Worki pod oczami - jak się ich łatwo pozbyć
Worki pod oczami nieodłącznie kojarzą się ze zmęczeniem lub chorobą. Skąd się jednak tak naprawdę biorą i czy można im jakoś zapobiegać? Nie wszyscy wiedzą, że worki pod oczami to nie tylko problem natury estetycznej, ale również oznaka, że z naszym zdrowiem może się dziać coś niepokojącego.
Dlatego też chcemy dziś pomówić o tym, jakie rodzaje worków pod oczami mogą się pojawić u człowieka i jak sobie z nimi poradzić naturalnymi sposobami.
Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się jak polepszyć zarówno stan swojego zdrowia, jak i wygląd swojej twarzy.
Skąd się biorą worki pod oczami?
Po pierwsze, musisz przyjrzeć się swoim oczom i określić, czy twoje są one podpuchnięte czy podkrążone. Dzięki temu będziesz wiedzieć jakiego rodzaju metody zastosować, aby pozbyć się tego problemu.
Zwróć również uwagę na to, czy twoje oczy wyglądają tak cały czas, czy jest to tylko stan przejściowy.
Czasem oczy są podkrążone tylko tymczasowo, co zazwyczaj jest powiązane z pewnymi aspektami twojego stylu życia.
Worki pod oczami – opuchlizna
Jeśli twoje oczy są opuchnięte nie tylko w okolicy dolnej, ale również górnej powieki, może to oznaczać, że wystąpił u ciebie problem zatrzymania płynów w organizmie.
Retencja płynów najczęściej wynika z nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek. Przyczyną może być dieta bogata w słone potrawy, ale czasem nieprawidłowości te są bardziej skomplikowanym problemem.
Przyciśnij delikatnie opuchniętą okolicę i zobacz jak będzie się zachowywać skóra.
Jeśli opuchlizna zniknie na kilka sekund i skóra po chwili wróci do poprzedniej formy, oznacza to, że jest pod nią nagromadzony płyn.
Jak wzmocnić nerki?
Aby pozbyć się problemu retencji płynów wynikającego z nieprawidłowego funkcjonowania nerek, a tym samym zredukować opuchliznę wokół oczu, postępuj według poniższych wskazówek:
- Zaparz dwie torebki zielonej herbaty ekspresowej, a następnie je schłodź. Zrób z nich okład na oczy.
- Zostaw okład na oczach przez 10 minut i zrelaksuj się.
- Ten sam efekt osiągniesz robiąc okład z surowego ziemniaka lub plastrów ogórka.
- Pij dużo wody – przynajmniej 8 szklanek dziennie.
- Wzmacniaj nerki spożywając wywar z cebuli i selera lub napar z mniszka lekarskiego i łopianu.
- Jeśli stan twoich nerek wywołuje ból lub dyskomfort w dolnej części pleców, rób w tej okolicy ciepły okład przed pójściem spać. Możesz użyć poduszki elektrycznej lub zwykłego termofora.
Podkrążone oczy
Czasem oczy są nie tylko opuchnięte, ale również podkrążone i skóra pod nimi przybiera niebieskawy lub brązowawy kolor. Przyczyną są zazwyczaj zaburzenia wątroby i woreczka żółciowego.
Możesz oczywiście zamaskować cienie pod oczami stosując makijaż, ale nie jest to rozwiązanie problemu, który wywołuje ten stan.
Jak wzmocnić wątrobę?
Jeśli chcesz pozbyć się cieni pod oczami i wzmocnić wątrobę oraz woreczek żółciowy, wypróbuj poniższe zalecenia:
- Wypijaj na czczo szklankę ciepłej wody z sokiem wyciśniętym z połowy cytryny.
- Unikaj smażonych potraw, gotowych wypieków, margaryny i wędlin.
- Jedz kolację wcześnie i sięgaj po lekkostrawne produkty, kiedy ją przygotowujesz.
- Wyeliminuj z diety biały cukier i zastąp go miodem, stewią lub syropem z agawy.
- Unikaj alkoholu i tytoniu, aby nie dostarczać organizmowi zbędnych toksyn.
- Pij przed snem napary z kwaśnych roślin leczniczych (karczoch, boldyna, mniszek lekarski lub oset mleczny). Możesz również sięgnąć po te same produkty w formie suplementów.
- Przed snem nakładaj na dolne powieki kilka kropel olejku różanego i delikatnie go wklepuj. Olejek ten jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy i ma właściwości odmładzające.
Inne metody na worki pod oczami
Istnieje wiele tradycyjnych sposobów na pozbycie się worków pod oczami, zarówno tych wynikających ze zwykłej opuchlizny, jak i tych połączonych z ciemniejszą skórą w tej okolicy.
Spróbuj poniższych sposobów i dowiedz się, który jest najbardziej skuteczny w twoim przypadku:
- Umyj dokładnie twarz i zanim nałożysz krem nawilżający, przetrzyj skórę tonikiem z rozmarynu, róży lub oczaru.
- Zatroszcz się o skórę wokół oczu – nakładaj na nią krem z filtrem i noś okulary przeciwsłoneczne.
- Oklepuj delikatnie skórę wokół oczu, aby poprawić jej ukrwienie, a tym samym przyspieszyć proces jej regeneracji.
- Śpij na wygodnej poduszce i upewnij się, że twoja głowa nie jest uniesiona zbyt wysoko podczas snu, gdyż może to spowolnić przepływ krwi i być przyczyną zatrzymania płynów w okolicy twarzy.
- W ciągu dnia warto spędzić choć kilka chwil leżąc na łóżku ze zwieszoną poza krawędzią głową lub stojąc na głowie, aby usprawnić krążenie krwi w całej twarzy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Benaiges A. Aceite de rosa mosqueta: composición y aplicaciones dermocosméticas. Offarm: farmacia y sociedad 2008; 27 (6): 94-97. Available at: https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=5324342. Accessed 12/26, 2018.
- De Vilanova C. Guía para limpiar el hígado, la vesícula y los riñones. Málaga: Editorial Sirio SA; 2016.
- Prieto JR. Las antiestéticas ojeras: ¿antes guapa que sencilla? Enfermería Dermatológica 2017; 11 (32): 7-9. Available at: https://dialnet.unirioja.es/descarga/articulo/6327406.pdf. Accessed 12/26, 2018.
- Salgado F. El jengibre (Zingiber officinale). Revista internacional de acupuntura 2011; 5 (4): 167-173. Available at: https://doi.org/10.1016/S1887-8369(11)70041-2. Accessed 12/26, 2018.