Siwe włosy: domowe sposoby na ich zamaskowanie

Mimo że pojawienie się siwych włosów jest uwarunkowane genetycznie, to takie czynniki jak stres i niezdrowy tryb życia mogą przyczynić się do przedwczesnego siwienia.
Siwe włosy: domowe sposoby na ich zamaskowanie

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Pierwsze siwe włosy zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, pojawiają się około 40 roku życia i rzadko kiedy są powodem do radości. Wiele osób uważa bowiem, że siwizna to oznaka starzenia się, a to mało kogo cieszy.

Jeśli więc zauważyłeś na swojej głowie pierwsze siwe włosy, przeczytaj ten artykuł i poznaj kilka domowych sposobów na ich zamaskowanie i ograniczenie tempa pojawiania się.

Skąd biorą się siwe włosy?

Siwizna to typowa oznaka starzenia, choć u niektórych osób pierwsze siwe włosy pojawiają się nawet przed 35. rokiem życia. Łatwiej zauważyć je u osób o ciemnych włosach. Mimo że generalnie nie jesteśmy w stanie zapobiec ich pojawianiu się, to wciąż możemy szukać sposobów na ich zamaskowanie.

Właśnie dlatego warto poznać kilka domowych sposobów na pokrycie siwych włosów.

Włosy stają się szare lub nawet białe wraz z biegiem czasu, ale moment ich pojawienia się zależy od czynników dziedzicznych. Jeśli Twoi rodzice, zwłaszcza matka, osiwieli dość wcześnie, istnieje duża szansa, że pierwsze siwe włosy również na Twojej głowie pojawią się około 40. roku życia lub nawet wcześniej.

Wszystko zależy od poziomu melaniny, substancji odpowiedzialnej za kolor skóry i włosów. Dodatkowymi czynnikami przyspieszającymi siwienie są między innymi stres i niezdrowy tryb życia.

Zbyt duże spożycie rafinowanych cukrów i mąki także mogą być jednym z powodów przedwczesnego siwienia, jednak teoria ta nie została całkowicie potwierdzona.

Siwe włosy u starszej kobiety

Zdecydowanie wcześniej i częściej siwe włosy pojawiają się u kobiet. Oferta produktów maskujących czy opóźniających proces siwienia jest bardzo bogata.

Jak opóźnić pojawienie się siwych włosów?

Dzięki naturalnym środkom, które opiszemy już za chwilę, możesz poprawić kondycję i wygląd swoich włosów oraz opóźnić proces utraty koloru. Środki te pomogą także nawilżyć i wzmocnić Twoje włosy. 

Oczywiście siwienie jest przede wszystkim uwarunkowane genetycznie, jednak za przedwczesnym siwieniem może stać także deficyt jodu czy miedzi w organizmie.

Zacznij od jedzenia orzechów, pełnoziarnistych produktów, roślin strączkowych i awokado; rzuć palenie i ogranicz spożycie alkoholu. Dodatkowo skorzystaj z tych naturalnych sposobów na opóźnienie pojawienia się siwych włosów:

Szałwia

To zioło jest zalecane przede wszystkim dla osób o brązowych włosach. Szałwia posiada bardzo wiele właściwości i zastosowań. Jednym z nich jest właśnie płukanka do włosów, którą możesz przygotować w domu.

Przygotuj napar z garści liści szałwii i czarnej herbaty na pół litra wrzącej wody. Pozostaw do ostygnięcia, następne zastosuj na włosy.

Szałwia na siwe włosy

Rozmaryn

Rozmaryn to także roślina, z której napar będzie idealny dla osoby o ciemnych włosach. Przygotuj napar z 2 łyżek stołowych rozmarynu na pół litra wody. Tak przygotowany napar wlej do butelki ze spryskiwaczem i dokładnie rozprowadź na włosach.

Już po kilku dniach włosy staną się wyraźnie ciemniejsze, a dodatkowo cebulki będą mocniejsze, a skóra głowy zdrowsza.

Rumianek i kurkuma

Te dwa produkty to z kolei naturalne środki przeznaczone dla jasnych włosów. Odpowiednio przygotowany napar przywróci złocisty blask włosów i pokryje siwiznę. Dodaj 4 łyżki stołowe rumianku do litra wody, odcedź i użyj jako płukanki.

Jeśli zależy Ci na miodowym kolorze włosów, dodaj do naparu 2 łyżki sproszkowanej kurkumy.

Awokado i olejek arganowy lub kokosowy

Te trzy składniki to Twoi sprzymierzeńcy w walce z przedwczesnym siwieniem. Dodatkowo olejki doskonale nawilżą Twoje  włosy. 

Wymieszaj awokado z olejkiem arganowym i kokosowym, aby przygotować domową odżywkę. Nałóż ją na włosy i przykryj głowę ciepłym ręcznikiem. Po 20 minutach spłucz ciepłą wodą.

Awokado na siwe wlosy

Magnolia

Jest to kolejny skuteczny środek na pokrycie siwych włosów. Wymieszaj łyżkę stołową magnolii w szklance gorącej wody. Gdy ostygnie, odcedź i użyj jako płukanki.

Dzięki temu włosy staną się ciemniejsze, a ich kolor żywszy i bardziej intensywny.

Domowe sposoby na siwe włosy

Oprócz opisanych wyżej naturalnych środków, możesz wykorzystać także kilka innych prostych przepisów z łatwo dostępnych produktów.

Jajko, orzechy i rozmaryn

Potrzebne są Ci 2 liście orzechowca, 5 zgniecionych orzechów włoskich, 1 jajko oraz garść rozmarynu. Wymieszaj wszystko, aż przybierze konsystencję pasty, a następnie wykorzystaj jako maseczkę do włosów.

Nałóż na głowę i pozostaw na jedną godzinę. Następnie spłucz dużą ilością wody. Powtarzaj ten zabieg raz w tygodniu.

Rozmaryn i szałwia

Potrzebujesz po 3 łyżki stołowe każdego z tych ziół, najlepiej świeżych. Wymieszaj dokładnie w szklance wrzącej wody i pozostaw na 10 minut. Gdy ostygnie, użyj jako płukanki. Pamiętaj, aby nie spłukiwać potem włosów wodą.

Henna i sok z cytryny

Wymieszaj 3 łyżki henny z łyżką stołową soku z cytryny, aż mieszanka ta przybierze konsystencję pasty. Nałóż na włosy i przykryj głowę czepkiem kąpielowym lub reklamówką. Pozostaw na 3 godziny, a potem spłucz.

Dzięki właściwościom henny, Twoje włosy nabiorą miedzianych refleksów i blasku, zwłaszcza, gdy powtórzysz ten zabieg kilka razy.

Henna na siwe wlosy

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.