Jak wyhodować drzewko cytrynowe w domu?

Jak już zasiejemy nasionko, należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu ziemi. Nie wolno jednak przesadzać z ilością wody, ponieważ może zacząć gnić. 
Jak wyhodować drzewko cytrynowe w domu?

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Myślałaś nad tym, żeby wyhodować drzewko cytrynowe? Cytryny są znane na całym świecie ze względu na ich zastosowanie kulinarne i lecznicze.

Przepyszny, kwaskowaty smak i wysoka zawartość nutrientów sprawiają, że cytryny są doskonałym dodatkiem do naszych potraw. Najlepsze jest to, że można je wyhodować w domu.

Wystarczy trochę przestrzeni w ogródku. Rosną na świeżym powietrzu, zwłaszcza w regionach o ciepłym i słonecznym klimacie.

Drzewko cytrynowe nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Dzisiaj dowiesz się, jak wyhodować je w domu, zaczynając od nasionka. To naprawdę fantastyczne doświadczenie. Pamiętaj jednak, że owoce pojawią się dopiero po kilku latach.

Jak wyhodować drzewko cytrynowe – potrzebne materiały

Na początek będzie nam potrzebna doniczka. Dopiero po jakimś czasie przesadzimy nasze drzewko do ogrodu. Cały proces trwa dość długo, ale naprawdę warto wykazać się cierpliwością. Oto co będzie ci potrzebne:

Cytryna

Świeże cytryny

Żeby odnieść sukces w hodowli drzewka cytrynowego, najważniejszy jest zakup cytryny 100% ekologicznej, bez żadnych pestycydów i ulepszaczy.

Nieorganiczne warianty nie nadadzą się dla nas i szkoda na nie Twoich wysiłków. Jeżeli ogranicza Cię przestrzeń albo klimat, polecamy specjalną odmianę cytryny – meyer. Są one mniejsze i używa się ich w celach ozdobnych.

Doniczka

Jeżeli nie chcesz zasadzać cytryny bezpośrednio w ogródku, zaopatrz się w doniczkę z małymi otworami. Drzewka cytrynowe preferują przestrzenie bardziej szerokie, niż głębokie. Weź to pod uwagę w trakcie wyboru odpowiedniej doniczki.

Ziemia

Ziemia do kwiatów

Staraj się w miarę możliwości używać organicznej ziemi. Pamiętaj też o nawozie!

Światło słoneczne

Cytryny potrzebują dużych ilości promieni słonecznych. Szczególnie, kiedy puszczają kiełki. Jeżeli zdecydujesz się na doniczkę, zadbaj o to, żeby miała stały dostęp do słońca.

Od nasionka do cytryn

Krok 1

Na początek zajmiemy się ziemią. Musisz ją dokładnie zwilżyć wodą.

Krok 2

Zwilż też wybraną doniczkę i wypełnij ją przygotowaną wcześniej ziemią. Ale uwaga! Nie po same brzegi! Zostaw kilka centymetrów wolnej przestrzeni.

Krok 3

Kielki

Przekrój cytrynę na pół, wyciągnij jedno nasionko i włóż je do ust. Possij do momentu, aż smak stanie się dużo łagodniejszy.

Zadbaj o to, żeby nasionko było odpowiednio mokre.

Krok 4

Przygotuj mały otwór w ziemi (około 1 cm), włóż nasionko i zasyp.

Krok 5

Przy pomocy opryskiwacza, zraszamy świeżo zasadzone nasionko.

Krok 6

Przykryj doniczkę plastikiem (takim, który przepuszcza powietrze). W ten sposób zachowa wilgotność i ciepłoMożesz użyć zwykłej reklamówki z małymi otworami.

Krok 7

Umieść doniczkę w najbardziej nasłonecznionym miejscu.

Krok 8

Musisz nieustannie sprawdzać, czy ziemia jest stale wilgotna. Ale uwaga! Nadmiar ciepła lub wody może doprowadzić do tego, że nasionko zgnije.

Krok 9

Po dwóch lub trzech tygodniach zauważysz, że Twoja cytryna kiełkuje. Wtedy należy zdjąć plastik, żeby roślina mogła swobodnie oddychać.

Krok 10

Cytryna w doniczce, jak ją wyhodować

Dbaj o Twoje drzewko codziennie. Chroń je przed chorobami i pamiętaj o regularnym dodawaniu nawozu! Kiedy osiągnie większy rozmiar, przesadź je do ogródka i doglądaj czy dobrze rośnie.

Zdarza się, że pierwsze zasadzone nasionko nie kiełkuje. Możesz zasadzić ich kilka jednocześnie. Wtedy prawdopodobieństwo sukcesu będzie jeszcze większe.

To co? Czas wyhodować własne cytryny!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.