Woda utleniona - Poznaj jej liczne zastosowania!
Woda utleniona to związek chemiczny w postaci płynu, nieco bardziej lepkiego niż woda, znany ze swoich właściwości – jak sama nazwa wskazuje – utleniających oraz odkażających. Jest to podstawowy element wyposażenia każdej apteczki, z którego korzystamy do odkażania ran i zapobiegania zakażeniom czy infekcjom.
Okazuje się jednak, że woda utleniona to coś o wiele więcej niż tylko środek odkażający – koniecznie czytaj dalej i poznaj jej liczne zastosowania.
Woda utleniona i jej zastosowania
W porównaniu z wodą, czyli H2O, woda utleniona posiada jeden dodatkowy atom tlenu. Jest to produkt dostępny w każdej aptece i nie wyobrażamy sobie, by zabrakło go także w naszej domowej apteczce. Wodę utlenioną warto mieć zawsze pod ręką na wypadek uszkodzenia skóry, skaleczenia, zadrapania czy innego urazu.
Z właściwości odkażających tego produktu możemy jednak skorzystać również w wielu innych sytuacjach. Poniżej znajdziesz kompletną listę zastosowań wody utlenionej dla swojego zdrowia, urody i gospodarstwa domowego.
Sposób na trądzik
Wodę utlenioną można wykorzystać jako domowy sposób na oczyszczenie skóry i walkę z jej niedoskonałościami. Aby skorzystać z jej właściwości, należy zastosować się do poniższych kroków:
- Umyj dokładnie skórę twarzy letnią wodą i łagodnym mydłem (przeznaczonym do twarzy).
- Zwilż bawełniany wacik lub patyczek do uszu wodą utlenioną, a następnie wetrzyj bezpośrednio w każdą krostkę, zaskórniki czy pryszcze.
- Woda utleniona może wysuszać oraz podrażniać skórę, dlatego też nie należy stosować jej na całej powierzchni twarzy, a jedynie bezpośrednio na niedoskonałości czy trądzik.
Sposób na grzybicę
Jeśli zmagasz się z nieprzyjemnym zapachem stóp, wywoływanym przez grzybicę skóry czy paznokci, możesz wykorzystać wodę utlenioną, która zwalczy te szkodliwe mikroorganizmy i towarzyszące im uciążliwe i wstydliwe obawy.
Przygotuj kąpiel dla stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem wody utlenionej. Mocz stopy przez około 20 minut (aż woda przestygnie). Nie tylko pomoże Ci uporać się z grzybicą stóp, ale także uchroni Cię przed infekcjami skóry.
Wybielanie ubrań
Z właściwości wody utlenionej możemy skorzystać także wykonując różne domowe obowiązki – takie jak pranie ubrań. Jeśli jakaś część Twojej garderoby wymaga skutecznego wybielenia lub odplamienia, wykorzystaj wodę utlenioną i pozbądź się pożółkłych plam po dezodorancie czy śladów krwi.
Wystarczy polać plamę wodą utlenioną, pozostawić na 10 minut, a następnie wetrzeć szczoteczką, tuż przed standardowym praniem.
Dezynfekcja owoców i warzyw
Wiele osób do odkażania owoców i warzyw wykorzystuje ocet jabłkowy – doskonałą alternatywą, przy okazji pozbawioną intensywnego zapachu, jest woda utleniona.
- Dodaj 3/4 szklanki wody utlenionej do zlewu i dopełnij ciepłą wodą.
- Zanurz w wodzie owoce i warzywa, a następnie obmyj ich skórkę.
- Uwaga! Sposobu tego nie należy stosować w przypadku grzybów. Możesz jednak przetrzeć je czystą ściereczką zwilżoną wodą utlenioną.
Domowy sposób na przeziębienie
Jak doskonale wiesz, woda utleniona to produkt powszechnie wykorzystywany do zwalczania szkodliwych mikroorganizmów. Nic więc dziwnego, że z jego właściwości można skorzystać również do walki z objawami przeziębienia, takimi jak ból gardła czy zatkany nos.
- Wymieszaj wodę utlenioną z ciepłą wodą w proporcji 1:1.
- Wykorzystaj tę mieszankę do wypłukania gardła.
- Uwaga! Nie połykaj tej mieszanki, gdyż może wywoływać ból brzucha.
- Jest to doskonały sposób profilaktyczny na grypę, katar, przeziębienie czy zapalenie zatok.
Woda utleniona dla zdrowia jamy ustnej
Wodę utlenioną można wykorzystać do odkażenia jamy ustnej i usunięcia z niej szkodliwych bakterii i innych mikroorganizmów, które rozwijając się wywołują takie objawy ja nieprzyjemny oddech czy nawet owrzodzenie.
