Wygraj z rakiem piersi w 11 dni - nowa metoda!
Nowotwór piersi jest najpowszechniejszym rakiem wśród kobiet na całym świecie. Każdego roku zbiera ogromne żniwo śmiertelnych ofiar. W Polsce rak piersi stanowi prawie 20% zachorowań na nowotwory złośliwe.
Obecnie najskuteczniejszą i najlepiej rokującą metodą walki z rakiem jest jego wczesne wykrycie. Istnieje bowiem wiele terapii, które w 100% zwalczają nowotwory we wczesnych stadiach rozwoju.
Jednak mimo wielkiego postępu nowoczesnych technologii i rozwoju medycyny, nadal tysiące kobiet umiera krótko po usłyszeniu diagnozy.
Naukowcy i specjaliści w dziedzinie onkologii bez wytchnienia szukają leku na tę straszliwą chorobę. Niektórzy z nich są już o krok od wynalezienia lekarstwa na raka. Przeczytaj artykuł i poznaj najnowszą metodę walki z nowotworem piersi w zaledwie 11 dni!
Najnowsze metody walki z rakiem
Jedną z najnowszych terapii nowotworowych zaprezentowano na Europejskiej Konferencji Raka Piersi, która odbyła się w Amsterdamie (Holandia). Wzbudziła zainteresowanie i nadzieje, ponieważ jest w stanie w zaledwie 11 dni zniszczyć niektóre rodzaje nowotworów.
Mowa o dwóch lekach opracowanych przez grupę naukowców, na której czele stała Judith Bliss z Institute of Cancer Research (ICR). Naukowcy uważają, że opracowana przez nich metoda może okazać się doskonałą alternatywą dla chemioterapii i skutecznym lekiem na raka piersi.
Odkrycie to zaowocowało badaniami opłaconymi przez Cancer Research UK. Ich wyniki okazały się sukcesem, jednak tylko w przypadkach, gdy nowotwór został zdiagnozowany we wczesnym stadium rozwoju.
Przeczytaj również: Rak piersi – poznaj jego przyczyny
Na czym polega innowacyjna metoda walki z rakiem piersi?
Grupa Judith Bliss postanowiła zbadać dwa znane leki onkologiczne: lapatinib i trastuzumab (bardziej znany jako herceptin). Obydwa leki zwalczają białko HER 2, które jest przyczyną rozwoju niektórych nowotworów piersi.
Tę innowacyjną terapię przetestowano na 257 kobietach, u których zdiagnozowano raka piersi. Pacjentki zostały podzielone na 3 grupy i poddane 11-dniowemu zabiegowi, w czasie między diagnozą a decyzją o zabiegu chirurgicznym.
Z początku, jednej z grup podawano tylko trastuzumab, drugiej – lapatinib, a ostatnia nie przyjmowała żadnych leków. Wcześniejsze badania sugerują skuteczność kombinacji trastuzumabu i lapatinibu na białko HER 2, dlatego zespół badawczy postanowił zmodyfikować testy w trakcie badań.
Z tego powodu grupa kobiet przyjmująca lapatinib, zaczęła otrzymywać również dawkę trastuzumabu. Aby precyzyjnie określić działanie leku po 11-dniowej kuracji, naukowcy pobrali dane z markerów biologicznych namnażających się komórek rakowych, włączając poziom białka Ki67 i apoptozę, czyli zaprogramowaną śmierć komórek.
Wyniki 11-dniowej metody walki z rakiem piersi
Po 11 dniach terapii okazało się, że u 17% z 66 kobiet poddanych leczeniu opierającym się na kombinacji dwóch leków onkologicznych, nastąpiła redukcja guza o około 5 cm. Co więcej, u 11% kobiet leki całkowicie zniszczyły nowotwór. Potwierdziło się, że jednoczesne stosowanie leków daje doskonałe rezultaty w walce z rakiem piersi.
Natomiast w grupie przyjmującej tylko trastuzumab odnotowano redukcję lub zanik guza zaledwie u 3% kobiet poddanych leczeniu. Stan kobiet, u których nie zastosowano żadnej terapii nowotworowej, był taki sam jak przed rozpoczęciem badania.
Rezultaty przeprowadzonego badania bardzo pozytywnie zaskoczyły naukowców, ponieważ potwierdziło się, że metoda ta może okazać się skutecznym lekiem na niektóre typy nowotworów bez konieczności poddawania się wycieńczającej dla organizmu chemioterapii.
Odkrycie brytyjskich naukowców daje ogromną nadzieję dla milionów pacjentek na całym świecie, ponieważ rak piersi wywołany wzrostem białka HER 2 jest częściej diagnozowany niż inne rodzaje nowotworów.
Przeczytaj koniecznie: 8 produktów spożywczych powodujących raka
Nadzieja na wygraną z rakiem piersi
Wyniki tego badania napawają wielkim optymizmem. Naukowcy sugerują, że kombinacja dwóch leków onkologicznych – lapatinibu i trastuzumabu – przed wyznaczonym zabiegiem chirurgicznym nie tylko okaże się idealną terapią dla pacjentek z rakiem piersi, lecz także uchroni je przed przykrymi skutkami chemioterapii.
Prof. Nigel Bundred, profesor onkologii i współautor badania zapewnia, że:
To badanie ma potencjał innowacyjny, ponieważ pozwala nam zidentyfikować grupę pacjentów, u których guz zaniknął w ciągu 11-dniowej terapii anty-HER 2, i którzy być może unikną późniejszej chemioterapii. Nasze odkrycie oferuje możliwość bardziej zindywidualizowanego leczenia kobiet z rakiem piersi.
Judith Bliss w rozmowie z The Telegraph podkreśla, że szanse na zwalczenie komórek rakowych w 11 dni są naprawdę realne.
Wyniki tego odkrycia wciąż znajdują się w fazie testowej, jednak napawają wielkim optymizmem. Odkryta metoda może bez wątpienia stać się narzędziem do skutecznej walki z rakiem piersi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Oncohealth Institute. http://www.oncohealth.eu/es/area-paciente/cancer/informacion-soporte-paciente/informacion-general/tratamiento/terapia-biologica/listado-farmacos/trastuzumab
- Cancer Research UK. https://scienceblog.cancerresearchuk.org/2016/03/11/unprecedented-breast-cancer-trial-results-explained/