Włosy - Jak zadbać o nie przed snem?
Włosy każdego dnia są narażone na wiele czynników, które niszczą je i osłabiają. Właśnie dlatego codzienna ochrona jest tak ważna, aby uchronić się przed konsekwencjami utraty substancji odżywczych.
O włosy może dbać nie tylko w ciągu dnia, ale i również w nocy. Istnieje cała gama domowych sposobów i zabiegów, które możesz wypróbować tuż przed pójściem spać i wykorzystać kilka nocnych godzin na regenerację włosów.
Dlaczego warto dbać o włosy nocą?
Wieczór oraz noc to momenty dnia, w których wreszcie znajdujemy trochę czasu, by zadbać o swoją urodę. Najczęściej skupiamy się jednak głównie na technikach relaksacyjnych ciała i skóry, zapominając jednocześnie o włosach lub uważając, że lepszym momentem na zadbanie o fryzurę jest środek dnia.
Dopieszczając swoje włosy tuż przed pójściem spać zapewniasz sobie całą gamę korzyści, takich jak:
- W nocy zawarte w odżywce substancje mają więcej czasu, by zacząć działać.
- Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym w ciągu dnia brakuje czasu na zabiegi upiększające, ale wciąż chcą wyglądać zjawiskowo.
- Nocne zabiegi pomagają pozbyć się zanieczyszczeń nagromadzonych w ciągu dnia, dzięki czemu budzisz się z czystymi i jedwabiście gładkimi włosami.
- Włosy zregenerują się, będą odżywione i nawilżone. Uporasz się z takimi problemami jak wypadanie włosów czy rozdwojone końcówki.
Jak wykorzystać noc, by zadbać o włosy?
Podczas nocy – włosy są bardziej skłonne do wchłaniania substancji odżywczych, dzięki czemu jest to idealny czas, by skorzystać z naszych przepisów na maski i odżywki.
Maska nawilżająca włosy
Po codziennej dawce zanieczyszczeń i kurzu wchłanianego przez włosy, nie ma dla nich nic lepszego niż nawilżająca maseczka, która je odżywi i zregeneruje.
Składniki
- 1 łyżka oleju kokosowego
- 1 dojrzałe awokado
Sposób przygotowania
- Rozgnieć miąższ z awokado i wymieszaj go z olejem kokosowym, aż uzyskasz konsystencję pasty.
- Zwilż włosy i zaaplikuj maskę. Pozostaw ją na 20 minut.
- Spłucz głowę ciepłą wodą i odczekaj około 2 godzin przed pójściem spać.
Naturalny środek złuszczający
Dokładnie tak samo jak skóra, włosy również potrzebują regularnego złuszczania, aby pozbyć się martwych komórek i zanieczyszczeń. Jest to jednak zabieg, którego nie należy przeprowadzać częściej niż raz w tygodniu, aby nie doprowadzić do zniszczenia włosów.
Składniki
- 2 łyżki brązowego cukru
- 1 łyża oliwy z oliwek
- 3 krople ekstraktu z wanilii
Sposób przygotowania
- Wymieszaj wszystkie składniki i zaaplikuj środek delikatnie masując, aby substancje odżywcze dobrze się wchłonęły.
- Spłucz wodą i pozwól włosom wyschnąć zanim położysz się spać.
Serum i spraye
Wszelkiego rodzaju spraye i serum to produkty łatwo dostępne w każdej drogerii. Masz do dyspozycji całą gamę produktów różnych firm i w różnych cenach. Jeśli jednak cenisz sobie naturalne i domowe produkty możesz przygotować spray samodzielnie i skorzystać z niesamowitych właściwości octu jabłkowego.
Składniki
- 6 łyżek octu jabłkowego
- 1/2 szklanki wody
- butelka ze spryskiwaczem
Sposób przygotowania
- Rozcieńcz ocet wodą i przelej go do butelki ze spryskiwaczem.
- Spryskaj sprayem włosy przed pójściem spać i pozostaw na noc.
Dodatkowe rady jak dbać o włosy
- Przed zastosowaniem któregokolwiek z opisanych wyżej sposobów dokładnie rozczesz włosy, aby ułatwić dotlenienie komórek.
- Jeśli używasz oleistych produktów unikaj aplikowania ich na skórę głowy, gdyż może wywoływać to dyskomfort o poranku.
- Nie kładź się spać z mokrymi włosami, bo przez to stają się bardziej łamliwe i poplątane.
- Śpij w spiętych włosach, na przykład w luźnym warkoczu.
- Aby poduszka nie nasiąknęła stosowanymi produktami, połóż na niej ręcznik. Nie śpij z włosami owiniętymi ręcznikiem, bo jest to nie tylko niewygodne, ale też uniemożliwia włosom oddychanie, przez co rano mogą nieprzyjemnie pachnąć.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Leach, E. R. (1997). Cabello mágico*. Alteridades.
- Carreño. (2017). La higiene personal. Scielo.
- Barrientos Priego, A. (2010). El aguacate. Biodiversitas.
- Sola-Ortigosa, J., Sánchez-Regaña, M., & Umbert-Millet, P. (2009). Psoriasis del cuero cabelludo. Actas Dermo-Sifiliográficas, 100(7), 536-543. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0001731009719015
- De Oliveira, S. F., Lôbo, I. P., Da Cruz, R. S., Andrioli, J. L., Da Mata, C. P. S., Soares, G. A., … & Da Conceição, A. O. (2018). Antimicrobial activity of coconut oil-in-water emulsion on Staphylococcus epidermidis and Escherichia coli EPEC associated to Candida kefyr. Heliyon, 4(11), e00924. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2405844018308983
- Souza, P. A. L. D., Marcadenti, A., & Portal, V. L. (2017). Effects of olive oil phenolic compounds on inflammation in the prevention and treatment of coronary artery disease. Nutrients, 9(10), 1087. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5691704/
- Feldstein, S., Afshar, M., & Krakowski, A. C. (2015). Chemical Burn from Vinegar Following an Internet-based Protocol for Self-removal of Nevi. Journal of Clinical & Aesthetic Dermatology, 8(6). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4479370/