Właściwości tego produktu pozwalają także na usunięcie przebarwień zębów, które są efektem picia kawy, alkoholu, palenia papierosów czy nieprawidłowej codziennej higieny jamy ustnej.
- Wymieszaj łyżkę wody z łyżką wody utlenionej i wykorzystaj tę mieszankę jako płyn do płukania jamy ustnej.
- Dokładnie wypłucz usta i wypluj.
- Aby usunąć przebarwienia, możesz skorzystać także z patyczka do uszu nasączonego w tej mieszance.
- Woda utleniona z sodą oczyszczoną to z kolei świetny patent na domową pastę do zębów.
Sprzątanie z wodą utlenioną
Woda utleniona to nie tylko sposób na higienę jamy ustnej czy odplamianie ubrań, ale i wielkie wsparcie w codziennym sprzątaniu kuchni, łazienki czy jakiegokolwiek innego miejsca w Twoim domu. Przygotuj mieszankę wody utlenionej z wodą i przelej ją do butelki ze spryskiwaczem.
Miej ją zawsze pod ręką, gdyż doskonale zastąpi wiele komercyjnych produktów do sprzątania. Co ciekawe, jest to o wiele bezpieczniejsza alternatywa dla środowiska i Twojego zdrowia.
- Dodaj wodę utlenioną do swojego płynu do mycia naczyń lub wlej ją do zmywarki, aby nabłyszczyć swoje naczynia.
- Wykorzystaj ją także do mycia podłóg, dezynfekcji pościeli, legowisk dla zwierząt, zasłon i wielu innych powierzchni. Najłatwiej będzie Ci skorzystać ze wspomnianej już butelki ze spryskiwaczem.
- Mycie toalety nigdy nie było prostsze! Wlej pół szklanki wody utlenionej do toalety i odczekaj 20 minut. Po tym czasie wyszoruj dokładnie powierzchnię i spłucz wodę.
- To samo dotyczy pleśni i osadu pod prysznicem lub w wannie. Spryskaj daną powierzchnię mieszanką wody utlenionej z wodą, a następnie przetrzyj gąbeczką lub papierowym ręcznikiem.
Wsparcie dla domowego ogródka
Wymieszaj wodę utlenioną z wodą w proporcjach 1:32, a zyskasz świetne lekarstwo dla… Twoich kwiatów i roślin. Możesz także przygotować mieszankę z 2 łyżek wody utlenionej na litr wody i spryskiwać nią liście, aby zwalczyć grzyby czy inne szkodniki.
Inny sposób to 4 litry wody na pół litra wody utlenionej do podlewania kwiatów, co odżywi je od samych korzeni i zapobiegnie ich gniciu.
Inne zastosowania wody utlenionej? Proszę bardzo!
Oprócz opisywanych powyżej sposobów, istnieje jeszcze kilka innych zastosowań wody utlenionej. Oto one:
- rozjaśnianie włosów
- usuwanie nieprzyjemnych zapachów z lodówki
- odkażanie zabawek dziecięcych
- czyszczenie luster
- usuwanie resztek jedzenia z naczyń i sprzętu kuchennego
- odkażanie soczewek kontaktowych
- czyszczenie uszu
- czyszczenie powierzchni, takich jak blaty i stoły
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Halliwell, B., Clement, M. V., & Long, L. H. (2000). Hydrogen peroxide in the human body. FEBS Letters. https://doi.org/10.1016/S0014-5793(00)02197-9
- Wilkins, R. G., & Unverdorben, M. (2013). Wound cleaning and wound healing: A concise review. Advances in Skin and Wound Care. https://doi.org/10.1097/01.ASW.0000428861.26671.41
- Muizzuddin, N., Schnittger, S., Maher, W., Maes, D. H., & Mammone, T. (2013). Enzymatically generated hydrogen peroxide reduces the number of acne lesions in acne vulgaris. Journal of Cosmetic Science.
- Tredwin, C. J., Naik, S., Lewis, N. J., & Scully Cbe, C. (2006). Hydrogen peroxide tooth-whitening (bleaching) products: Review of adverse effects and safety issues. British Dental Journal. https://doi.org/10.1038/sj.bdj.4813423
- Baldry, M. G. C. (1983). The bactericidal, fungicidal and sporicidal properties of hydrogen peroxide and peracetic acid. Journal of Applied Bacteriology. https://doi.org/10.1111/j.1365-2672.1983.tb02637.x