła zadziałać.
- Zastosuj kilka kropli z oczaru wirginijskiego bezpośrednio na wysypkę. Można również namoczyć waciki kosmetyczne i zastosować na skórę. Ten środek złagodzi swędzenie i wysuszy powstałe krosty.
Więcej sposobów na uciążliwą wysypkę…
- Pokrój ogórek na małe kawałki i umieścić go w blenderze. Mieszaj, aż do uzyskania jednolitej masy, a następnie stosuj ją na skórę. Wszystko owinąć należy bandażem lub tkaniną i pozostawić do działania przez cały dzień. Ogórek ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
- Przygotuj napar z nasion amarantusa i pozostaw do ostygnięcia. Nasącz nim wacik kosmetyczny i stosuj jako kompres. Powtórz kilka razy dziennie (co najmniej trzy razy – rano, po południu i wieczorem).
- Przygotuj napar z nagietka. Roślina ta doskonale sprawdza się przy wszelkich zapaleniach skóry, oparzeniach, egzemach, wysypkach czy pokrzywkach. Nasącz nim gazę i zastosuj na dotkniętym obszarze.
- Zastosuj okład z rozdrobnionej cebuli i odrobiny octu jabłkowego. Można przygotować preparat z tej rośliny poprzez zostawienie warzywa zanurzonego w szklance wody na całą noc. Następnego dnia w otrzymanej mieszance zanurz wacik kosmetyczny i stosuj na wysypkę. Cebula ma doskonałe właściwości łagodzące i przeciwzapalne.
- Przygotuj wywar z mniszka lekarskiego (pół łyżeczki korzenia i liści rośliny). Po zagotowaniu odstaw mieszankę na kilka minut. Środek ten jest skuteczny przy leczeniu wielu chorób skóry takich jak trądzik, egzema czy wysypka.
- Przygotuj napar z suszonych lub świeżych liści tymianku w pół litrze wody. Zastosuj na dotknięte wysypką miejsca, by zminimalizować uciążliwe objawy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Collings, J., & Doelger, E. (2012). Rash. In An Introduction to Clinical Emergency Medicine. https://doi.org/10.1017/CBO9780511852091.041
-
Ramdass, P., Mullick, S., & Farber, H. F. (2015). Viral Skin Diseases. Primary Care: Clinics in Office Practice. https://doi.org/10.1016/j.pop.2015.08.006