Włosy wypadają? Oto 4 naturalne lekarstwa
Włosy są niezwykle ważnym elementem wyglądu, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Wiele osób poświęca im więc bardzo dużo czasu. Często jednak w pogoni za błyszczącymi i gęstymi kosmykami, zapominamy, jak dużym problemem może być ich wypadanie.
Szacuje się, że na głowie człowieka znajduje się około 100 tysięcy włosów, a każdego dnia wypada ich między 50 a 100. Jeśli jednak zauważasz, że Twoje włosy wypadają w większych ilościach, to najwyższy czas, by zająć się tym problemem. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do dalszych komplikacji, w tym do łysienia.
Dlaczego włosy wypadają?
Wypadanie włosów to problem, z którym mierzy się bardzo wiele osób. Istnieje wiele przyczyn tej dolegliwości, do najpowszechniejszych należą:
- czynniki środowiskowe
- proces starzenia się
- stres
- uzależnienie od papierosów
- niedobory substancji odżywczych
- zaburzenia hormonalne
- czynniki genetyczne
- infekcje skóry głowy
- używanie chemicznych środków pielęgnacyjnych
- niektóre leki
- choroby autoimmunologiczne, anemia czy zespół wielotorbielowatych jajników
Na rynku dostępne są niezliczone ilości produktów wzmacniających i upiększających włosy. Niektóre mają za zadanie je zregenerować, inne po prosty przywracają im naturalne piękno.
Musisz jednak wiedzieć, że nie warto wydawać fortuny na drogie i nieskuteczne zabiegi i środki, skoro możesz skorzystać z tanich i wyjątkowo efektywnych naturalnych sposobów.
Masaż z wykorzystaniem olejków
Masaż skóry głowy z użyciem olejków to fantastyczny sposób na uporanie się z problemem wypadania włosów. Odpowiednio wykonany masaż pobudza krążenie, wzmacnia mieszki włosowe i cebulki włosów.
Do masażu możesz wykorzystać na przykład olejek kokosowy, olejek migdałowy, oliwę z oliwek, olej rycynowy lub olejek rozmarynowy.
Jak wykonać masaż?
- Przygotuj mieszankę olejku rozmarynowego z drugim dowolnie wybranym z powyższych olejków. Olejek rozmarynowy przyspiesza proces regeneracji, dostarczając Twoim włosom wielu cennych korzyści.
- Zaaplikuj odrobinę olejku na skórę głowy, a następnie masuj delikatnie, naciskając opuszkami palców na skórę głowy.
- Aby uzyskać jak najlepsze efekty, powtarzaj ten zabieg raz lub dwa razy w tygodniu.
Przeczytaj także artykuł: Olej rycynowy – 8 zastosowań dla zdrowia i urody
Kozieradka
Roślina ta stała się w ostatnich latach bardzo popularna ze względu na swoją skuteczność w przeciwdziałaniu wypadaniu włosów. Nasiona kozieradki zawierają estrogen i inne składniki o działaniu podobnym do żeńskich hormonów.
Dzięki temu, a także dzięki zawartości protein i kwasu nikotynowego kozieradka stymuluje wzrost włosów i pozwala zregenerować mieszki włosowe.
Jak wykorzystać kozieradkę?
- Dodaj trochę nasion kozieradki do szklanki z wodą i pozostaw na noc, aby nasiąknęły.
- Rano rozgnieć nasiona na pastę.
- Zaaplikuj pastę na włosy i skórę głowy, następnie przykryj plastikowym czepkiem i pozostaw na 40 minut.
- Powtarzaj zabieg codziennie przez miesiąc.
Sok z cebuli
Dzięki wysokiej zawartości siarki, sok z cebuli poprawia krążenie w skórze głowy, co świetnie aktywuje pracę mieszków włosowych. Pozwala im się zregenerować i redukuje stan zapalny. Cebula ma także działanie przeciwbakteryjne, dzięki czemu może zwalczać infekcje skóry głowy i powstrzymać wypadanie włosów.
Jak używać soku z cebuli?
- Zetrzyj cebulę na tarce, a wyciśnięty sok zaaplikuj na skórę głowy. Pozostaw na 30 minut, a następnie dokładnie spłucz, by pozbyć się resztek i nieprzyjemnego zapachu.
- Możesz także wymieszać 3 łyżki soku z cebuli z 2 łyżkami żelu aloesowego. Zaaplikuj taką mieszankę na skórę głowy i pozostaw na 30 minut. Następnie spłucz.
Buraki
Sok z buraków jest nie tylko niezwykle zdrowy, ale także doskonale działa na włosy, spowalniając proces ich wypadania i stymulując ich zdrowy wzrost.
Buraki zawierają węglowodany, proteiny, potas, fosfor, wapń oraz witaminy B i C, które są niezbędne dla zdrowych i mocnych włosów.
Przeczytaj także artykuł: Siwe włosy – domowe sposoby na ich zamaskowanie
Jak skorzystać z właściwości buraka?
- Przede wszystkim włącz do swojego jadłospisu sok z buraków. Możesz łączyć buraki ze szpinakiem, sałatą, marchwią, żurawiną czy lucerną.
- Buraki możesz stosować nie tylko od wewnątrz, ale także i z zewnątrz. Zagotuj liście buraków, następnie zmiel je i wymieszaj z odrobiną henny. Tak przygotowaną pastę zaaplikuj na skórę głowy i pozostaw na 20 minut. Następnie spłucz dużą ilością wody. Warto dodać, że sposób ten pozwala na dokładne ukrycie siwych włosów, może jednak zmieniać nieco kolor pozostałych kosmyków.