Wizyta u psychologa - 7 ważnych powodów
W dzisiejszych czasach wizyta u psychologa nie jest już postrzegana jako coś przeznaczonego dla “wariatów”, nadal często ociągamy się z podjęciem decyzji o wizycie u specjalisty.
Profesjonalna pomoc i terapia może pomóc w rozwiązaniu problemów z przeszłości, poprawić naszą teraźniejszość i zmienić przyszłość.
To jedynie kilka z powodów by odwiedzić psychologa. Dowiedz się więcej w naszym artykule.
Dlaczego warto odwiedzić psychologa?
Najpierw odrzuć wszelkie uprzedzenia i przekonanie, że jesteś “niespełna rozumu” by udać się z wizytą do psychologa. Pomyśl raczej że robiąc to, bierzesz życie w swoje ręce i z pomocą psychologa będziesz w stanie uporać się z problemami, które nie dają Ci spokoju.
Podobnie, jak dbasz o włosy chodząc do fryzjera czy nakładasz maseczki by pozbyć się zmarszczek, tak samo należy dbać o swój umysł. Zwrócenie się do psychologa o pomoc nie jest łatwe i wymaga determinacji, której często nam brakuje, wielu z nas traktuje tego zbyt poważnie.
Ważne jest by pamiętać, że nie zawsze jesteśmy w stanie kontrolować wszystkiego, co dzieje się w naszym życiu. Nie możesz też wszystkiego wiedzieć. Dlatego istnieje terapia u psychologa.
Kiedy zaczniesz chodzić do psychologa nie oznacza to, że będziesz potrzebować terapii do końca życia. Do Ciebie będzie należeć decyzja jak długo będziesz kontynuować terapię i kiedy ją zakończysz, gdy poczujesz, że odniosła ona skutek.
Przeczytaj także: Żałoba po bliskiej osobie – jak sobie poradzić?
Kiedy udać się do psychologa?
Wbrew powszechnej opinii, zwrócenie się z prośbą o pomoc do psychologa to inteligentna i odważna decyzja. Nie ma sensu cierpieć z powodu nieleczonego bólu fizycznego (z powodu bólu zęba, pleców itd.), nie musimy też cierpieć z bólu emocjonalnego.
Jeżeli obawiasz się wizyty i nie wiesz czego oczekiwać, weź pod uwagę, że:
1. Wizyta u psychologa to czas wyłącznie dla Ciebie
Być może spędzasz całe dnie w pracy, masz wiele do zrobienia poza pracą. Nie masz w ogóle czasu dla siebie. Nie możesz iść na siłownię, do kosmetyczki, fryzjera, nie masz czasu na drzemkę w ciągu dnia lub długą kąpiel. To nieosiągalne luksusy ze względu na brak czasu.
- Wizyta u terapeuty to czas by zająć się sobą. Tak samo jak seans u masażysty, to terapia dla ducha.
- Jedna godzina w tygodniu by rozwiązać trapiące Cię sprawy to nie egoizm, ale okazja by poprawić relacje z samym sobą i z innymi.
2. Terapia pomaga lepiej zrozumieć samego siebie
Często zdarza się, że emocje biorą górę i nie pozwalają racjonalnie myśleć i działać. Czasami też nie bardzo rozumiemy własne postępowanie. Wszyscy mamy pewne blokady psychiczne, doświadczenia z przeszłości, które sprawiają, że zachowujemy się w określony sposób.
Terapia psychologiczna pomoże zrozumieć, dlaczego jesteśmy tacy a nie inni lub dlaczego niektóre rzeczy nam się przytrafiają. Wielu z nas potrzebuje kogoś, kto wyjaśni nam nasze własne uczucia po to, by poradzić sobie z nimi.
3. Terapeuta nie będzie Cię oceniał
Czy zdarzyło Ci się nieraz spotkać niesprawiedliwą oceną w rozmowie z przyjacielem, partnerem lub członkiem rodziny? Wiele osób z naszego otoczenia ma różne punkty widzenia oraz uprzedzenia.
- Psycholog nie będzie oceniać Ciebie ani Twoich problemów, ale zanalizuje sposób w jaki wyrażasz siebie, zwróci uwagę na gesty i reakcje.
- Dzięki temu może on zdiagnozować Twoją sytuację i przedstawić ją w sposób profesjonalny i obiektywny.
4. Terapia pomoże spojrzeć na sprawy z innej perspektywy
Większość czasu terapeuta nic nie mówi dając możliwość pacjentowi samodzielnego zrozumienia problemu. Ubranie własnych emocji w słowa jest niezwykle istotne i można to zrobić opowiadając o własnych uczuciach.
Dając upust łzom mamy szansę zmniejszyć uczucie złości lub lęku… cokolwiek chcemy można wyrzucić z siebie na sesji terapeutycznej.
Przeczytaj koniecznie: Płacz jest dobry dla zdrowia- 6 powodów
6. Terapia to wyzwanie
Wizyta u psychologa to jak rozmowa z lustrem, jednak odpowiedzi, które otrzymujesz nie zawsze są po Twojej myśli. Psycholog nie powie Ci tego, co mówią najbliższe osoby i to wystarczający powód by zwrócić się do niego.
Terapeuta nie powie Ci, że masz zawsze 100% rację, nie będzie też zawsze po Twojej stronie w każdej sytuacji.
Będziesz wtedy w stanie znaleźć rozwiązanie problemu samodzielnie, uporać się z traumatycznymi przeżyciami czy pokonać przeszkody. Terapia to wyzwanie, by udoskonalić siebie i zmienić swoje życie na lepsze.
7. Dostaniesz narzędzia terapeutyczne
Psycholog nigdy nie powie Ci co masz robić, ale pomoże znaleźć rozwiązania dręczących cię spraw i osiągnąć to, czego pragniesz.
Rozpoczniecie od identyfikacji problemu, będziesz mieć czas by oswoić się z nim i dogłębnie go przeanalizować a następnie znaleźć odpowiednie rozwiązanie.
Wizyta u psychologa do doskonały pomysł nawet, jeżeli nie masz za sobą żadnych traumatycznych przeżyć. Być może uważasz, że nie masz wystarczających powodów, by to zrobić. Ale prawda jest taka, że z pomocą terapeuty możesz stać się lepszym człowiekiem.